Tudengisatelliidi juht Katriin Kristmann sai USAs kosmilise kogemuse

Paul Liias majandusministeeriumist ja Katriin Kristmann tudengisatelliidist.Foto: erakogu

Augusti lõpus osales 10-liikmeline Eesti delegatsioon USAs kosmoseteemalises koostööprojektis International Visitors Leadership Program (IVLP). Külastuse eesmärk oli leida uusi koostöökohti Eesti ja USA kosmosesektori teadlaste ja ettevõtjate vahel. TalTechi tudengisatelliidi juht Katriin Kristmann sai sellelt reisil häid ideid ja kontakte. Visiidist kirjutas ta pikemalt ajakirjas Mente et Manu. 

IVLP visiidil osalemiseks ei ole võimalik kandideerida, vaid osalejad valib välja spetsialistidest koosnev komisjon, kes hindab Eesti kosmosevaldkonnas tegutsejate varasemaid saavutusi ja tulevast potentsiaali. TalTechist osalesin mina tudengisatelliidi juhi ja päikeseenergeetika materjalide teaduslabori doktorandina, ning ettevõtlusosakonna juhataja Kristo Reinsalu. Delegatsioonis oli ka ettevõtjaid ja kolleege Tartu ülikoolist, majandusministeeriumist ning Eesti Kosmosebüroost ja kosmose inkubatsioonikeskusest.

Kui delegatsioon Washingtonis maandus, tabas meid kõigepealt suur ajavahe ning rabas soe kliima ja Kristo kadunud pagas. Rõõmsate kohalike reisisaatjate seltsis suundusime siiski USA pealinna avastama. Kui Washingtoni monument pani kõigil pea kergelt ringi käima, siis Kapitooliumi ning Valge Maja nägemine tõi reaalsuse kohale – olemegi USAs ning võtame sellest viimast.

Vehicle Assembly Buiding Foto: erakogu

I2 ja Artemis Accords

Üks kõige põnevam kohtumine Washingtonis oli NASA peakorteris, kus pärast põhjalikku turvaväravat kutsuti meid koosolekule NASA haridusosakonnaga. NASA panustab tugevalt kooliõpilaste ja teadlaste järelkasvule ning arutleti selle üle, milliseid NASA tegevusi ka Eesti tehnoloogia valdkonnas rakendada saab. Doktorandina püüdsin uurida, kuidas saaksid Eesti teadlased teha NASAs järeldoktorantuuri või teadustööd. Leidsime mitu huvitavat programmi, näiteks I2 raames on võimalik NASAs internina töötada. Ka Eestil on võimalik I2 programmiga liituda.

Üks reisi põhiteemasid oli aga Eesti liitumine Artemis Accordsiga. NASA algatatud Artemise programmis viiakse Kuu pinnale järgmised astronaudid, sealhulgas esimene naine ja mittevalgest rassist inimene. Selleks, et ka teisi kosmoseriike kaasata, on loodud Artemis Accords ehk rida riikidevahelisi kokkuleppeid, milles täpsustatakse norme, mida kosmoses järgitakse siis, kui inimesed 2026. aastal taas Kuule lähevad. Tänaseks on Artemis Accordsiga liitunud lausa 43 riiki ning loodetavasti on Eesti järgmine. Liitudes saavad Eesti teadlased ja ettevõtted võimaluse olla kaasas ja panustada Kuu avastamisse.

Kontakt kodumaaga – Boulder, Colorado

Boulder on kaunis linn USA lääneosas, mis on tuntuks saanud Kaljumäestiku ja rahvuspargi poolest, kuid seal tegutseb ka Colorado Ülikool ja globaalsed kosmoseettevõtted, nagu Lockheed Martin, Northrop Grumman, Ball Aerospace ja paljud teised. 

Minu jaoks oli kõige põnevam külastada Colorado Ülikooli kosmosetehnoloogia laboreid ja instituute, kus arendatakse satelliite, teleskoope, kaameraid ja muud tehnoloogiat kosmosemissioonidele. Sain sealt palju ideid, kuidas ka TalTechis tegutsevat tudengisatelliidi organisatsiooni arendada ning tegime plaane tulevaste Boulderi ja Eesti ühissatelliitide arendamiseks. 

Tunnen, et TalTechil oleks Colorado Ülikoolilt palju õppida – nende investeeringud ja teaduse tase kosmosevaldkonnas on muljetavaldav. Saime sealsete teaduritega väga hästi läbi ning suhtlen nendega praegugi. Tuli välja, et Boulderi varasema teadusdirektori abikaasa on eestlane, nad armastavad Eestit ja käivad siin regulaarselt. Teeme plaane, et nad saaksid järgmisel Eesti reisil TalTechi tudengitele kosmose avastamisest loengu pidada.

Just niimoodi näeb välja raketistrart. Foto: erakogu

Unustamatu raketistart – Orlando, Florida

Eestlaste reisi viimane peatus oli kuumas ja niiskes Floridas. Minu jaoks kõige erilisem kohtumine oli NASA Kennedy Kosmosekeskuses, kus meile tutvustati kolme suurt rakettide stardiplatvormi. Kennedyst toimuvad raketistardid, mis viivad astronaute, satelliite ja kosmosejaama tarvikuid orbiidile. Samuti stardib sealt NASA uus raketisüsteem Space Launch System, mille eesmärk on täita Artemise missioone ning viia inimesi taas Kuu pinnale. NASA Kennedys asub ka kuulus Vehicle Assembly Building, mis on üks suuremaid hooneid terves maailmas.

Külastasime ka Kennedy Kosmosekeskuse teemaparki ja muuseumi, kus asub rakett Saturn V – just selline viis viimati inimese 1972. aastal Kuu pinnale. See on eriline, sest kui tavaliselt tutvustatakse huvilistele lähedalt pigem rakettide koopiaid, siis Saturn V on reaalne valmis ehitatud rakett, mis Apollo ümberkavandamise tõttu kunagi lennanud ei ole.

Saturn V on reaalne valmis ehitatud rakett. Foto: erakogu

Floridas sain näha ka oma elu esimest raketistarti! Minu jaoks oli see tõeline unistuse täitumine, sest Euroopast ei toimu ühtegi sellise mastaabi starti. 28. augusti varahommikul startis Kennedy Kosmosekeskusest SpaceX Falcon 9, mis viis orbiidile hulga Starlink satelliite. 2020. aastal startis sellesama raketiga orbiidile TalTechi satelliit Hämarik, mis on praeguseks tagasi atmosfääri langenud ja ära põlenud. Loodame ka järgmise tudengisatelliidi SUTS just SpaceX raketil orbiidile saata.

Programm kutsuti ellu Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse algatusel ning korraldati Ameerika Ühendriikide Riigidepartemangu poolt. 

Tudengisatellidist loe rohkem tudengisatellit.ee.

Artikkel ilmus esmakordselt TalTechi ajakirjas Mente et Manu oktoobris 2024.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.