Tehnopoli blogi

Uued ärivõimalused tulevad kosmosest: ActInSpace äriideede häkaton juba novembris

Juba kolmandat korda toimub Eestis rahvusvaheline äriideede võistlus ActInSpace, sel korral koostöös Go2Space HUBsiga. 13.-14. novembril lahendab ligi neljandik maailma riikidest veebis samaaegselt etteantud väljakutseid.

24-tunnise ajurünnaku eesmärk on leida kosmose jaoks väljaarendatud tehnoloogiatele ja satelliitide poolt kogutud andmetele uut rakendust ja väljundit äris.

See on ettevõtmine, mille toel jõuavad inimesteni lähitulevikus “Kosmose marmelaad” ja veefiltrite tänapäevased versioonid ning veelgi mugavamad kaardirakendused.

ActInSpace toimus esimest korda Eestis 2016. aastal. Tookordne võitja, Airsplint, kasutas kosmose tingimuste jaoks loodud materjale, et muuta lahas kergemaks ning lihtsamini transporditavaks.

2018. aasta võitja SpaceTree loodud rakendus kasutab satelliitidelt pärit kaugseire andmeid efektiivseks metsa monitoorimiseks. Samuti nagu eelmised võitjad, sõidab ActInSpace 2020 võidutiim Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti Äriinkubaatori (ESA BIC Estonia) toel rahvusvahelisele finaalvõistlusele Toulouse’is.

Tartu Teaduspargi juhatuse liikme ja Euroopa kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatori juhi Andrus Kurvitsa sõnul on ActInSpace äriideede võistlus platvorm kosmosega seotud ärivõimalustega tutvumiseks ja osalejatele hüppelauad edasiseks eduks.

„Kosmosetehnoloogiad tunduvad tavakodaniku jaoks esmapilgul kaugena. Meie senine kogemus näitab, et tegelikult on kosmose jaoks arendatud tehnoloogiate ja satelliitide poolt kogutavate andmete nutikal rakendamisel võimalik pakkuda äriliselt tasuvaid teenuseid ja tooteid.

Teeme omalt poolt kõik, et viia Eesti startup-ettevõtluse entusiastideni sõnum – kosmosetehnoloogia ei ole raketiteadus ja igale maapealsele probleemile on olemas kosmose lahendus,“ täiendas Kurvits.

Go2Space HUBsi projekti eesmärk on toetada uute kosmosevaldkonna ettevõtete loomist ja kasvu ning investeerida olemasolevate kosmoseettevõtete kestlikkuse tõstmisse. Selleks viiakse läbi koolitusi, ettevõtted osalevad kasvuprogrammides, arendatakse koostööd, lõimutakse kontaktvõrgustikku ja teostatakse tugitegevusi.

Teadus- ja ärilinnak Tehnopol, mis veab eest Go2Space HUBsi, lisas kosmosehäki auhinnafondi 6000 euro väärtuses mentortunde, mille toel aidatakse häkatonil arendatud ideedest vormida päris ettevõte.

“Kosmos ise on kaugel, aga selle tarbeks arendatud tooted ja teenused on meile vägagi tuttavad. Heaks näiteks on kuulmist parandavad kõrvaimplantaadid, kehakuju järgivad voodimadratsid või hammastel pea nähtamatud breketid” sõnas Tehnopol Startup Inkubaatori juht Kadri Tammai.

Tema sõnul on kosmosevaldkond praktilise innovatsiooni teerajaja ning seetõttu panustab ka Tehnopol kosmosevaldkonna arengusse, aidates ettevõtteid nii ärimudeli kui ka tootearendusega. 

Mida on võimalik 24 tunniga ära teha

Korraldajate poolt on sel korral lahendamiseks välja pakutud mitmeid põnevaid väljakutseid, mida on meeskondadel tõsisema äriplaani elluviimiseks võimalus tasuta kasutada. Oma väljakutsed on esitanud Airbus, Euroopa kosmoseagentuur (ESA), Prantsusmaa kosmoseagentuur (CNES), Prantsuse Kaitseinnovatsiooni Agentuur (AID) ja kohalikud organisatsioonid.

Näiteks oodatakse välja pakkuma tehnoloogiaid või teenuseid, millega saaks üles seada asunduse Kuul või lahendusi, kuidas parandada GNSS-satelliitide signaali tugevust siseruumides (ESA patent:  PCT/ EP2018/063660). Osalema oodatakse nii tehniliste oskustega kui ka üldiselt ettevõtlikke inimesi igast eluvaldkonnast.

Sel aastal toimub ActInSpace Eesti häkaton koostöös Go2Space HUBsiga ning selle peakorraldajateks on Tartu Teaduspark koos teadus- ja ärilinnakuga Tehnopol ning toetajaks Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaator.

Silmapaistvaid meeskondi ootavad auhinnad, võidumeeskond sõidab liikumispiirangute kaotamisel finaalvõistlusele Toulouse’i. Tehnopol Startup Inkubaator lisab auhinnafondi 6000 euro väärtuses praktilist mentornõu, oma valdkonna tipptegijatelt.

ESA BIC Estonia lisab veel 10 tundi mentortuge ja nõustamist oma inkubatsiooniprogrammi kandideerimiseks. Kõik osalejad saavad huvi korral oma ideega edasi tegeleda ja kandideerida märtsis Euroopa Kosmoseagentuuri Eesti äriinkubaatorisse ESA BIC Estonia, mis toetab 50 000 EUR lahenduse turule toomist: https://www.esabic.ee.

Registreeru kosmose häkatonile: https://actinspace.org/register
Tutvu lahendamiseks välja pakutud ideede ja tehnoloogiatega: https://actinspace.org/challenges
Liitu infovooga Facebookis: https://fb.me/e/35cKh3gh2
Häkatoni töökeeleks on inglise keel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.