Teadlased leiutasid inimsilmale läätsed, millega saab suumida

Modellile paigaldatakse kontaktläätse. Pilt on illustratiivne.Foto: Scanpix/Markus Schreiber.

Teadlased on välja mõelnud lahenduse kontaktläätsede kasutamiseks, mis võimaldavad pilti sisse suumida.

Ulmefilmidest oleme näinud liitreaalsust, kus inimese vaatevälja kuvatakse talle oluline info. Inimeste peade kohal hõljuvad infomullid ja kaugel asuv objekt joonistatakse arvutinägemise abil teravalt inimese nägemisvälja. Päris nii kaugele me veel jõudnud ei ole, aga pilti suurendada võib varsti oma silmadega saada küll.

Läätsedele saab anda käsklusi silma pilgutades. Silma pilgutamisel tekib väga väike elektriimpulss, mis läätsedele voolu annab. San Diego ülikooli teadlaste välja mõeldud läätsed koosnevad väga õhukesest polümeerkilest. Läätsed tajuvad inimsilma liikumist ning suudavad seeläbi võtta vastu juhiseid ning saada energiat.

Inimese silm liigub pidevalt, tekitades seega pidevalt informatsiooni, mida läätsed ära saaksid kasutada. Nii saabki neile juhiseid anda näiteks silmi pilgutades. Samas on tuleviku võimalused veelgi laiemad, kuna inimsilm saab elektrilisi signaale tekitada ka siis, kui ta midagi ei näe.

Tõenäoliselt ei jõua säärane tehnoloogia aga niipea sinu silmadesse – tegemist on hetkel alles väga algelise prototüübiga. Uusi kontaktläätsi saab täna katsetada ainult spetsiaalses laboris ning testijad pidid oma silmade ümber asetama elektroodid. Sellest hoolimata loodavad teadlased, et tulevikus saab nende tehnoloogiat ära kasutada nii prillides kui ka läätsedes. Nii robotite juhtimiseks kui ka info ja vaatevälja avardamiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.