Kinoelamus sinu kodus: mida kujutab endast Dolby Atmos ja milliseid seadmeid selleks vaja on?

Dolby Atmose tehnoloogiat kasutati esmakordselt aastal 2012 ning selle töötas välja ettevõte nimega Dolby Lab.Foto: Shutterstock.

Kui soetasid hiljaaegu näiteks uue teleri, ressiiveri või ribakõlari, siis võibolla oled midagi kuulnud ka Dolby Atmosest. Siiski ei pruugi suur osa teada, millega üldse tegemist on. Siin selgitamegi lähemalt, mida Dolby Atmos endast kujutab.

Mis on Dolby Atmos?

Dolby Atmos on lihtsustatult öeldes ruumilise heli tehnoloogia, mis laiendab traditsioonilise 5.1 või 7.1 ruumilise heli süsteeme, lisades sinna täiendava kõrgusega kanaleid. Selle tulemusena saavutatakse ruumis kaasahaaravam kolmemõõtmeline heliefekt. 

Dolby Atmose tehnoloogiat kasutati esmakordselt aastal 2012 ning selle töötas välja ettevõte nimega Dolby Lab. 

Näiteks 7.1 ruumilise heli puhul on ruumis seitse kõlarit, millest kolm on paigutatud ette, kaks külgedele ning viimased kaks taha. 5.1 on olemuselt samasugune, ent sellel puuduvad küljel asuvad kõlarid. Lisaks kuulub komplekti veel bassikõlar, mida tähistab muuseas ka punkti taga olev number üks.

Seega kasutatakse 5.1 ruumilise heli loomiseks kuut kanalit ning 7.1 heli loomiseks kaheksat kanalit (kõlarite arv + subwoofer). 

Dolby Atmose puhul ei piirdu helid enam vastavate kanalitega – helisid tõlgendatakse ja luuakse hoopiski objektidena. Need objektid sisaldavad metaandmeid, mis aitavad ühilduvatel seadmetel aru saada, kuidas neid edasi heliks töödelda. Mõtle igale helile kui ruumis hõljuvale kerale: see ei piirdu vertikaalse või horisontaalse liikumisega, vaid toas eksisteeriva objektina.

Heli “segamine” toimub stuudiotes, kus heliinsenerid võtavad filmides olevad heliefektid ja liigutavad neid digitaalselt kolmemõõtmelises ruumis. Sisuliselt luuakse kuulaja ümber justkui helimull, mis suunab heli laest peegeldusega kõrvadesse. 

Mida Dolby Atmose jaoks vaja on?

Oluline on teada, et Dolby Atmose toimimiseks peavad kõik kodukino seadistuse komponendid seda toetama ehk teisisõnu peab

  • esitatav film olema kodeeritud Dolby Atmosega (Dolby TrueHD või Dolby Digital Plusi kaudu);
  • riistvara, millega filmi mängid, suutma edastada selle Dolby Atmose toega helisüsteemi ilma seda muutmata;
  • kasutatav rakendus (Netflix, iTunes, Amazon Prime Video jne) suutma edastada Dolby Atmose andmeid taasesitusseadmesse;
  • teler, ressiiver või soundbar ühilduma Dolby Atmosega.

Miterassa e-poes on lai valik Dolby Atmost toetavaid seadmeid, mille kohta saab lähemalt uurida siit.

Kas asi ikka toimib?

Aga kuidas ikkagi aru saada sellest, et Dolby Atmos tõepoolest kodus toimib? Esmalt püüa tuvastada helid, mis näivad liikuvat ruumi ühest otsast teise. Dolby Atmose puhul ei liigu helid mitte ainult eest taha või küljelt küljele – need kõlavad aeg-ajalt ka nii, nagu tuleksid pea või kusagilt ekraani kohalt.

Hea näide on see, kui filmis lendab helikopter. Dolby Atmose puhul käsitletakse kopterit kui eraldiseisvat objekti ning ressiiver kasutab seda teavet kopteri heli taustahelidest eraldamiseks. Tulemuseks on helide väga veenev 3D-paigutus, mis annab palju kaasahaaravama filmikogemuse.

Veel üks lihtne viis on kontrollida ressiiveri või soundbar’i teabepaneeli. See peaks kuvama helisignaali, millega see parasjagu töötab. Kui pole kuvatud “Atmos” või “Dolby Atmos”, siis suure tõenäosusega see ka ei toimi.

Näiteks Apple TV-l lisati Dolby Atmose tugi alles neljanda põlvkonnaga. Kui kasutad vanemat Apple TV seadet, siis paraku sinna Dolby Atmost saada pole võimalik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.