Austraalia pealinnas hakkab sõitma esimene elektribuss

Austraalia pealinna teedel asub inimesi sõidutama esimene elektribuss.Foto: Shutterstock

Pärast kaks aastat kestnud katsetusi asub Austraalia pealinna teedel sõitma esimene Yutong E12 elektribuss, mida hakatakse kasutama ühistranspordivahendina.

Kuigi Austraalia pealinnas Canberras kasutatakse juba sajaprotsendiliselt taastuvelektrit, on linna suurimaks heitkoguste allikaks just transport. Selle probleemi lahendamiseks võttis valitsus eesmärgitks saavutada 2040. aastaks saastevaba ühistranspordisüsteem. Esimene elektribuss on märkimisväärne verstapost selle eesmärgi suunas.

Kuigi Yutongi nimi ei pruugi paljudele austraallastele tuttav olla, on ettevõte tegutsenud juba aastakümneid. Yutong alustas juba 1963. aastal bussiremonditehasena, enne kui busside tootjaks laienes. Ettevõte omab koduriigis Hiinas enam kui 32% turuosa ja tarnib aastas keskmiselt 65 000 bussi. Yutong Australia alustas Hiinast busside importimist aga juba 2012. aastal.

E12 on Yutongi esimene elektribuss, mida on toodetud umbes 2015. aastast. “See on alles meie programmi algus, mille käigus jõuab Canberra aastaks 2040 või varem täielikult heitkogustevabale ühistranspordivõrgule, mis töötab 100% taastuvatest elektrienergiast,” ütles ACT transpordiminister Chris Steel.

Elektrisõidukite kasutuselevõtt on ACT-s hakanud hoogustuma. Austraalia elektrisõidukite assotsiatsiooni andmetel oli 2020. aasta jaanuari keskel ACT-s registreeritud vaid 446 akuga elektrisõidukit (BEV). Tänavuse jaanuari seisuga oli neid aga juba 3154 ehk veidi alla ühe protsendi kõigist territooriumil registreeritud sõidukitest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.