Apple’i uskumatu tarkvara viga taastab ammu kustutatud privaatsed fotod

Apple uusim nutiseadmete tarkvarauuendus tekitab paksu pahandust.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Apple’i poolt hiljuti välja antud iOS 17.5 ja iPadOS 17.5 tarkvarauuendustes on kriitiline viga, mis võib osaliselt taastada kasutajate poolt ammu kustutatud privaatsed fotod.

Redditis on selle üle nördimust avaldanud juba päris suur hulk kasutajaid. Üks kasutaja kurtis, et oli šokeeritud, kui avastas pärast iPhone’i tarkvarauuenduse tegemist juba 2021. aastal kustutatud vanad privaatsed fotod, mis on märgitud hiljuti iCloudi üles laadituks. Sarnaste lugudega on lagedale tulnud ka teised iOS 17.5 kasutajad.  

Vea tõttu taastatud pildid on juhuslikud ning neid ei ole palju. Samuti võivad need pärit olla erinevatest aegadest ning võivad olla ka kustutatud üsna erineval ajal. Kustutatud pildid ilmuvad reeglina hiljutiste fotode albumisse, seepärast on nende soovimatut taastamist ka lihtne märgata.

Kõige šokeerivam on aga ühe kasutaja väide, et hulk kustutatud privaatseid pilte ilmus nähtavale iPadis, mille ta oli vastavalt Apple’i juhistele tühjendanud, tehaseseaded taastanud ning seejärel sõbrale müünud.

Osa kasutajaid on ka avastanud, et mitme aasta eest tehtud pildid ja isegi fotokaameraga pildistatud fotod, mis on ammu käsitsi iCloudi üles laaditud ja seejärel kustutatud, on pärast tarkvarauuendust välja ilmunud sellisena, nagu oleksid need just nüüd lisatud. Lisaks ilmuvad selle vea tõttu hiljutiste piltide alla ka fotod, mida ei ole küll kustutatud, aga mis on tegelikult mitme aasta vanused.

Seni pole selge, mis on selle ohtliku ja kasutajate privaatsust rikkuva vea põhjuseks. Kuna taas välja ilmunud pildid on kohati tehtud ja ka kustutatud mitme aasta eest, ei saa tegemist olla ka hiljuti kustutatud ning 30 päeva jooksul virtuaalses prügikastis hoitavate piltide juhusliku taastamisega.

Seni on võimalikeks põhjusteks pakutud telefoni ja iCloudi vahelise sünkroniseerimise probleemi, viga fotode indekseerimisel või teisi fotokogu rikkumist põhjustavat tegureid. Apple ei ole seni kasutajate väiteid kommenteerinud.

Igal juhul on see viga järjekordne näide sellest, et pilvehoidlates ja meie seadmetes olnud privaatne digitaalne info, mida me peame turvaliselt ja kindlat igaveseks kustutatuks, ei ole tegelikult kadunud ja on liiga kergesti taastatav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.