Tallinna keeruliste oludega tänavad said nutikad Eestis valmistatud teeilmajaamad

Tallinn on maailmas ainulaadne linn, kus teeilmaolud võivad erineda nagu mõnes suuremas riigis – rannikualadel on sula, sisemaal külmetab, mõni linnaosa upub lumme, teises pole samal ajal helvestki langenud. Selleks, et nutikas linnas paremini teehooldust korraldada, paigaldati erinevatesse kriitilistesse kohtadesse nutikad võrku ühendatud teeilmajaamad, mis on välja arendatud ja valmistatud Eestis.

AS Teede Tehnokeskus paigaldas Tallinna tänavatele 22 Eestis arendatud nutikat teeilmajaama, mis võimaldavad täpsemat teehooldust ning tõstavad samas ka linnatänavate turvalisust.

Teede Tehnokeskuse projektijuhi Märt Puusti sõnul paigaldati Tallinna uued teeilmajaamad, et saada tänavate seisukorrast kiirem ülevaade ning koostada täpsemaid teeilmaprognoose. Tema sõnul tehti seni teehoolde juhtimisotsuseid tavaliselt üldist ilmaprognoosi ja ristmikukaamerate infot kasutades ning visuaalseid vaatlusi tehes. „Tänu Läänemere lähedusele ja maapinna kõrguste suurele erinevusele esineb Tallinna eri piirkondades arvestatavaid kliimaerinevusi, mis teeb tänavate hooldamise keeruliseks,“ ütles Puust.

Uued Eestis arendatud teeilmajaamad on piisavalt kompaktsed, et neid saab lihtsalt paigaldada kohtadesse, kust täpse info saamine on kõige olulisem. Eriti oluline on andmeid kätte saada sealt, kus teepinna temperatuur langeb esimesena miinuspoolele ja ootamatu libeduse tekkimise oht on kõige suurem.

Mõõtmisandmete põhjal on võimalik koostada kriitilistele kohtadele täpsemaid teeilmaprognoose ning saab anda ka piirkonna või linnaosa põhiselt hoiatusi nii teehooldajatele kui ka liiklejatele.

Maailmas ainulaadsed teeilmajaamad arendasid välja Eesti ettevõtted Superhands ja Teede Tehnokeskus. Jaam koosneb tänavavalgus- või liiklusmärgipostile kinnitatud ja 3D-prinditud korpuses olevast õhutemperatuuri ja niiskuse andurist koos keskseadmega ning teekattesse paigaldatud temperatuuriandurist.

Tulevikus on jaamale võimalik lisada ka teisi, näiteks õhupuhtuse andureid.

Teeilmajaam ei vaja välist elektritoidet ning kasutab info edastamiseks uudset NB-IoT ehk asjade interneti võrgutehnoloogiat, mis tarbib väga vähe energiat.

Uued teeilmajaamad paigaldati Tallinna tänavatele oktoobrikuu jooksul ja Teede Tehnokeskus hakkas autonoomse teeilmastiku seire- ja prognoositeenust osutama Tallinnale alates novembrist.

Täpset teeilmainfot saab alati vaadata veebilehelt tik.teeilm.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.