Tegemist ei ole ajakirjanike ega luureametnikega – pigem on nad tavalised inimesed nagu meiegi. Nende erinevus seisneb selles, et nad pühendavad iga päev tunde Vene vägede liikumise jälgimisele. Nad saavad usaldusväärse teabe kätte isegi enne rahvusvahelist meediat.
Alates 2021. aasta kevadest on Venemaa toonud vägesid Ukraina piiri lähedale, nii Venemaal kui Valgevenes, ning annekteeritud Krimmi. Olukorda jälgivad seal ka mõned internetikasutajad, sageli anonüümsed, kasutades internetis vabalt kättesaadavaid tööriistu ja teavet koos avatud lähtekoodiga luureandmetega (OSINT), vahendas France24.
ELINT News: TikTok näitab, kus on Vene armee
Nad teevad seda nii konvoide geograafilise asukoha määramiseks, sõjalennukite reaalajas Musta mere kohal jälgimiseks kui ka soomusmasinate mudelite tuvastamiseks ja jagavad oma leide teistega.
Üks tuntumaid neist on kindlasti ELINT News, mees, kellel on Twitteris ligi 109 000 jälgijat. Sellelt kontolt leiab Venemaa laagrite satelliidipilte, värskeid uudiseid ja ka Iraaniga seotud relvarühmituste kaardi.
“TikTok on üllatavalt kasulik platvorm, kust leida Vene armee rongide liikumise videoid,” rääkis ELINT Newsi tegija FRANCE 24 Observerile.
Ta kirjeldas ka oma säutsude ja leidude avastamise teekonda. Näiteks algab see Vene-Ukraina kriisi puhul tavaliselt TikToki videotest. “Lisades rongivideole geosildi, on võimalik teada saada, kust need rongid väljusid või kuhu saabusid.” Seejärel saab tasuta satelliidipiltide platvormi Sentineli kasutades näha, kus seadmed on pargitud. Selleks sobivad nii tavalised pildid kui sagedamini SAR-i (Synthetic Aperture Radar) pildid.
SA-8/Osa Russian air defence systems including 2 transloaders and 4 TELAR on the move in Belarus https://t.co/UHmalJiZmj pic.twitter.com/1EGCqaFqSN
— ELINT News (@ELINTNews) January 25, 2022
“See annab võimaluse vaadata radariga läbi pilvede, kuna hetkel on talv ja head klassikalist satelliidipilti saab harva. Kui võrrelda mitut sellist pilti, siis näeme, kas laagris on toimunud vägede kohaloleku kasv või vähenemine,” selgitas ta.
ELINT Newsi taga olev isik soovib oma identiteeti varjata. Ainus, mida ta enda kohta ütleb, on see, et ta on kahekümnendates Briti mees, kes õpib ülikoolis rahvusvahelisi suhteid.
“See on privaatsuse huvides. Mulle meeldib hoida seda, mida ma võrgus teen, oma “päriselust” eraldi, sest olen üliõpilane ja see on minu hobi.”
Appears this video was taken around 51°38'55"N 36°09'04"E in Kursk, showing Russian BM-30 Smerch Multiple Launch Rocket System (MLRS) battery moving around 80km from the Ukrainian border https://t.co/jIVYgGyRat pic.twitter.com/bxanVJpXCl
— ELINT News (@ELINTNews) February 7, 2022
See on ilmselt üks esimesi kordi ajaloos, kui inimesed näevad peaaegu otseülekandena, mida venelased teevad, kuigi nad püüavad oma liikumisi kõikvõimalikel viisidel varjata, tehes seda mõnikord öösel. Tegelikult on seda peaaegu võimatu varjata, sest Ukraina piiri lähedale on kogunenud üle 83 pataljoni.
Coupsure: Twitteri konto “nagu teine töökoht”
On ka teine hobispioon, kelle leiab varjunime alt Coupsure. Tal on Twitteris üle 34 000 jälgija ja tema oli aasta detsembris 2021 üks esimesi, kes märkas Venemaa tegevuse hoogustumist Brjanski oblastis, Ukrainast vähem kui 50 kilomeetri kaugusel asuvas Klintsõ baasis.
Selle jälile jõudmiseks kasutas ta keerulisi tehnikaid, kuhu ta sisestas veebikaartide ja satelliitide andmeid.
I'm not sure, but there seems to be some activity at this base near Klintsy. The base was dark for several months until today. If anyone wants to check for themselves, here are the coordinates: 52.738982785202, 32.02553039642121 pic.twitter.com/Z5Ul54d9rJ
— Benjamin Pittet (@COUPSURE) December 22, 2021
“Nägin oma Twitteri kanalis TikToki videoid selle linna lähedal liikuvast Venemaa seadmest. Otsisin Google Mapsist, et vaadata piirkonnas asuvaid Venemaa baase, aga ei leidnud midagi,” selgitas ta.
Seejärel kasutas ta tööriista nimega Overpass Turbo, mis eraldab andmed koostööpõhisest võrgukaardist OpenStreetMap. Selle tarkvaraga otsis ta Klintsõ lähedalt “military zone’i” ja leidiski koha üles. “Lõpuks võrdlesin Sentineli abil selle koha vanu pilte uusimate saadaolevatega ja nägin, et seal on liikumist.”
This high-resolution image of the base confirms that about 350 vehicles were sent to this "abandoned" ammunition storage facility near Klintsy. The base is located 50 kilometers from Ukraine.
Image courtesy of @Maxar https://t.co/7aAAZ1Hc9l pic.twitter.com/LRrtiCAKu0
— Benjamin Pittet (@COUPSURE) January 4, 2022
Coupsure’i sõnul käivad interneti-uurimised käsikäes rahvusvahelise meedia edastatava teabega, mis sageli pärineb varjatud “julgeoleku”, “diplomaatilistest” või “valitsuse” allikatest.
“Arvan, et me täiendame üksteist ja mõlemad on hetkel toimuvaga seoses vajalikud. Sageli on meil võimalik võrrelda näiteks USA valitsuselt saadud teavet avatud lähtekoodiga andmetega. Ja siin, selle sõjaväelise kasutuselevõtuga, on suur meedia palju töötanud selliste kontodega nagu minu konto, ELINT News või Rochan Consulting.”
Väiksemad OSINT-i kontod on teinud koostööd ka rahvusvahelise meediaga. Coupsure usub, et nende kahe vahel on praegu teatav usaldus, kuigi see pole alati nii olnud.
Coupsure’i taga on kahekümnendates eluaastates Šveitsi mees, kes töötab tegelikult ehitusinsenerina. Siiski loodab ta oma hobispiooni tööst teha ühel päeval päristöö. Hiljuti aitas ta näiteks Prantsuse ajalehele Le Monde toota videot Vene vägede kogunemisest Ukraina piirile.
“Minu Twitteri konto on nagu mu teine töökoht. Ma kulutan sellele palju aega, vähemalt neli kuni viis tundi päevas,” rääkis ta. Alguses tegeles ta peamiselt uudiste ja teiste tegemiste jälgimise ning tõlkimisega. “Nüüd, eriti seoses sellega, mis toimub Ukraina piiril, püüan keskenduda OSINT-i osale.”