Miks räägitakse vesinikust nii vähe? TalTechi nutikad tudengid aitavad tühimikku täita

TalTechi Vesinikuorganisatsiooni TiVo eestvedajad tegelevad muuhulgas ka sellega, et lisaks Tartu Ülikoolile jõuaksid vesinikule keskendunud õppekavad ka TalTechi programmi. Fotod: erakogu

TalTechi inseneriteaduskonna üliõpilased asutasid eelmisel aastal TalTechi Vesinikuorganisatsiooni (TiVo), mille üks eesmärk on harida tudengeid senisest rohkem vesinikuga seonduvatel teemadel.

Üks organisatsiooni rajajaid, Jagnar Jürgenson, räägib, kuidas TiVo alguse sai ning millised on tudengiorganisatsiooni plaanid tulevikuks. 

Kuidas TiVo alguse sai? 

Jürgenson meenutab, et organisatsioon sai alguse kaks ja pool aastat tagasi, kui ta koos Mihkel Reinula ja Martin Poksiga ülikooli õppima asus. Kõik kolm värsket tudengit osalesid TalTechi Energiakonverentsil “Tuum ja vesinik”, kus sattusid samasse töötoa meeskonda.

“Leidsime, et meid kõiki huvitav teema on vesinik. Sattusime internetis vesinikugeneraatori näidise otsa, mis paistis huvitavalt lihtne. Katsetades kõik töötas, mõtlesime teostuse ja viisime läbi ka töötoa,” räägib Jürgenson. 

Tänu töötoa ettevalmistamisele avastasid noored tudengid, et vesinikku on tegelikult üsna lihtne toota ja selle juures on kõrvalproduktiks vaid hapnik. Siiski tundus alguses kogu tööstus- ja teadusmaailm selle taga väga keeruline ning tudengid soovisid teemast rohkem teada. 

“Mõtlesime, et oleme küll energeetikatudengid, aga vesinikust ei ole meile miskipärast peaaegu üldse räägitud,” märgib Jürgenson. Sel hetkel arvas kolmik ka, et nende teadmised jäävad selle maailma avastamiseks väheseks ning panid idee korraks pausile.

Paus ei kestnud aga kaua – eelmisel kevadel korraldas TalTech vesiniku ümarlaua, kus olid kohal nii õppejõud kui energeetikaettevõtete esindajad. Seal arutati, kuidas võiks TalTech teadustöös edaspidi senisest rohkem vesinikku rakendada. 

Nii said ka TiVo eestvedajad julgust, ning tutvustasid enda ideid, mis suure heakskiiduga vastu võeti. Nüüdseks on Vesinikuorganisatsiooniga liitunud 29 innukat tudengit, organisatsioonil on olemas enda koduleht, tehtud esimesed projektid, sõnastatud olulisemad eesmärgid ning visioon.

Eesmärgid õppekavade arendamisel

Praegu õpetatakse vesinikutehnoloogiatega seotud õppekavasid vaid Tartu Ülikoolis, TalTechis on vesinikuteemasid Jürgensoni sõnul vaid vähesel määral ning sellele spetsiifiliselt keskenduda veel ei saa. TiVo tahab tegeleda sellega, et vesinikule keskendunud õppekavad ka TalTechi programmi jõuaksid. 

“Need õppekavad võiksid olla sellised, mis Tartu Ülikooli omasid täiendaksid ning saavutaksime selle, et Eestis oleks olulisemad vesiniku teemad kaetud,” arutleb Jürgenson. 

Lisaks kirjeldatule on TiVol kavas veel mitmeid ägedaid tegevusi ning juba sel kevadel toimub TalTechis ka suur vesinikukonverents, mis on suunatud laiemale ringile: kõikidele tudengitele ja ülikooli töötajatele, aga eelkõige valdkonnas tegutsevatele ekspertidele, ettevõtetele ja teistele huvilistele. 

Konverentsil esineb nii kodumaiseid ettevõtteid kui külalisi välismaalt. Kui sinagi oled vesinikuhuviline, siis jäta endale meelde kuupäev 28. aprill, ning tule kohale! Ürituse kohta leiab rohkem TiVo kodulehelt.

TiVo tegemistel saad hoida silma peal ka nende kodulehel, Facebookis ja Instagramis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.