Reet Aus on moe-, teatri- ja filmikunstnik, kelle eesmärgiks on keskenduda loomingule, mis on keskkonnasäästlik ja jätkusuutlik. Selleks on ta kasutusele võtnud väärtustava taaskasutuse ehk upcycling protsessi, mille abil saab suunata tootmises tekkivaid jääkmaterjale tootmisesse tagasi.
Reet on teinud tööd nii Bangladeshis ja Indias ning tal on rahvusvaheliselt tunnustatud karjäär. “Mind on aidanud minu teekonnal võime kohaneda, õppida ja ennekõike teadlik tegutsemine,” sõnab ta.
Peamiselt tegeleb Reet ringdisainiga, kus on tähelepanu suunatud mittebioloogiliste ressursside ja materjalide taaskasutusele ning korduskasutusele. Toode disainitakse silmas pidades protsesse, mis järgnevad toote esmase kasutuse lõpule – lineaarse majandusmudelilt ringmajandusmudelile üle minemine disaini kaasabil. Peale selle tegeleb ta väärtustava taaskasutuse ja ümbertöötlusega tekstiili- ja moetööstuses, mille eesmärgiks on vähendada tööstuse keskkonnamõju.
Reet rääkis meile lähemalt nii oma tööst, väljakutsetest kui ka õppetundidest, mis on tema karjääris ette tulnud.
Kuidas sinu töö(rutiin) välja näeb?
Kuna minu töö on väga mitmekesine, töötan lisaks Eesti Kunstiakadeemias vanemteadurina ja reisin seetõttu ka keskmisest rohkem, siis paraku mul igapäevast rutiini väga ei ole. Küll aga on distsipliin. Asjad, mis tuleb ära teha, saavad tehtud. Seega olen rohkem selline, et istun lihtsalt sobivas kohas maha ja töötan, sest kogu mu töö on sülearvutis. Kavandite tegemiseks on mul pliiats ja vihik alati kotis. Olen kollektsiooni valmis joonistanud ka rongijaamas kohvri otsas istudes.
Oled taaskasutuse ja moeteemadega pikalt tegelenud. Mis sind motiveerib?
Tõestada, et ka moetööstus võib olla jätkusuutlik. Kas see nüüd just motivatsioon on, aga pigem olen keeldunud disainimast asju, mille tootmisel on negatiivne mõju meie keskkonnale ja teistele elusolenditele. Ehk siis teadlik valik asju teha eetiliselt.
Mis on ettevõtjana sinu jaoks olnud kõige suuremad väljakutsed? Kuidas väljakutsetega toime tulla?
Kui teha midagi esimest korda, siis iga uus etapp tootearenduses on väljakutse. Sest infot lihtsalt ei ole. Väljakutsetega aitab toime tulla ainult teadlik tegutsemine. Kogud infot, katsetad, katsetad uuesti. Kindlasti ei tohi lasta ebaõnnestumistel ennast teelt kõrvale juhtida. Mingil põhjusel meie ühiskond ei väärtusta ebaõnnestumisi. Tuleb aru saada, et need on elu normaalne osa ja sinu edasiminek sõltub sellest, kuidas sa ebaõnnestumistega hakkama saad. Nendest tuleb võtta parim – mõista, mis sa valesti tegid ja seda enam mitte kunagi teha. Nii me täiustumegi.
Palun räägi mõnest enda väljakutsest. Kuidas sellega toime tulid ja mida sellest õppisid?
Bangladeshis või Indias tootmisliini käivitamine on otsast otsani väljakutseid täis. Kõige suurem on olnud vast isegi lihtsalt kultuuriline erinevus. Meie põhjamaine konkreetsus suhtlemisel on nende jaoks ääretult ebaviisakas. Mul võttis aastaid enne, kui seda mõistsin ja kohanesin. Keeruline on see siiani. Me lihtsalt ei ole harjunud sellise hulga teejoomiste, isiklikel teemadel vestlemiste ja kingituste tegemisega.
Milline on olnud sinu kui ettevõtja kõige parem õppetund?
Intuitsioon töötab ka äris. Iga asi juhtub põhjusega. Kui alustasin 15 aastat tagasi väärtustava taaskasutusega, oli mul ainult intuitiivne taipamine, et see valdkond muutub järjest olulisemaks. Enamik inimesi ei saanud üldse aru, miks ma millegi sellisega tegelen. Protsesside muutused, mida ma olen oma erialal ette aimanud, on selles suunas ka läinud. Kiiremini, kui ma isegi oleks osanud arvata.
Mis sulle tuleviku suhtes elevust tekitab?
Isiklikus plaanis – areng TMK ja Krija jooga kaasabil. Suures plaanis ei näe ma midagi elevust tekitavat, pigem nõutust. Mind teeb nõutuks inimeste suutmatus oma harjumusi muuta. Teadlased on andnud meile 12 aastat, et peatada kliimamuutused. Me teame, mida teha selleks, et elu planeedil säiliks, aga mingil segasel põhjusel me vaidleme õlle hinna üle. Kas see ei tee siis nõutuks?
Mis sind inspireerib?
Arukad inimesed, kellel vaatamata kõigele silm särab.
Keda pead sina arukaks inimeseks?
Realistlikku inimest. Kes vaatab elule ausalt otsa ja näeb seda sellisena, nagu ta on. Ja isegi, kui ta näeb keerukusi, ta naeratab.
“Hero of the week“ on rubriik, mis kajastab meid ümbritsevate inspireerivate ettevõtjate ja ettevõtlike inimeste lugusid – nende teekonda ettevõtluseni, edulugusid ja õppetunde ebaõnnestumistest ning sellest, mis neid inspireerib ja motiveerib.