PHP on programmeerimiskeel, mida kasutatakse veebilehtede loomiseks. Enim on see kasutust leidnud just WordPressi sisuhaldussüsteemis ning aitab ühel maailma populaarsemal süsteemil kodulehti jooksutada. Selleks, et need murevabalt toimiks, tuleb aga PHP versioone regulaarselt uuendada.
Mis on PHP?
Algselt PHP ehk Personal HomePage tools nime kandnud Perli skriptide kogumiku tegi taanlane Rasmus Lerdorf valmis juba 1994. aastal. Kolm aastat hiljem kirjutati kood pea täielikult ümber ning muudeti ka selle üldnimetust – Hypertext Preprocessor, lühend aga säilitati.
Nagu mainitud on tegu programmeerimiskeelega, mida kasutatakse veebilehtede jaoks. Selle abil saab luua vajaliku HTML sisu ning seda hoiustatakse tavaliselt veebimajutuse teenusepakkuja serveris.
Zone’i blogist leiad ka pikema kirjutise PHP telgitagustest.
Milleks ja kuidas seda uuendada?
Ajakohane PHP versioon hoiab lehe kiirena ning mõjub positiivselt ka otsingumootorite optimeerimise tulemustele. Lisaks pakub see paremat kaitset turvaaukude eest, mis vanematel versioonidel ei pruugi olla lapitud.
Aastate jooksul on PHP saanud pidevalt uuendusi, mis lisavad kasutajatele täiendavaid funktsioone ning hoolitsevad turvalisuse eest. WordPress, näiteks, toetab alati uusimat, kuid ka mitut vanemat PHP versiooni.
Hiljuti aga anti teada, et alates 6.6 versioonist ei toetata enam PHP 7.0 ja 7.1 versioone ning see uuendus peaks töösse minema juba 2024. aasta juulis.
Enne uuendamist tuleks veenduda, et üleminek kulgeks viperusteta. Selleks tasub kõigepealt üle vaadata hetkeseis ning teha kodulehest varukoopia. Seejärel tuleks WordPressis ära uuendada kõik pistikprogrammid ja teemad ning peale seda kontrollida, kas kõik funktsioonid toimivad nii nagu peab.
Samuti on hea mõte enne veenduda, et uusim versioon kõigi kasutusel olevate lisamoodulitega sobib. Selleks on WordPressil olemas eraldi tööriist.
Kui need mured lahendatud, saab uut PHP versiooni katsetada. Kõige mugavam on seda testida brauseris – nii ei mõjuta see su kodulehe tööd, kui peaks ilmnema vigu.
Kui kasutad Zone’i veebimajutuse teenust, siis saad PHP versiooni uuendamiseks appi võtta nende põhjaliku õpetuse, kus samm-sammult kasutajat juhendatakse.