Nipid, mis muudavad veebis ajaveetmise turvalisemaks

Internetis ringi liikudes võivad nähtamatud ohud ümbritseda meid igal pool. Selleks, et mitte sattuda pahalaste ohvriks ja oma kasutajakontodest ilma jääda, tasub veidi aega pühendada tegevustele, mis aitavad neid ära hoida. Siin on mõned nipid, mida teha, et internetis turvaliselt igapäevaselt ringi liikuda.

Muuda ruuteri salasõna

Veel enne kui veebilehitseja juurde liikuda, tasuks üle vaadata riistvaraga seonduv. Siin on oluline roll kodusel wifi ruuteril, mis tagab internetile juurdepääsu. Kuna ruuteritesse on võimalik sisse häkkida, siis on tark tegu iga kord, kui selle välja vahetad, ära vahetada ka salasõna. 

Tavaliselt tulevad ruuterid koos põhjalike juhenditega, kuidas turvaseadistusi täpselt muuta. Samuti saad nii parema ülevaate oma koduse võrgu toimimise kohta ja vajadusel ka täiendavaid turvakihte seadistada.

Uuenda alati veebilehitsejat

Lihtne, kuid tihti unarusse jääv toiming on oma veebilehitseja uuendamine. Häkkerid on aga alati otsimas veebilehitsejatest turvaauke, mille kaudu kasutajate andmetele ligi pääseda – uuenduste tegemisega on võimalik see oht miinimumini viia.

Üldjuhul ei nõua see tegevus ka palju aega, sest enamasti kuvatakse uuendamise nupp brauseris nähtavalt ning selle paigaldamiseks kulub mõni minut.

Puhasta brauseri küpsiste ajalugu

Küpsised muudavad internetis veebilehtede külastamise mugavamaks, kuna aitavad meelde jätta sinu poolt kasutatava arvuti andmed ning võimaldavad seeläbi kiiresti kasutada eelnevalt seadistatud eelistusi, aga samas ka kasutajanime ja salasõna. 

See muudab need potentsiaalseks ohuallikaks, mida häkkerid võivad ära kasutada ning kasutajate isikuandmeid varastada. Seepärast on mõistlik aeg-ajalt küpsised veebilehitseja seadistuste alt ära kustutada ja nii potentsiaalseid ohte ennetada.

Keela hüpikakende automaatne avamine 

Osade veebilehtede külastamisel võivad kasutajad kokku puutuda teavitustega, mis soovivad teises aknas avada uue lehe. Üldjuhul on tegu tüütu reklaamiga, kuid halvemal juhul võib see suunata kasutaja hoopis pahatahtlikule veebilehele. 

Enamik veebilehitsejaid võimaldab hüpikakende automaatse avamise keelata. Näiteks Chrome’i puhul saad seda teha seadete lehel, privaatsuse ja turvalisuse valikute all, kust leiad hüpikakende ja ümbersuunamiste blokeerimise võimaluse.

Kasuta reklaamiblokeerijaid

Selleks, et võltsreklaamide kaudu pahatahtlikele veebilehtedele mitte sattuda, on mõistlik kasutada reklaamiblokeerijat. Nende valik on suur ja lai ning saadaval on neid kõigi veebilehitsejate jaoks. Populaarsematest tasuks vaadata AdBlock Plusi, AdBlocki ning Ghostery nimeliste rakenduste poole.

Kuna tegu on veebilehitseja laiendusega, saab kasutaja ise oma turvaseadistusi valida ja muudatusi teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.