Kas e-rehkendus on tulnud, et jääda? Mida arvab TalTechi rektor Tiit Land

E-rehkenduse tegijad TalTechis.Foto: TalTech

Esimene TalTechi e-rehkenduse võistlus tõi kokku ligi 20 000 osalejat, kes said oma matemaatika oskused proovile panna. Kas sellest saab sama populaarne iga-aastane sündmus nagu e-etteütlus?

Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land on kindel: „Jah, absoluutselt!“

Esimene e-rehkendus võitis kohe suure populaarsuse

Oktoobri alguses toimunud esimene TalTechi e-rehkenduse võistlus üllatas kõiki – võistlusel osales kokku 19 191 inimest, kellest 11 019 saatsid ka oma vastused. Võistluse käigus lahendasid osalejad 12 ülesannet, mis hõlmasid matemaatikaülesandeid esimesest kuni kaheteistkümnenda klassini. Sellest kujuneski põhjalik läbilõige koolimatemaatikast.

Võistluse eestvedajateks olid Tallinna Tehnikaülikool, Eesti Rahvusringhääling ja SEB Pank, kes koos korraldasid selle e-rehkenduse kui võimaluse testida oma teadmisi matemaatikas. Võistlus, mida esimest korda läbi viidi, tõi huvilisi kokku üle Eesti ning osalejate suur arv oli korraldajatele meeldivaks üllatuseks.

Hanno Tomberg, TalTechi avatud ülikooli juhataja, ja Päivo Simson, TalTechi eksami- ja olümpiaadikooli juht, kinnitavad, et selline suur osalus annab kindlust, et e-rehkendusest võib saada iga-aastane traditsioon. „See oli tõeline hitt! Ühiskond on valmis sellisteks suurteks matemaatika väljakutseteks, ja nagu nägime, oli osalemine väga aktiivne. Usun, et järgmine kord tuleb veelgi rohkem osalejaid,“ sõnas Tomberg.

Lihtsaim ja raskem ülesanne

E-rehkenduse ülesannetest selgus, et kõige lihtsamaks osutus 1. klassi ülesanne, millele andis õige vastuse 8149 osalejat. Küsiti järgmist: „Võimla põrandal asusid ühes reas erinevat värvi pallid. Ainus punane pall oli vasakult kuues ja samal ajal paremalt viies. Mitu palli oli põrandal?“ Õige vastus oli 10.

Kõige raskemaks kujunes aga 11. klassi ülesanne, millele vastas õigesti vaid 549 inimest. See ülesanne nõudis tõelisi matemaatikateadmisi: „Leidke puutuja tõusunurk vastavalt esitatud funktsiooni avaldisele antud kohal.“ Õige vastus oli 135 kraadi.

Veel üks ülesanne põhikoolist, mida paljud lahendada üritasid, oli 4. klassi küsimus: „Veega täidetud pudel kaalub 500 grammi. Kui valada välja pool veest, kaalub pudel koos veega 350 grammi. Kui palju kaalub pudel?“ See ülesanne pani paljud osalejad proovile, kuid õigesti vastanud said teada, et pudel kaalub 200 grammi.

Lisaks pakkus e-rehkendus välja ka väljakutsuvamaid ülesandeid, näiteks funktsioonide võrdlemine: „Antud on funktsioonid y = x^2 – x – 6 ja y = x + 2. Leidke kõigi täisarvude summa, mille korral ruutfunktsiooni väärtused on lineaarfunktsiooni väärtustest väiksemad.“ Selliste ülesannetega pidi juba näitama sügavaid matemaatilisi teadmisi ja loogilist mõtlemist.

Kes olid parimad?

Kõigile küsimustele andsid õiged vastused 95 osalejat, kuid kõige kiiremini lahendas kõik ülesanded Võru Gümnaasiumi matemaatikaõpetaja Piret Hordo, kellel kulus selleks veidi alla 20 minuti. Kolme parima lahendaja hulka mahtusid ka Kaspar Palmsaar, Pärnu Koidula Gümnaasiumi gümnasist, ja Kelly Paabut, Pirita Majandusgümnaasiumi matemaatikaõpetaja.

Parimatele osalejatele jagati välja mitmeid väärtuslikke auhindu. SEB Panga peaauhind – 1234 eurot – loositi välja kõigi õigesti vastajate vahel, ja selle õnnelikuks võitjaks osutus Eduard Šengals. Parim gümnaasiumiõpilane, Kaspar Palmsaar, sai auhinnaks sisseastumiseksamiteta pääsu TalTechi vabalt valitud erialale. Parim põhikooliõpilane, Konrad Matto Kärdla Gümnaasiumist, võitis iPadi TalTechi vilistlaskogult ja AirPodid tudengiorganisatsioonilt Juuliuse Jüngrid. Piret Hordo, parim õpetaja, sai auhinnaks vabalt valitud täiendkoolituse TalTechis. Parimale „muu osalejale“, Riho Klementile, anti võimalus valida TalTechist mikrokraad.

Kas e-rehkendus saab traditsiooniks?

Võistluse lõppedes jäi küsimus: kas e-rehkendusest võiks kujuneda iga-aastane traditsioon, nagu e-etteütlusest? Tallinna Tehnikaülikooli rektor Tiit Land kinnitas, et see on kindlasti plaanis. „Jah, absoluutselt! Näeme selgelt, et e-rehkenduse formaat ja huvi selle vastu on olemas, ning kavandame juba järgmist võistlust 2025. aasta oktoobri alguses,“ ütles Land.

E-rehkenduse võistlus näitas, et matemaatikaoskused ja nende testimine on midagi, mis huvitab suurt hulka inimesi. „Osalejate rohkus näitab, et paljud tahavad teada, millisel tasemel nad matemaatikas on. See omakorda tõstab teadlikkust matemaatika tähtsusest igapäevaelus,“ kommenteeris SEB Panga juhatuse esimees Allan Parik.

Kuigi esimene e-rehkendus on nüüdseks läbi, jääb võimalus ülesandeid edasi lahendada e-rehkenduse keskkonnas. Selline pidev ligipääs annab võimaluse veelgi rohkematele inimestele testida oma matemaatikaoskusi ja saada parem ülevaade sellest, kus nad asuvad oma teadmistega.

E-rehkendus kui uus haridusliku väärtusega võistlus

Tiina Kaalep, Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse liige, oli e-rehkendusega väga rahul ja kinnitas, et selline sündmus on võimalik ainult tänu koostööle erinevate osapoolte vahel. „Koostöös sünnivadki parimad ideed, ja nii sündis ka e-rehkendus. See formaat on unikaalne ning kindlasti kasvatab matemaatikaoskuste ja nende arendamise tähtsust Eestis,“ ütles ta.

E-rehkendus pakub võimaluse panna proovile oma teadmised ning saab tõenäoliselt kiiresti suureks hariduslikuks sündmuseks, mis toob kokku osalejaid nii koolidest kui ka mujalt. Nii nagu e-etteütlus, võib ka see võistlus kujuneda iga-aastaseks oodatud traditsiooniks. Järgmine e-rehkendus toimub 2025. aastal ja juba nüüd ootavad huvilised põnevusega, milliseid väljakutseid see toob.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.