Professor Sven Nõmm AI toimimisest: auto kapoti alt leiad mootori ja tehisintellekti kapoti alt leiad masinõppe

TalTechi tenuuriprofessor ja TalTechi AI-fookuskeskuse juht Sven Nõmm on veendunud, et masinõppe edukaks rakendamiseks on olulised andmete kvaliteet ja nende kogus.Foto: TalTech

Masinõppe edukaks rakendamiseks tänapäeva kiiresti muutuvas maailmas on vajalikud ekspertteadmised, kvaliteetsed andmekogumid ning tipptasemel infrastruktuur. TalTechi tenuuriprofessor ja TalTechi AI-fookuskeskuse juht Sven Nõmm selgitab, kuidas masinõpet tänapäevases maailmas efektiivselt rakendada.

TalTech pakub magistriõppes informaatika eriala, mis võimaldab spetsialistidel süvitsi uurida masinõppe valdkonda ning rakendada oma teadmisi praktilistes projektides. “Informaatika õppekava annab õpilastele võimaluse arendada oma oskusi mitmekesistes informaatika, arvutiteaduse ja rakendusliku tehisintellekti valdkondades,” selgitab TalTechi tarkvarateaduse instituudi rakendusliku masinõppe tenuuriprofessor Sven Nõmm. Lisaks tehnilistele oskustele õpetab see süsteemina ka teadmisi, millest on kasu nii erasektoris kui ka riigiteenistuses ja teaduses.

Masinõppe põhimõtete tundmine on ülioluline, kuna see võimaldab arendada tehisintellekti ja andmeteaduse süsteeme. Nagu Nõmm sõnab: “Auto kapoti alt leiad mootori ja tehisintellekti kapoti alt leiad masinõppe.” See illustreerib masinõppe rolli tänapäeva tehnoloogilises maailmas.

Masinõppe edukaks rakendamiseks on aga olulised just andmete kvaliteet ja nende kogus. “Masinõppe meetodid vajavad treenimiseks palju andmeid,” märgib Nõmm. Kuigi suurt edu on saavutatud valdkondades nagu pildianalüüs ja objektituvastus tänu suurtele andmekogumitele, seisab paljudes teistes valdkondades andmete puuduse probleem. Selle lahendamiseks peaks ühiskond muutma oma suhtumist andmete kogumisse ja töötlemisse ning seda saab saavutada andmeteaduse ja masinõppe ideede laialdasema levitamisega.

Lisaks andmetele on oluline ka infrastruktuur. “Õnneks on tehtud märkimisväärseid edusamme, kuid infrastruktuuri peaksid hooldama kõrge kvalifikatsiooniga spetsialistid,” rõhutab Nõmm.

Masinõppe rakendamine nõuab tippspetsialistide olemasolu ja pidevat koolitamist, kuna distsipliin ise ning selle meetodid ja tarkvara arenevad pidevalt. 

Masinõppe rakendamine nõuab tippspetsialistide olemasolu ja pidevat koolitamist, kuna distsipliin ise ning selle meetodid ja tarkvara arenevad pidevalt. TalTechis on võimalik seda teed alustada informaatika bakalaureuse astmes ning areneda magistrantuuris ja doktorantuuris tippspetsialistiks. Foto: TalTech

Masinõpe ei ole võluvägi

Nõmm lisab, et masinõppe ideede laialdasem levitamine ja võime kuulata oma partnereid on äärmiselt oluline, et ületada üsna tehnokraatlik lähenemine masinõppe tehnikate efektiivsema rakendamise saavutamisel. Sobivad andmekogumid ja tipptasemel infrastruktuur on komponendid, mis võivad olla tehniliselt saavutatavad. “Professorid, õppejõud ja nende assistendid koolitavad kõrgelt kvalifitseeritud spetsialiste, kuid tõeline tõhusus nõuab sügavamat sünergiat masinõppe spetsialistide ja nende abi otsivate inimeste vahel erinevate reaalsete probleemide lahendamisel. Kõigepealt, masinõpe ei ole võluvägi, millega lahendada kõik võimalikud probleemid, tuleb mõista valdkondi, kus see on rakendatav ja kus mitte,” tõdeb Nõmm. 

Alles seejärel tuleb tema hinnangul kõige olulisem samm – probleemi püstitamine. “Siin on vaja, et osapooled ei mõtleks enam, et nad raiskavad oma aega. Oskus asju aeglaselt teha, üksteist kuulata ja üksteiselt õppida on edu eelduseks. Ülejäänud on tehnilised küsimused.”

Teine tähtis mõte on mitte alahinnata fundamentaalsete teadmiste ja akadeemiliste uuringute tähtsust. “Täna kohtan ma palju noori, andekaid üliõpilasi, kelle lähenemine oma haridusele on väga pragmaatiline. Akadeemiline karjäär ei tundu paljudele neist atraktiivne. Kuid mõelge kümne, kahekümne või kolmekümne aasta perspektiivis? Vaadake, kes on selle valdkonna eestvedajad ja milline oli nende taust? Enamikul neist teadlastest on väga tugev haridus klassikalistes distsipliinides,” mõtiskleb Nõmm. 

Ta tunnistab, et edu saavutamine alusuuringute tegemisel võib võtta rohkem aega, kuid asetab nii üksikisiku kui ka ühiskonna täiesti teisele tasemele. “Tugev akadeemiline keskkond toetab masinõppe tõhusat rakendamist reaalses elus.” 

TalTechi informaatika magistriõpe pakub ideaalset platvormi masinõppe valdkonnas spetsialiseerumiseks. Õppekavas on lai valik kursusi, mis hõlmavad masinõppe aluspõhimõtteid, praktilisi projekte ja võimalusi koostööks juhtivate teadlastega. Lisaks saavad üliõpilased osaleda tipptasemel teadus- ja rakendusprojektides. “Ülikoolihariduse peamine eripära on see, et lisaks oskustele õpetab see süsteemina ka teadmisi ja teadmiste süsteemi,” ütleb Nõmm.

Tutvu TalTechi informaatika magistrikavaga lähemalt.
Otsusta oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.