Hea teada: kuidas ohutult kõrvaklappe puhastada?

Õpime kõrvaklappe puhastama nii, et need kogemata katki ei läheks.Foto: Sony

Millal sa viimati oma kõrvaklappe puhastasid? Kui sa ei oska sellele küsimusele vastata, aga kasutad klappe tundide viisi iga päev, siis tõenäoliselt on su kõrvaklappidesse kogunenud suur hulk higi, vaiku ja mustust.

Kõrvaklappide regulaarne puhastamine on oluline, kuid seda tehes on võimalik ka klappe kahjustada. Kui otsid endale kvaliteetseid kõrvaklappe, siis viska pilk peale Sony Centeri e-poele. Neile, kel klapid juba olemas, selgitame, kuidas ohutult ja efektiivselt kõrvaklappe puhastada.

Vee asemel alkohol

Kõrvaklapid on elektroonika, seega arusaadavalt ei ole nende puhastamine veega kõige parem mõte. Jutt ei käi ainult voolavast veest: isegi niiske riidetüki kaudu võib vesi sattuda klappide sisemusse ja kahjustada elektroonikat. Muidugi võid vee ja seebiga puhastada näiteks klappide küljest eemaldatavaid kummist otsikuid, kuid jälgi hoolikalt, et vesi ja tehnika omavahel kokku ei puutuks.

Vee asemel saad klappide puhastamisel kasutada hoopis alkoholi. Sobib näiteks isopropüülalkohol, mil kangust vähemalt 70%. Erinevalt veest aurustub kange alkohol kiiresti ja ei jää seega klappide sisemusse elektroonikat kahjustama. Kanna alkohol riidetükile või vatitiku otsikule ning puhasta õrnalt klappide kuularid ja nurgelisemad kohad, kuhu mustus võib koguneda. Kui oled lõpetanud, siis lase klappidel enne kasutamist mõnda aega kuivada, et alkohol jõuaks aurustuda.

Kindlasti ei tasu unustada kõrvaklappide kummist otsikuid. Nende puhastamine on eriti oluline, kuna otsikud puutuvad kõige enam kokku kõrva sisemusse kogunema higi ja vaiguga. Otsikuid saad puhastada vee ja seebiga, kuid alkohol tagab, et saad lahti suuremast osast kahjulikest bakteritest. Ja pea meeles: lase pärast puhastamist ka otsikutel kuivada!

Väldi teravaid esemeid

Osasid kõrvaklappe võib olla seest puhastada keeruline ka kummiotsiku eemaldamisel. Sel juhul võib tekkida kiusatus kasutada midagi pikka ja peenikest, et puhastada kuularit ja selle ümbrust. Kindlasti tasub vältida teravaid esemeid, kuna nendega võid kahjustada kuularit ja klappide elektroonikat. Kui näiteks vatitikku käepärast ei ole või see ei mahu klapi sisemusse, siis võid kaaluda näiteks hambaorgi kasutamist. Jah, ka see on terav, kuid ettevaatlikult kasutades on see erinevatest metallist esemetest siiski mõnevõrra ohutum.

Veel võid proovida klappe puhastada suruõhuga, millega saad lahtisema mustuse kõrvaklappide seest probleemideta kätte. Klappide sisse puhumine võib samuti aidata, kuid suurema survega suruõhuga saavutad tõenäoliselt paremaid tulemusi. Suruõhuga saad klappide seest juba eos kätte lahtise mustuse, mille võid vastasel juhul hiljem kõrvaklappe näiteks vatitikuga puhastades hoopis sügavamale klappidesse suruda. Sealt on seda juba keerulisem eemaldada.

Katseta kleeplindiga

Võib juhtuda, et ka pärast põhjalikke puhastustalguid on klappide sees jätkuvalt väiksemaid mustusetükke. Nendest võib aidata lahti saada kleeplint või mõni muu kergesti eemaldatav kleepuv vahend. Kui saad klappidelt eemaldada kummiotsikud, et kuularile lähemale pääseda, proovi kuular katta kleeplindiga. Kleeplindi eemaldamisel peaksid mustusetükid sellega kaasa tulema.

Kui klappide sisemusele on ligi pääseda keerulisem, võid katsetada kleeplinditüki asetamist vatitiku otsikule nii, et kleepuv pool on suunatud tikust eemale. See nõuab natukene meisterdamist, kuid peaks olema tehtav, kui kasutad allapoole suunatud kleeplindi kinnitamiseks teisi kleeplindi tükke. Nii saad kleeplindiga kätte mustuse ka klappide sügavusest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.