Los Angeles valmistub olümpiamängudeks: metropoli suur võimalus uuendada linna transpordisüsteeme

Los ANgelese tänavad muutuvad tipptunnile tõeliseks plekivaibaks ning 2028. aasta olümpiamängud on üks võimalus, kuidas olukorda parandada.Foto: Shutterstock

Los Angeles valmistub juba 2028. aasta suveolümpiamängudeks, mis toob California megalinna tagasi maailma tähelepanu keskpunkti.

Selleks ajaks üritab linna metroooperaator LA Metro lõpetada Purple Line’i laienduse, mis ühendab Santa Monica piire Westwoodi, Beverly Hillsi, Miracle Mile’i ja Windsor Square’iga. Tööd laienduse kallal algasid juba 2014. aastal ja need lähevad eeldatavasti maksma 9,5 miljardit dollarit. 

Los Angeles panustab raudteedesse

Samal ajal jätkub võidujooks, et olla 2028. aasta olümpiaks valmis. Lisaks Purple Line’ile on palju säästva liikuvuse projekte, mis muudavad LA transpordisüsteemi nägu. 7. detsembril teatas LA Metro, et taotleb kolme kergraudteeprojekti ehitamiseks uut 1,9 miljardi dollari suurust eraldist. California osariik peaks projekti rahastused välja kuulutama 2023. aasta jaanuaris, teatas LA Metro.

Esimeseks uueks raudteeprojektiks on East San Fernando Valley Transit Corridor 14 kilomeetri pikkune kergraudtee, mis kulgeks olemasoleva Orange Line’i ja San Fernando Metrolinki jaama vahel. 

Teiseks projektiks on Gold Line’i pikendamine San Gabrieli orgu tulevase Pomona jaama ja Montclairi linna vahel. Kolmas projekt seevastu hõlmab Lääne-Santa Ana haru transiidikoridori ehitamist. See on veel üks maapealne kergraudtee, mis peaks kulgema 31 kilomeetrit Artesia ja Union Stationi vahel Los Angelese kesklinnas. .

“Need on ümberkujundamisprojektid, mis toovad kiirema, sagedasema tranpordi ja sellega ka parema liikuvuse Los Angelese maakonna olulistesse piirkondadesse, mis on pikalt oodanud raudteeprojektide vastuvõtmist,” ütles Glendale’i linnavolikogu liige ja metroo juhatuse esimees Ara J. Najarian. “Need projektid aitavad täiendada ka metroo transiidivõrku, pakkudes paremaid ühendusi kohalike busside, Metrolinki piirkondliku raudtee, töökohtade, koolide ja muude oluliste sihtkohtadega.”

Olümpialinna eesmärk: saada jätkusuutlikuks linnaks

Los Angeles pole lihtsalt linn, vaid tõeline konglomeraat, mis on muutnud kunagise piirkonna metropoliks. 2028. aasta olümpiat tähistab linnavalitsus mitme projektiga.

Üks neist puudutab Inglewoodi, Los Angelese maakonna eraldi omavalitsusüksust, mida nagu Hollywoodi, Venice Beachi ja Santa Monicat peetakse nüüd de facto metropoli osaks. Inglewood, elamurajoon, kus elavad peamiselt afroameeriklased ja latiino päritolu kodanikud, võõrustab SoFi staadionit, mis valmis 2020. aasta septembris. See Ramsi ja Chargersi jalgpallimängude kodu korraldab 2028. aasta olümpiamängude ava- ja lõputseremooniad. 

Maxi struktuur on juba üks USA moodsamaid ja jätkusuutlikumaid staadioneid ning sellest saab 2028. aasta mängude sümbol, millega Los Angelese linnapea soovib keskenduda eelkõige jätkusuutlikkusele.

Jätkusuutlikkus on seega saanud võtmesõnaks linna suurprojektidele, nagu uued raudtee- ja metrooliinid, mille eesmärk on vähendada kurikuulsaid liiklusummikuid. Rahvusvahelise satelliitnavigatsioonifirma TomTomi uuringu kohaselt oli Los Angeles 2021. aastal maailma kõige tihedama liiklusega linnade seas 59. kohal. Keskmiselt kaotab iga autos veedetud poole tunni kohta liikluses 18 minutit ummikute tõttu.

Need, kes metropoli tunnevad, teavad, et selle kiirteed muutuvad mitmeks tunniks päevast tõeliseks plekivaibaks. Seetõttu tehakse ühiseid jõupingutusi selle tohutu linna varustamiseks alternatiivse transpordisüsteemiga.

Teekond raudteevõrgustikku oluliselt suurendava olulise ümberkujundamise algatamise poole on nüüd alanud ning 2028. aasta olümpiakohustus pakub kõigile võimaluse keskenduda eesmärgi saavutamisele. Saab näha, kas kohalikud ja osariigi valitsused ning kõik projekti sidusrühmad suudavad sellise ambitsioonika panuse piiratud aja jooksul võita.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.