“Keegi ei teadnud, kust see tüdruk tuli – kuskilt metsast,” meenutab Kristin Tattar oma tähelennu algust Kanal 2 saates “Täistund”. See n-ö tundmatu tüdruk metsast võttis umbes 10 aastat tagasi esimest korda kätte discgolf’i ketta ning otseses mõttes tuli, nägi ja võitis. Kristin Tattarist sai väga kiirelt nimi, mis spordiuudistest aina tihedamini eestimaalaste kodudesse kõlama hakkas. Kuidas sai Pärnu tüdrukust maailma parim naiskettagolfar, tutvustab Eeva Esse.
31-aastane Tattar võitis eelmisel aastal karjääri esimese maailmameistritiitli. Tänavune hooaeg kujunes veelgi edukamaks. Tattar kaitses edukalt maailmameistritiitlit, triumfeeris Tallinna lauluväljakul toimunud Euroopa meistrivõistlustel ja võitis kõik neli suurturniiri ehk jõudis suure slämmini. Eestlaslikult tagasihoidlik, kuid ütlemata sihikindel – selliselt võikski iseloomustada Kristini teed maailma tippu.
Septembris kerkis Tattari mängijareiting 999-ni, milleni pole kettagolfi ajaloos veel ükski teine naismängija küündinud. “Ma arvan, et see hooaeg väärib küll mäletamist,” ütleb Tattar ise “Täistunni” saates.
Suusasport tekitas südameprobleeme
Võib öelda, et Pärnust pärit Tattar on spordiga üles kasvanud. Põhikoolis pääses Tattar noorte murdmaasuusa koondisesse, oma vanuseklassis oli ta Eesti parim viie kilomeetri klassikasõidus ja vabatehnikas. Keskkoolis tekitas aga ületreenimine ootamatuid südameprobleeme, mistõttu ei saanud noor sportlane enam samal tasemel edasi treenida. “Mul lihtsalt pisarad voolasid. Seda uudist vastu võtta, et ma enam seda potentsiaali ei saavuta, mis ma enne oleksin võinud, see oli kohutav,” meenutab Tattar keerulist perioodi.
Keskkooli lõpuga aastal 2011 lõppes ka Tattari suusakarjäär. Ta alustas õpinguid Tartu Ülikooli õigusteaduskonnas, kuid jättis need peagi katki. “Sain aru, et see on vähemalt minu maitsele liiga kuiv,” selgitab Tattar, miks õpingutest midagi välja ei tulnud.
Kristin kolis tagasi kodulinna Pärnusse, tegeles harrastusspordiga ja töötas Denim Dreami riidepoes klienditeenindajana. 2013. aastal tutvus ta täiesti juhuslikult kettagolfiga. “Olin rullsuusatamas ja nägin mingeid punte liikumas ühe korvi juurest teise juurde ja tohutult ajas naerma. Mõtlesin, mis asi see on, aga pikemalt ei mõelnud, et see mind võiks kõnetada,” meenutab Tattar esimest humoorikat kokkupuudet oma tulevase ametiga.
Aastaga nullist Eesti meistriks
Kui Tattar lõpuks ise kettagolfis käe valgeks sai, oli ta kohe müüdud. “See oli nii lõbus. Kunagi ei teadnud, kuhu see ketas maandub. Tekib hasart, et tahad vähemate visetega saada ja hakkad võrdlema sõpradega,” kirjeldab Tattar, mis teda spordiala juures kohe alguses paelus.
Tattar alustas kettagolfiga vahetult peale lapse sündi. “Ta oli alles vankris ja me niimoodi koos käisime,” meenutab naine. Esialgu mängis Tattar kettagolfi hobikorras, aga sai peagi aru, et potentsiaali on rohkemaks. “Kui süvenesin sellesse ja vaatasin, et seda saab tõesti teha ka tõsiseltvõetava spordialana, hakkas mind see pool rohkem kõnetama,” räägib ta.
Esimene edu tuli kätte väga kiirelt – juba 2014. aastal ehk napilt aasta pärast alustamist võitis Tattar Eesti meistrivõistlused. “Minule on see väga loomulikult ja orgaaniliselt tulnud,” sõnab Tattar. Kui küsida edu saladuse kohta, jääb kettagolfar vastuse võlgu.
Seda oskab aga sõnastada Kristini elukaaslane ja treener Silver Lätt, kellega nad samadel, 2014. aasta Eesti meistrivõistlustel esimest korda kohtusid. “Tema trump on mitmekülgsus. Millega ta on oma konkurentidest peajagu üle, on see, et ta suudab vahetada eeskäe pealt tagakäe peale ja ta puttimine on ikkagi maailmaklassis,” räägib Silver saates.
Elukaaslane veenis töölt ära tulema
2018. aastal võttis Tattar vastu raske otsuse ja tuli seniselt töölt ära, et alustada karjääri professionaalse kettagolfimängijana. “Lähedased arvasid, et olen ikka täitsa peast soe,” meenutab Tattar “Täistunni” saates. “Elukaaslane veenis mind, et pean ikkagi töölt ära tulema ja rohkem discgolf’ile pühenduma. Alguses olin väga tõrges, sest kuidagi on uskumus, et peab olema kindel ja stabiilne sissetulek – nii on kasvatatud.”
Õnneks sai peagi selgeks, et Tattar on teinud õige otsuse. “Kui see samm sai ära tehtud, siis see avas ukse. Tulid suuremad lepingud ja suuremad võidud,” räägib ta.
Tänavu võitis Tattar 116 200 dollarit, millega ta on ühel hooajal enim auhinnaraha teeninud kettagolfar spordiala ajaloos. Eelmisel aastal sai Kristinist esimene kettagolfar, kes on ühes hooajas võitnud üle 100 000 dollari auhinnaraha. 2021. aastal sõlmis ta Rootsi kettagolfifirmaga Latitude 64° nelja-aastase lepingu, mille väärtuseks on pool miljonit dollarit.
“Nüüd ongi minu jaoks kõik nii maagiliselt lahti rullunud. Arvan, et olen suutnud oma looga tõestada, et kõik on võimalik, kui järgid oma kirge ja juhindudki oma südamest. Loodan, et oma looga olen inspireerinud ka paljusid teisi,” sõnab Tattar.
“Täistunni” teiste teemadena uuris ajakirjanik Raul Ranne, mida arvab Venemaa poliitikast ja käimasolevast sõjast lihtne Vene inimene, kellele taob propaganda iga päev, et ta elab oma vaesuses tegelikult hästi ja et neil “seal Läänes” pole üldse midagi. Elo Mõttus-Leppik käis külas endisel poliitikul Mailis Repsil ja uuris, mida arvab ta oma koduerakonna – Keskerakonna lagunemisest, kas plaanib poliitikasse naasta ja kuidas ta praegu koduse emana hakkama saab. Vaata saadet SIIT!
Eesti filmi- ja teleauhindadel parima päevakajasaate tiitliga pärjatud Kanal 2 “Täistund” jahib kõike seda, mis siin maailmas on huvitavat, võluvat, intrigeerivat, ootamatut, ärevat, tõsiseltvõetavat või segadusttekitavat. Erinevaid teemasid lahkavad tippajakirjanikud Neeme Raud, Elo Mõttus-Leppik, Eeva Esse, Madis Kimmel, Raul Ranne ja Sander Punamäe. “Täistund” on Kanal 2 eetris teisipäeviti kell 20.30.