Iga eestlane teab Andrus Kivirähki, Indrek Harglat ja Tõnu Õnnepalu. Kes on aga igal aastal neli uut raamatut valmis saav Marje Ernits? Juba aastaid on ta olnud Eesti raamatukogudes enim laenutatavate kirjanike nimekirjas esirinnas ja täiesti rahulikult võib teda nimetada rahvakirjanikuks. Ta tunnistab isegi, et pigem on tema auditoorium Lõuna-Eestis.
Millega on väga otsekohese ja julge ütlemisega, musta huumorit armastav, aga samas pigem eraklikku elu elav 75-aastane kirjanik eestlaste südamesse pugenud? Marje Ernits on ehe näide sellest, et ka kuldses eas on võimalik leida oma tõeline kutsumus. Kanal 2 saates “Täistund” käis kirjanikuproual külas Elo Mõttus-Leppik.
Aastakümneid Lõuna-Eesti metsatalus pigem eraklikku elu elanud Marje Ernits tuli Kose valda elama seitse aastat tagasi, et oma pealinna lähistele kolinud lastele ja lapselastele lähemal olla. Naabrid ei pruugi teadagi, et elavad tuntud kirjanikuprouaga ühes kandis. “Ma ei ole ennast eksponeerinud. Kuulsus ei ole minu rida,” selgitab ta saates.
Ernitsa loomekogu on muljetavaldav. Ta on viimase 20 aasta jooksul kirjutanud erinevaid ajaviiteromaane, sealhulgas krimi-, noorte- ja ulmeromaane ning psühholoogilisi põnevikke. Teda on nimetatud Eesti produktiivseimaks kirjanikuks. Rahvale Ernits meeldib – ta on üks 21. sajandi kolmest suurest rahvakirjanikust Erik Tohvri ja Eet Tuule kõrval ning tema raamatud on aastaid krooninud raamatukogude laenutuste edetabeleid.
Kirjutamisega Eestis rikkaks ei saa
Ernitsa esimene 2003. aastal ilmunud raamat “Õpetaja, õpetaja!” pälvis romaanivõistlusel tunnustuse ja sealt tekkiski naisel julgus kirjutama hakata. “Isegi praegu mõtlen iga raamatu järel, et huvitav, kes seda loeb,” tunnistab kirjanik, kes on inimeste käest ka otse küsinud, miks nad tema raamatuid loevad. “Täiesti erinevaid vastuseid on. Aga oli ka selliseid, kus öeldi, et minu raamatuid on hea lugeda, kuna mul on kõik eestikeelsed nimed,” ütleb Ernits.
Samas tunnistab edukas kirjanik, et kirjutamisega Eesti riigis rikkaks ei saa ning selleks, et hästi elada, peaks ta aastas nelja romaani asemel kirjutama vähemalt 12. Aga kirjanikuprouale meeldibki tagasihoidlik elu.
Marje Ernitsa koduseinad on maale täis. Hariduselt ongi üks Eesti loetumaid kirjanikke hoopis kunstnik. Ta on lõpetanud Tartu kunstikooli ja läinud pensionilegi kunstnikuna. Kirjanikutööd eelistab ta aga väga lihtsal põhjusel. “Näituste korraldamine, nende piltide vedamine, ülespanemine – see kõik hakkab lõpuks füüsiliselt üle jõu käima. Ja siis mõtlesin, et kirjutamisega on palju lihtsam, ma ei pea midagi enam seljas vedama ja mul on palju suurem lugejaskond kui mul oli vaatajaskond,” selgitab Ernits.
Kuigi inimesed armastavad Ernitsa raamatuid, ta Eesti Kirjanike Liidu liige pole. “Olen eluaeg olnud Nõukogude Liidus ega astu enam mitte ühtegi teise liitu. Mul on päris hea meel, et ma olengi see üksik hunt metsas,” sõnab ta.
“Täistunni” teiste teemadena uuris Sander Punamäe, miks ei ole Tallinna siiani ehitatud Oleviste kirikutornist kõrgemaid pilvelõhkujaid. Neeme Raud käis Brüsselis, et Euroopa parlamendi valimiste eel sotti saada, mida peagi algavast valimiskampaaniast oodata. Vaata “Täistundi” järele SIIT!
Eesti filmi- ja teleauhindadel parima päevakajasaate tiitliga pärjatud Kanal 2 “Täistund” jahib kõike seda, mis siin maailmas on huvitavat, võluvat, intrigeerivat, ootamatut, ärevat, tõsiseltvõetavat või segadusttekitavat. Erinevaid teemasid lahkavad tippajakirjanikud Neeme Raud, Elo Mõttus-Leppik, Madis Kimmel, Raul Ranne ja Sander Punamäe. “Täistund” on Kanal 2 eetris teisipäeviti kell 20.30.