Eestis kirjutatud kood, aga mitte meie e-hääletamisest
“See tarkvara, mis kliendi (hääleõigusliku inimese – toim) ja serveri poole peal toimetas, oli täielikult Eestis tehtud,” selgitas Heiberg. “Muidugi kasutame väliseid programmeerimisvahendeid ja teeke, aga hääletamise ja vastuvõtmise funktsioon oli Eestis tehtud."
Samas ei maksa arvata, et Cruz, Trump või Kasich said poolthääli sama programmiga, millega Eestis saab valida parlamenti ja kohalikku omavalitsust. “Utahis vabariiklaste jaoks loodud tarkvaras polnud ridagi koodi sellest, mis on Eestis aastate jooksul töötanud. Oluline nüanss on selles, et kaks keskkonda on väga erinevad. Eestil on ID-kaart ja digiallkiri. USA-s neid sellisel kujul ei eksisteeri,” selgitas Heiberg.
Utahlastel pole internetihääletamiseks sobivat ID-kaarti, seepärast pididki inimesed end eelnevalt registreerima. “Nad panid enda kohta kirja hulga andmeid, [vabariiklik] partei valideeris iga soovi. Meie omalt poolt genereerisime hääleõiguslikele inimesele PIN-koodid, mis jagati neile e-posti ja SMSiga kätte,” selgitas Heiberg USA-s toimunud hääletamisprotsessi. “Hääletamise ajal olid PIN-koodid aluseks nende konkreetsete hääletajate tuvastamiseks. Täiendavalt tuli inimesel sisestada oma nimi, sünnikuupäev ning ZIP-kood (postiindeks – toim)," lisas ta. Valijarakendus krüpteeris hääle ja edastas turvaliselt keskserverisse.
Eelmine kord rakendas Smartmatic sarnast süsteemi mullu detsembris Tšiilis Maipu piirkonnas, kus korraldati kaasava eelarve koostamine. “Hääleõiguslikud inimesed said seal kaasa rääkida eelarveraha jagamises,” rääkis Heiberg.
Vajadus internetihääletamise järele ei kao
Heiberg usub, et Utahi eelvalimistel toimunud internetihääletamine ei jää USA-s viimaseks, sest vajadus usaldusväärsete kaughääletamise meetodite järele ei kao ära. “Seepärast otsitakse vahendeid, mis oleks kindlamad kui näiteks posti teel hääletamine."
Internetis hääletamisel on tema sõnul omad eelised, näiteks saab hääli oluliselt kiiremalt ja efektiivsemalt kokku koguda. Teisalt on internetihääletamise üks olulisemaid nurgakivisid eksisteeriv ja usaldusväärne autentimislahendus ehk valijate identifitseerimise viis. Kui see on olemas nagu näiteks Eestis, on internetihääletust palju lihtsam teha. “Kui ei, tuleb ühekordseks hääletamiseks mingi ajutine lahendus teha nagu Utahis,” ütles Heiberg.
Avafoto: USA vabariiklaste presidendikandidaat Ted Cruz (George Frey/AFP/Scanpix)