3D-printerid muudavad maailma ja jõuavad ka kodudesse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
makerbotid.png

Mis see on?

On üsnagi tõenäoline, et kuskil sinu kodus või kontoris on hetkel tavaline, 2D-printer, millega saad paberi peale pilte või teksti trükkida. Aga mis siis, kui sa sooviksid luua midagi käeshoitavat, näiteks lusikat? Appi tõttab 3D-printimine.

3D-printimine on täpselt see, mis nimi ütleb: prinditakse kolmemõõtmelisi objekte. Printer on tavaliselt kuubikujuline, klaasist seintega ning varustatud kolmel teljel liikuva otsikuga, mis ehitab kiht-kihi haaval sinu poolt soovitud eset.

3D-printerid laovad järjest kihte, et soovitud objekti üles ehitada. Materjalide valik on pea piiramatu. Kodu- või kontorikasutuses on ilmselt kõige mõttekam plastik, kuid kallima hinnaklassi printerid saavad esemete ehitamiseks kasutada ka metalli või lausa inimeste tüvirakke.

Printer saab info soovitud objekti kohta temaga ühendatud arvutist, kus sul on võimalik ise ese disainida või soovitud objekti ehitusplaan internetist alla laadida.

Kuigi algne 3D-printimise tehnoloogia on pärit juba 1984. aastast, siis edu on see hakanud saavutama alles viimastel aastatel. Kolmedimensiooniline printimine on mitmed seni võimatudvõi aeganõudvad toimingud muutnud üsna kergeks.

Miks see homme oluline on?

Sest 3D-printeritel on potentsiaali muuta maailma: kuidas asju valmistatakse, kuidas me esemeid ostame, kes on tootjad.Ja mitte ainult, sest printida saab ilmselt ka organeid ja miks mitte kamaju. 3D-printimine annab võimaluse odavalt ja kiirelt luua just ühele inimesele disainitud esemeid,näiteks proteese.

Täna pole nad veel nii levinud, et me oskaks kindlapeale öelda, mille jaoks me neid kasutama hakkame, kuid potentsiaalselt loodavate esemete ampluaa on lai. Printida või praktiliselt kõikealates endale kõrvaklapihoidja loomisest kuni siirdamiseks mõeldud organiteni.Viimasel ajalon juttu olnudka sellest, et isegi autosid võiks hakata tulevikus 3D-printima, vähemalt osaliselt. See peaks autode valmistamist lihtsustama ja kiirendama ning seeläbi autode hinda odavamaks tegema.

Scanpix

Kui kaugel täna asjad on?

Printerite hinnad langevad pidevalt ning on peagi muutumas taskukohaseks ka kodukasutuse jaoks.Viis-kuus aastat tagasioli keskmise 3D-printeri hind umbes 20 000 dollarit, kuid nüüd on võimalik see endale soetada juba alla 1000 dollari eest.

Printerite populaarsus tõuseb kiiresti ning nad on kasutusele võetud paljudes tootmisvaldkondades.

Kuid miks me kõik juba hetkel printereid ei kasuta? Sellel on väga mitmeid põhjuseid. Esimene ning suurim neist on printerite hind, vaatamata faktile, et hinnad on aastate jooksul tublisti langenud, on nad siiski veel üpriski kallid. Lisaks hinnale hoiavad printerite arengut tagasi ka probleemid patentidega ning mured turvalisuse ees. 3D-printerite jaoks on registreeritud tuhandeid patente, millest paljusid ei kasutata ning ei lasta ka teistel kasutada (kuid suur osa neist aegub sellel aastal).

WASP

Turvalisuse muresid tekitab 3D-printerite oskus luua relvi, või õigemini, 3D-printerite kasutajate oskus. 3D-printerid on võimekad ning suudavad luua väga väikseid ning detailseid osasid, näiteks selliseid, mida kasutada tulirelva valmistamiseks. Kui inimesed peaksid endale hakkama ise kodus tulirelvasid looma, siis puudub ametiasutustel igasasugune kontroll nende leviku üle. Hetkel pole seadusandlus veel tehnika arengule järele jõudnud ning selliste esemete loomine pole kuidagi piiratud, kuid huvigruppide hirm pahade tootjate ees pärsib siiski printerite propageerimise aktiivsust ning üldist arengut.

Kas Eesti ka selles asjaskaasa räägib?

Jah, näiteks Eesti firmaWolfprintpakub võimalust printida mudeli veelsündimata lapsest, et anda ultrahelipildile veel üks mõõde.

Samuti üritatakse Eestis 3D-printerid koolidesse viia, et anda noortele võimalus nende kasutamist õppida.Eesti 2.0pilootprojektüritab 50 Eesti põhikooli ning gümnaasiumit varustada printeritega ningon loodud just 6.-7. klassi õpilasi silmas pidades. Programmi eesmärk on anda noortele põhiteadmised tehnoloogia kohta ning arusaamine, et nad saavad ka ise unikaalseid tooteid luua.

Eestis startinud idufirma (mis nüüd on juba ära ostetud) Grabcad on loonud 3D-printimisega seotud inseneride ja 3D-jooniste keskkonna, millega on liitunud juba üle 2,6 miljoni inimese. Kokku on seal keskkonnas saadaval üle miljoni CAD-faili.

Siit saad vaadata videot sellest, kuidas 3D-printereid luuakse (selleks kasutatakse juba olemas olevaid printereid):

Avafoto: Makerbot

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.