TalTechi IT-doktorant Ian Erik Varatalu teab hästi, kuidas kiire elutempo pausile panna

Ian Erik Varatalu loob midagi, millest on kasu kõigile.Foto: TalTech

TalTechi doktorant Ian Erik Varatalu arendab tekstitöötlusprogrammi, mis aitab näiteks suurema vaevata leida raamatust üles õiged peatükid, sõnade kombinatsioonid või tegeleda keerulise andmetöötlusega. Varatalu on teemaga saanud tegeleda süvitsi just tänu TalTechi doktorantuurile. 

Oma senisest karjäärist suurema osa tarkvaraarenduse, sealhulgas tekstitöötlusega tegelenud Varatalu läks doktoriõppesse eelkõige seepärast, et leidis väga head juhendajad ja teema, mis teda sütitab. “Peamine on, et eesmärk ei oleks ainult teoreetiline, vaid kõnetaks teisi ja seda saaks ka pärismaailma probleemide jaoks kasutada.” 

Teema, mille kallal Varatalu doktorantuuris töötab, on seotud teooriale rakenduste leidmisega. “Täpsemalt tegelen sümbolautomaatide (inglise keeles Symbolic Automata) teooria rakendustega. Üks nendest rakendustest on tekstitöötlus, näiteks kui otsida raamatust kõik peatükid, mis mainivad mõnda sõnade kombinatsiooni, siis saame need leida hulga kiiremini, kui praegu olemasolevad tööriistad seda võimaldavad, sarnaselt ka muu massilise andmetöötlusega, “search & replace’i” ning teksti valideerimisega,” selgitab ta. 

Doktorantuur aitab prioriteedid paika panna 

Just eelmainitud põhjustel pakub see tehnoloogia Varatalule huvi ja on ühtlasi kasulik kõigile. “Näiteks on üks rakendus ülejäänud tarkvara sees otsingumootor meilikastist millegi otsimiseks. Sisuliselt on see üks kiire teksti otsingumootor.”

Osa arendatavast tehnoloogiast on mõeldud jällegi tarkvaraarendajatele ja masinõppega tegelejatele, kes peavad pidevalt treeningandmeid sisendiks kindlale kujule viima või tegema mingeid ülesandeid miljoneid kordi sekundis, automaatide kasutamine kulutab kõvasti vähem elektrit kui näiteks tehisintellekt. 

Doktoritöö formaat annab talle aega kõike süvitsi lihvida ja paremaks teha. “Ma arvan, et TalTechis on väga hea doktorikraadi teha, sest võimaldab tegeleda töökohal enesetäiendamisega ning ühtaegu elu korrastamisega, millest on tulevikus kasu. Lisaks võimaldab teha kiires elutempos pausi, pühenduda ühele teemale ning õppida midagi läbini selgeks.”

Tema jaoks on Tallinna Tehnikaülikooli puhul tegemist maineka tööandjaga, kelle juures saab end valitud uurimisvaldkonnas rakendada ja samas luua ühiskonnale, Eesti majandusele ja teadusele olulist väärtust.

Töökoht maailma hiidude juures

“Doktorantuur on hea koht, kus luua sidemeid ülejäänud maailmaga. Paljud on leidnud järgmise töö Eestis või välismaal tänu doktorantuuri ajal saadud tutvuste,” tõdeb Varatalu. Õpingud viivad valdkonnale pühendunud inimesed üle maailma kokku. “See pole doktorantuurita võimatu, aga aitab kindlasti oluliselt kaasa.” 

IT-s on hulga huvitavaid teemasid, kus on vaja sügavamaid teadmisi ühest valdkonnast. Siin tuleb esile üks TalTechi eeliseid: nad viivad doktorandi kokku õigete inimestega, kes teemaga igapäevaselt tegelevad.  

Eks igaüks teab ise, millist karjääri valitud valdkonnas teha tahab, aga üks on kindel – paljude töökohtade eelduseks on doktorikraad. Varatalu toob näiteid IT-valdkonnast, kus tarkvara kvaliteeti ja turvalisusesse suhtutakse väga tõsiselt. “Lennuettevõtted, küberturve riigiteenustes või mõni spetsiifilisem tarkvaraarendus, nagu Amazon, Google, Apple, Microsoft jne,” loetleb Varatalu kohti, kus doktorikraad aitab saada jala ukse vahele.

Doktorantuuris ei pea loobuma põhitööst

Pikemat aega töömaastikul olnud inimesi kipub koolitee jätkamine hirmutama, sest kardetakse, et siis ei jää aega ei tööks ega süvendatud õppetegevuseks. TalTech pakub doktorikraadini jõudmiseks mitmeid paindlikke vorme, et jõuaks ka põhitöö kõrvalt teemaga tegeleda. Näiteks alustava teadlasena ülikoolis või teadus- ja arendusasutuses, tööstus- või teadmussiirdedoktorandina, doktorant-üliõpilase või eksternina.

Doktorantuuri eeliseks on, et seal omandab inimene laiapindsed ülekantavad oskused, nagu kriitiline mõtlemine, projektijuhtimine, meeskonnatöö, iseseisvus, loomingulisus, nii kirjalik kui ka suuline eneseväljendus, probleemide lahendamisele oskus, professionaalsus – seda kõike  väärtustavad tööandjad kõrgelt. 

Teine hirm, mis õppimisega sageli kaasneb, on rahaline koormus. Seega on hea teada, et TalTechi doktorantuuris õppimine on tasuta ja doktoritöö tegemisega kaasneb palk, mis on Eesti ülikoolide doktorantide seas kõrgeim. See tähendab, et kindel sissetulek, millele võivad lisanduda seotud projektide lisatasud, on garanteeritud. 

TalTechi IKT doktorantuuri on kandideerima oodatud kõik, kellel on magistrikraad või sellele vastav kvalifikatsioon ja tahe luua midagi uut. See on justkui kandideerimine töökohale konkreetse projekti ja juhendaja juurde, kellega edaspidi koos tegutseda.

Kuna TalTechi doktorantuur on Eesti ettevõtluse kiirendi ja partner, aitab see teemale sügavuti keskendumise kaudu saada oma valdkonna eksperdiks ja võimaluse kujundada valdkonna arvamusliidrina ühiskondlikku arvamust.

TalTechi IKT doktorantuuri astumise võimaluste ja meie uurimisrühmadega saate tulla tutvuma juba 16. aprillil kell 16:00 IT Kolledžisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.