Economist Intelligence Unit (EIU) nimetas maailma kõige elamisväärsemaks linnaks Viini. Varem oli linn globaalse elamisvõime indeksi esikohal aastatel 2019 ja 2018.
Üks mõjutajatest on Covid-19 pandeemia
Economist Intelligence Unit teatas, et kultuuri ja keskkonna, tervishoiu ja hariduse tulemused on Covid-19 piirangute leevendamise taustal paranenud, kuid globaalne keskmine tulemus jääb ikkagi pandeemiaeelsele tasemele alla.
EIU teatas, et tulemuste määramisel olid peamised tegurid stabiilsus ja hea infrastruktuur. Seda toetavad aga hea tervishoid ning kultuuri- ja meelelahutusvõimalused.
EIU edetabeli tipus domineerivad Lääne-Euroopa ja Kanada linnad. Indeks näitab, et elu on neis linnades tänu kõrgele Covid-19 vaktsineerimise määrale ja piirangute leevendamisele peaaegu taastunud. Kopenhaagen (Taani) on oma 12 kuu tagusest positsioonilt tõusnud 13 kohta, teiseks ning Zürich (Šveits) jagab kolmandat kohta Calgaryga (Kanada), mis on tõusnud nimelt 18. positsioonilt.
Damaskus (Süüria) ja Tripoli (Liibüa) on koos Lagosega (Nigeeria) jätkuvalt edetabeli lõpus, kuna nad seisavad silmitsi sotsiaalsete rahutuste, terrorismi ja konfliktidega. Enamike 10 tabeli alumises pooles oleva linna hinded on võrreldes eelmise aastaga paranenud. Selle peamiseks põhjuseks on koroonapandeemia surve vähenemine.
Edetabelit mõjutas Venemaa sõda Ukrainas
Venemaa sissetung Ukrainasse sundis EIU-d Kiievi (Ukraina) uuringust välja jätma ning konflikt on mõjutanud ka Venemaa linnade Moskva ja Peterburi tulemust tabelis. Mõlemas linnas on hinded langenud, suurenenud ebastabiilsus ja tsensuur. Selle põhjuseks on lääneriikide sanktsioonid ja ettevõtete riigist lahkumine.
Ida-Euroopa linnad langevad edetabelis suurenenud geopoliitiliste riskide taustal. Kui elukalliduse kriis põhjustaks täiendavaid ebakõlasid rahvusvahelistes suhetes või sisepoliitikas, langevad selliste linnade stabiilsustulemused järgmisel aastal tõenäoliselt veelgi.