16. juunil ettevõtlus- ja innovatsioonikeskuses Mektory toimuval TalTechi IT-innovatsioonifestivalil jõuavad avalikkuse ette kõigi õppeastmete IT-tudengite viimase aasta jooksul valminud parimad lõputööd, projektid ja taibutalgutel saavutatud tulemused. Lisaks saab sündmusel ülevaate IT-teadlaste ja ettevõtete innovaatilistest koostööprojektidest.
Põnevaid projekte on palju
Parimad tudengitööd tark- ja riistvara ning infoühiskonna kategooriates selguvad vahetult enne innovatsioonifestivalil, neid näeb 16. juunil kell 13.00-16:30 otse-eetris. Põnevaid projekte on aga mitu.
Näiteks on IT-teaduskonna digiriigi tehnoloogiate ja arhitektuuri uurimisrühm koos globaalse ettevõttega Eurora OÜ loonud teenuseplatvormi tarkvara, millest saavad kasu e-kaubanduse platvormid, e-poed, Euroopa Liidu (EL) riigid, rahvusvahelised posti-, kuller- ja logistikafirmad ning EL-i tolliametnikud ja maksuhaldurid.
Alates 1. juulist 2021 hakkab EL-is kehtima uus rahvusvahelise e-kaubanduse käibemaksu direktiiv, mille kohaselt kõik väljastpoolt EL-i saabuvad kaubad maksustatakse käibemaksuga. See tekitab vajaduse leida tootekirjelduse järgi kauba kood, mille põhjal tuvastada sihtriigi maksumäärad, otsustada kas kaupa on ühte või teise riiki lubatud tarnida ja muud infot, mis on deklareerimiseks vajalik.
Need arvutused on äärmiselt keerulised, kombinatsioone on sadu tuhandeid. TalTechi ja Eurora OÜ ees seisis intrigeeriv probleem, kõik need arvutused tuleb teha kauba ostu hetkel. Täna on loodud lahendus juba kasutusel.
Teine uuenduslik lahendus on loodud arukate süsteemide keskuse ja ettevõtte R8 Technologies koostöös. Projekti eesmärgiks oli uute efektiivsemate tehisintellektil ja andmetöötlusel põhinevate algoritmide väljatöötamine ja rakendamine hooneautomaatikas. Sellised meetodid annavad võimaluse muuta hooned energiaefektiivsemaks ja töökindlamaks, tagades sisekliima kõrge kvaliteedi.
R8 Technologies on loonud isejuhtiva digitaalse operaatori, mis kasutab arvutusjõudlust, et vähendada ärikinnisvara hoonete CO2 emissiooni. Digioperaator jälgib ja seadistab süsteeme, tagades võimalikult hea sisekliima võimalikult väheste kuludega. Lisaks häälestamisele otsib operaator süsteemidest tehnilisi probleeme ja kõrvalekaldeid ning saadab info hooldusmeeskonnale.
R8 Digitaalse Operaatori on teiste hulgas kasutusele võtnud Ülemiste keskus, kus on vähendatud juba üle 500 tonni CO2 heitmeid ja säästetud 60 000 eurot.
Projekte on mitmest valdkonnast
Lisaks tutvustatakse festivalil teemasid 5G, asjade interneti, sensortehnoloogia ja e-meditsiini valdkonnast ning riistvara turvalisusest ja tarkvara usaldusväärsusest. Ettekandega esineb Eesti valitsuse diginõunik Marten Kaevats, tervisetehnoloogia instituudi tööstusdoktorant Riin Ehin ning investor Gerri Kodres. Päeva juhib Linnar Viik. Vaata päevakava ja otseülekannet 16. juunil SIIT.
Esimest korda toimuv TalTechi IT-innovatsioonifestival kutsuti ellu, et tutvustada Eesti avalikkusele, millega IT-teaduskonnas ja tehnikaülikoolis tegeletakse. Virtuaalürituse eesmärk on esitleda aasta jooksul valminud parimaid tudengitöid ning innovaatilisi teadlaste ja ettevõtjate koostöös valminud lahendusi, mis annavad konkurentsieelise.
Festivali laiem eesmärk on innovatsiooni kiirendamine, kaasates nii avaliku kui erasektori organisatsioone ning teha koostööd teaduslikku sisu omavate projektide raames. Ühtlasi soovitakse tudengitele pakkuda praktilise ja projektipõhise õppe käigus ülesandeid, mille täitmine lisab väärtust osalevatele organisatsioonidele ja ühiskonnale.