Keelatud ainete kasutamine depressiooni ravis annab üha paremaid tulemusi

LSD mõju uurimine inimestel on olnud aastakümneid kriminaalkorras karistatav, kuid nüüd suure oo sisse saanud uurimistöö annab lootust suurteks läbimurreteks vaimse tervise valdkonnas. (c) Foto: Shutterstock
LSD mõju uurimine inimestel on olnud aastakümneid kriminaalkorras karistatav, kuid nüüd suure oo sisse saanud uurimistöö annab lootust suurteks läbimurreteks vaimse tervise valdkonnas.Foto: Shutterstock

Kuigi depressiooni ravile pööratakse tähelepanu aina rohkem ja ka üha enam inimesi pöördub abi saamiseks arstide poole, umbes kolmandik selle põdejatest vaatamata ravile jagu haigusest paraku ei saa.

Viimane suur läbiumrre, mis laialt inimesi abistada võimaldas, pärineb 1980. aastate keskpaigast, kui laiemasse levikusse jõudis Prozaci nime kandev ravim ja selle toimeaine fluoksetiin. Hiljem välja töötatud ravimid on õigupoolest vaid seni kasutusel olnud ravimite edasiarendused, mis ebameeldivaid kõrvalmõjusid on vähedada suutnud.

Ketamiiniravi juba pildil

Tegelikult, kui päris täpne olla, on viimastel aastatel kasutusse jõudnud siiski veel üks uudsem võimalus, mis depressiooni ravida aitab: ketamiiniravi.

Ketamiin, mis leiutati 1960. aastatel, võeti kümmekond aastat hiljem kasutusele operatsioonilaual narkoosiseisundi esilekutsumiseks. Kuna psühhedeelikumina kutsub aine esile tavapärasest erinevaid meeleseisundeid ja hallutsinatsioone, hakati seda tarvitama ka meelelahutuslikel eesmärkidel. Seetõttu on aine müük ja kasutamine olnud tervishoiuvaldkonnast väljaspool keelatud.

Kuna tervishoius seda siiski kasutati, selgus 15 aasta eest, et ainel on omadused, mis võivad aidata depressiooni ravis ja nüüdseks on ketamiiniravi võimalik saada ka Eestis, näiteks pakub seda Confido tervisekeskus.

Uurimine kriminaalselt karistatav

Mõnuainetest, narkootikumidest, taju ja meeleseisundit muutvad substantsidest on väga pikalt vaid alkoholi olnud legaalselt kättesaadav. Seetõttu on paljude saladuskatte all tarbitud ainete mõju uurimine kriminaalkaristuse hirmus olnud võimatu.

Ometi on nii mitmed seni narkootilikumidena keelatud ained suure potentsiaaliga depressiooniravis uue läbimurde tegemiseks. Sinna hulka käivad näiteks psühhedeelikumid nagu lüsergiinhappe dietüülamiid ehk hipiajastu lemmik LSD, ja psilotsibiin, mida sisaldavad võluseened, sealhulgas eesti vanarahva lemmik tungaltera. Samuti tehakse uuringuid näiteks eufooriat tekitava metüleendioksümetamfetamiin ehk MDMAga.

Iseenesest kõlab ju loogiliselt, et ained, mis aktiveerivad serotoniini ja teisi meeldiva enesetunde omamiseks vajalikku kehakeemiat reguleerivate organite tööd, võiks püüda ära kasutada inimeste ravimiseks.

Šveitsist järjest edukad uuringutulemused

Viimastel aastatel aga tundub, et asi on paisu tagant valla pääsenud ja uurimine on suure hooga lahti läinud USAst kuni Hiinani välja. Tulemused on aga üha enam lootustandvad.

Ühe uuema tööna avaldati tänavu septembris avaldasid Šveitsi teadlased Baseli Ülikooli Kliinikumist ja dr. Peter Grasseri kliinilisest teaduskeskusest LSD kohta käinud uurimistöö tulemused. Sellest selgus, et katsetes osalejatel leevenes nii ärevustase kui depressioon kontrollgrupiga võrreldes poole võrra ja seda vähemalt nelja kuu jooksul.

Positiivseid tulemusi näitasid ka tänavu veebruaris samuti Šveitsi teadlaste avaldatud uuringu tulemused, kus selgus, et LSD andis häid tulemusi eluohtlikus tervislikus seisundis inimeste ärevustaseme alandamisel.

Sealjuures tekkisid tugevamad kõrvalnähud vaid üheksal katsealusel, mis siiski mõne tunni jooksul taandusid.

Kuigi uurimistöö toimeainete kallal käib, läheb nende kliinilise kasutuselevõtuni veel siiski aastaid ja edaspidist teadlaste tööd. Aga huvi on suur, nii et lootus uueks läbimurdeks depressiooniravis püsib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.