Mida päev edasi seda jahedamaks ilmad lähevad ning toas on kuidagi vaja sooja hoida. Maamaja või suvilat omavad inimesed ilmselt ilma kellegi kohaoluta niisama hoonet ei küta. Vaatame, millised võivad olla nutikate kaugjuhitavate süsteemidega kaasnevad ohud ja kuidas neid vältida. Geeniuse küsimustele antud teemal vastas nutikaid kodulahendusi pakkuva firma InDome juhatuse liige Lauri Lotamõis.
Kui inimesel on koju paigaldatud kaugelt juhitav soojustussüsteem, siis kas see on turvaline?
See sõltub ennekõike soojustussüsteemi liigist. Samuti on oluline see, kuhu näiteks elektriradiaatoron paigutatud. Radiaator võib tuleohtlik olla, kui see pannakse näiteks vastu puuseina, mis võib omakorda süttida.
Mida peaks jälgima või vältima, et tuleohtu ei tekiks?
Meie praktika kaugelt juhitavate süsteemide puhul on selline, et kui kasutatakse elektriradiaatoreid, siis see peaks olema asetatud keset tuba. Lisaks sellele peavad muidugi olema korralikud elektrikaablid. Teine asi, mida saab kaugelt juhtida, on õhksoojuspump, kuid sellega on tuleohtliku olukorra tekkimise tõenäosus pigem väike.
Juhul, kui tekib tuleohtlik olukord, siis milliseid lahendusi peaks kasutama, et sellest võimalikult kiiresti teada saada?
Meie lahenduseks, mida tihtipeale ka suvilates näiteks kasutatakse, on temperatuuriandurid ning suitsuandurid, mis jälgivad ruumis optiliselt suitsu levikut. Tossu tekkimisel annab andur omanikule toimuvast kohe teada ning lülitab ka ohtu tekitava seadme välja.
Kuidas vältida näiteks näriliste poolset juhtmete kahjustamist?
Olen kuulnud küll, et aeg ajalt näiteks hiired närivad juhtmeid. Ega seal pole muud, kui lõksud välja panna.
Teie soovitaksite turvalisuse poolest pigem õhksoojuspumpa kui elektriradiaatoreid?
Ei, ma ei ütleks elektriradiaatorite kohta midagi halba, lihtsalt tõenäosus, et keegi näiteks teki sinna peale viskab, on elektriradiaatorite puhul suurem. Üks variant, mida tänapäeval kasutatakse, on see, et elektriradiaatorid pannakse kahe režiimi peal tööle. Nõrgema režiimi peal töötamine aitab vältida ülekuumenemist.
Kas see ei ole oht, et nutikas kodusüsteem hulluks läheb ja hoone liiga soojaks kütab?
Pigem ei, aga ega sajaprotsendilist garantiid ei ole kuskil. Üldiselt on sellistel süsteemidel pidev monitoorimine taga, mis jälgib, et ohtu ei tekiks. Põhiasi on ikka see, et inimesed ise oleksid ettevaatlikud ega jätaks näiteks kaugelt sisse lülitatava süsteemiga sauna kerise peale midagi kuivama või muud sellist.