Eesti noored panid oma küberkaitseoskused proovile kaitstes Lumemaad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Küberolümpia

Hiljuti toimus Tallinna Tehnikaülikooli “KüberKonverents” ja noorte küberkaitse talentide suurvõistlus “KüberNaaskel”. Märtsis toimus võistussarja eelvoor legaalses häkkimises, kus osales 170 noort kübertalenti, kellest 50 olid oodatud juunis IT Kolledžis toimunud häkatonile aitama “Lumemaal” korda luua.

Võistluse “Kübernaaskel” raames toimunud häkatoni sisuks oli aidata “Lumemaal” korda luua. Lumemaa põhiliseks ekspordiartikliks oli jäätis, kuid antud tehases oli IT-alaseid probleeme, mida häkkerid ära kasutavad ja vajatakse võistleja abi olukorra normaliseerimisel. Sellest tulenevalt pidid võistlejad kaitsma kompromiteeritud arvutivõrku ning tõrjuma tundmatute häkkerite rünnakuid. Võistluskeskkonnas leidus nii tagauksega tarkvara kui ka süsteemid olid valesti seadistatud, mistõttu olenes kiirusest ja osavusest, kui palju suutis võistleja rünnakuid ära hoida.

“Ligi 4-tunnine võistlus oli pingeline, ruumis oli vaikus nagu raamatukogus ja kõik nohiseseid keskendunult tööd teha. Pinge püsis kuni võiduka lõpuni, kes saab esimese ja kes teise koha – kord oli üks mees ees, siis jälle teine. Samamoodi oli huvitav jälgida, kuidas läks teistel, eriti võistluse ainukesel residendist tüdrukul Abasi-Amefon Obot Affia-l”, selgitas major Uko Valtenberg, tehnilise osa korraldaja Kaitseväest.

Võistluse parimateks krooniti: I koht – Artur Luik (TTÜ), II koht – Georg Kahest (TTÜ), III koht – Martin Širokov (Tallinna Tehnikagümnaasium).

Võistluselt kutsuti edasi 23 Eesti parimat 14-25 aastast võistlejat KüberLaagri sarja, mille esimene osa toimub juba 26.-29. juunil Kehtna Kutsehariduskeskuses treener Triin Muulmanni juhendamisell. Laagri esimeses osas selgub, kes pääseb oktoobris Londonis toimuvale rahvusvahelisele võistlusele “European Cyber Security Challenge” ja Ameerika Ühendriikide veebis toimuvale võistlusele “Cyber Patrot”.

Kübervõistlust, talentide programmi ja rahvusvahelistel võistlustel osalemist toetavad Eesti Interneti Sihtasutus ja Kaitseministeerium. Programmi viib läbi Tallinna Tehnikaülikooli küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.