Kuidas lihtsate võtetega interneti kiirust tõsta?

Kui kodune internet tõrgub ning kiirused langevad, võib põhjuseid selleks olla mitu. Peale lõppseadmete võivad olla kurja juureks nii teenusepakkuja kui ka vaheseadmed, nagu näiteks ruuter. Need lihtsad nipid, mis siin ära toome, aitavad potentsiaalsed kitsaskohad selgeks teha ning WiFi kiirused taastada.

Muuda ruuteri asukohta

Paljud ei pruugi esimese hooga selle peale tulla, aga koduse interneti südame – ruuteri – asukoht võib olla kiiruste juures määrava tähtsusega. Üle õhu levivate raadiolainete poolt tekitatud võrgu jaoks on igasugused füüsilised takistused kurjast ning vähendavad selle kvaliteeti.

Nii võib halva ühenduse põhjuseks olla see, kui ruuter on peidetud kappi või muud moodi seintega ümbritsetud. Kui interneti kasutatakse suures majas või korteris, võib kaugemates nurkades olla ikkagi kehv ühendus, sest raadiolainete teel on ees takistused, näiteks seinad, mis ühendust nõrgendavad.

Seega tasub ruuter paigutada võimalusel elamise keskele, kus vahemaa kaugemate punktide vahel on kõige väiksem. Samuti tuleks seda hoida avatud pinnal. Kui tegu on suure korteri või majaga ja kõigist abinõudest hoolimata on WiFi levik ikkagi kehv, siis tasub kaaluda ka WiFi signaali võimendajaid.

Katseta erinevaid sagedusi ja kanaleid

Ruuterid kasutavad seadmetega ühendamiseks tavaliselt kahte sagedust: 2,4 GHz ja 5 GHz. Esimene levib kaugemale ja suudab takistustest paremini läbi tungida, miinuseks on aga kehvem kiirus. 5 GHz ruuteri puhul on kaalukauss aga vastupidine. Kui 2,4 GHz ruuteri maksimaalseks kiiruseks on 150 Mbps-i, siis 5 GHz võimaldab kasutada kuni 1 Gbps kiirust.

Teine oluline parameeter, mida tuleks jälgida, on ruuterite kanalid. Mitmed ruuterite tootjad kasutavad vaikimisi sama kanalit, mis tähendab, et kortermajas, kus on selliseid seadmeid korraga töös palju, võib see interneti kiiruse alla tõmmata. Seega tasub võtta vaevaks ja ruuteri seaded üle vaadata ning vajadusel sagedust ja kanaleid muuta.

Kasuta uusimat tehnoloogiat

Nii nagu muu tehnoloogia, uuenevad pidevalt ka võrgustandardite tehnoloogiad, mis aitavad tõsta maksimaalseid kiiruseid. Kuna ruutereid ei kiputa tihti vahetama, siis võib seal kasutusel olev WiFi standard piirata maksimaalset interneti läbilaskevõimet.

Paljud ruuterid kasutavad 802.11n ning 802.11ac standardit, mis võeti kasutusele vastavalt 2008. ja 2014. aastal. Nende standardite puhul oli kiiruse kasv kahe kuni kolme kordne ja sama suur on see vahe ka hetkel kasutusel oleva uusima 802.11ax standardi puhul.

Tee regulaarselt uuendusi

Murede korral tasub kindlasti üle vaadata ka muud ruuteri seaded ning neid regulaarselt uuendada.

Teinekord võib murekohaks olla hoopis ühenduse teises otsas olev nutiseade. Seega tasub ka arvutite, tahvlite ja nutitelefonide seadistused üle vaadata ning uuendused ära teha.

Ja lõpetuseks ei tasu alahinnata ka kõige lihtsamat nippi – ruuter välja ja sisse tagasi lülitada.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.