Õhk liiga kuiv või liiga paks? Nutikas õhukvaliteedi monitor toob selguse

Õhku me ei näe ja kvaliteeti silmaga hinnata ei oska, kuid hingame kogu aeg ja see, mida sisse hingame, on meie tervise jaoks väga oluline. Eriti just nüüd, külmemate ilmadega ja keskküttega, mis muudab õhu liiga kuivaks. Just nüüd on rohkem probleeme ka õhu puhtusega, sest akent tuulutuseks pakasega lahti teha ei taha ja süsihappegaasi tase võib umbses ruumis kiiresti kasvada. Õhukvaliteedi monitor aitab sellest varakult teada saada.

Õhu puhtust on ise raske hinnata, enne kui see on juba liiga halb ja hakkab meie tervist tuntavalt mõjutama – näiteks kuivatab limaskesti ja muudab meid viirustele vastuvõtlikuks või on nii-öelda “paks”. See tähendab tavaliselt, et hapnikku on vähe ja süsihappegaasi palju. CO2 tekitab uimasust, peavalu, väsimust ja unistust. Selle tasemeni ei tohiks jõuda, enne peaks õhu puhtusega midagi ette võtma.

Õhukvaliteedi pidevaks jälgimiseks sobivad Airthingsi nutikad õhukvaliteedi andurid. Need mõõdavad õhu parameetreid põhjalikult ja annavad info juhtmevabalt edasi mobiiliäppi või targa kodu seadmetele.

Airthings Wave Plus – tark siseõhu uurimisjaam

Kuna me veedame 90% oma ajast siseruumides, siis on siseõhu puhtus tervise jaoks loomulikult väga oluline. Airthings Wave Plus ongi selline nutikas andur, mis mõeldud õhukvaliteedi täpseks mõõtmiseks. Seade annab teada õhu radoonisisalduse, CO2 sisalduse, niiskuse, temperatuuri ja lenduvate osakeste (VOC) kohta. Samuti saab jälgida õhurõhu muutust, et varakult ilmamuutustest teada saada.

Radoonisisalduse hindamine on Eestis eriti oluline näiteks põhjarannikule jäävate elamute ruumides, kuna siin on maapinnale üsna lähedal diktüoneemakilt ja sellest lekkiv radoon võib jõuda majade keldritesse ning sealt edasi eluruumidesse. Kui varem pidi nõrgalt radioaktiivse radooni mõõtmiseks kutsuma spetsialisti vastava aparatuuriga, siis Airthingsiga saab seda ise teha ning varakult hoiatusi saada, kui ohtliku gaasi kontsentratsioon liiga kõrgeks tõuseb. Radooni kogunemise vastu aitab ruumide õhutamine ja hea ventilatsioon.

Süsihappegaasi kontsentratsioon suureneb siis, kui ruumis on pikemat aega palju inimesi. Näiteks klassiruumides või kontoris, kus on tihedalt inimesi pikka aega koos, võib CO2 sisaldus tõusta normist kõrgemale ja põhjustada peavalu, õppimisvõime langust, unisust või muid ebamugavaid kõrvalnähte. Aitab tubade tuulutamine ning hea ventilatsioon.

Niiskus ja temperatuur on mugavuse näitajad. Liiga külm, liiga soe, liiga niiske või liiga kuiv õhk on kõik omamoodi ebameeldivad ja tervisele kahjulikud. Õige õhuniiskus ning temperatuur teevad olemise toas mugavaks ja tervislikuks. Keskküttega kipub praegu õhk liiga kuiv olema, selle vastu aitavad õhuniisutid. Kui aga kõrge elektrihinna pärast küttekuludelt kokku hoitakse, võib ruumis õhk muutuda liiga niiskeks ja külmaks, mis mõjub tervisele samamoodi halvasti.

Anduri mobiiliäpist saab jälgida, kas kõik on ikka normi piires. Äpp kuvab graafikuid näitude muutustega, seadistada saab ka alarme ja meeldetuletusi, kui mõni näit normi piirest välja läheb. Samuti oskab äpp nõu anda, mida teha õhukvaliteedi parandamiseks. Seade on ühilduv nii Amazoni kui Google´i virtuaalsete assistentidega – see tähendab, et võid küsida õhukvaliteedi näitajate kohta häälkäsklusega ja virtuaalne assistent loeb hetkeolukorra ette.

Airthings View Plus – kõige põhjalikum õhukvaliteedi hindaja

Airthings View Plus on ilmselt üks kõige põhjalikumatest õhukvaliteedi anduritest, millel olemas ekraan, kust saab kohe seadmele pilku heites teada, milline on olukord õhus. Muidugi toetab seade ka äppi, millega õhukvaliteeti eemalt jälgida.

Airthings View Plus mõõdab seitset erinevat näitajat: radoonitaset, CO2 kontsentratsiooni, tahkeid osakesi (PM2.5), õhuniiskust, temperatuuri, lenduvaid aerosoole (VOC) ja õhurõhku.

Astma sümptomite tekkimise vastu on vajalik hoida PM2.5 tase normi piires, samuti niiskus normaalses vahemikus. PM2.5 taseme normi piirest kõrgemale tõusmine võib tähendada, et õhk on saastunud heitgaasidest. Selle põhjuseks võib olla autoliiklus või ka ahjude kütmine.

Õhuniiskuse ja CO2 normi piires hoidmine takistab ka viiruste levimist õhus.

View Plus kuvabki oma digitaalsel e-tindi tehnoloogiaga ekraanil soovitusi õhu kvaliteedi parandamiseks ja annab mobiiliäpi kaudu hoiatusi, kui mõni parameeter väljub normaalsest vahemikust. Seade on ühendatav keskusega, mis kogub andmeid paljudelt anduritelt ja edastab kasutajani põhjaliku ülevaate kõigis ruumides toimuvast. Ka selle anduri saab ühendada targa kodu lahendustega ning anda häälkäsklusi Google Assistanti või Amazon Alexaga.

View Plus on ainulaadne „kõik ühes“ juhtmevaba üle Smartlinki ühenduse töötav andur, mis saab toite kas kaks aastat kestvatest 6x AA patareidest või USB-st ning ühendub serveriga WiFi kaudu.

Mõlema targa õhuanduri saab praegu kestva jõulumüügi kampaaniaga kuni 26. detsembrini kätte soodushinnaga. Vaata Airthingsi seadmete laiemat valikut Miterassa e-poest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.