Lülita kohe sisse: nii saad iPhone’i äppidel keelata oma tegevuse jälgimise

Apple'i Do Not Track
Nii saad oma tegevuse jälgimise iPhone''il välja lülitada.Foto: Apple

Rubriiki toetab

Kasutaja tegevuse jälgimise läbipaistvuse nõue pakub iOS-iga seadmete kasutajatele lihtsat valikut, kas lubada rakendustel oma tegevust jälgida või mitte. Jälgimise võimaluse välja lülitamisel takistab operatsioonisüsteem rakendusel juurdepääsu andmetele, mis seovad seadme kasutaja tegevusega äppides ja veebilehtedel.

Neid andmeid jagatakse tavaliselt reklaamifirmadega sihitud reklaamide näitamiseks, aga neid saab ka mitmel moel veel kurjemalt ära kasutada. Kui äpile ei anta selget luba kasutajat jälgida, ei saa äpp neid andmeid sihitud reklaamide ja muu andmekogumise jaoks kasutada, sealhulgas jagada kasutaja asukohta, reklaamitunnust või muid andmeid reklaamijate või kolmandate osapooltega.

CNET vahendab, et Apple pakub sellist võimalust juba kolm aastat, kuid endiselt ei ole paljud iPhone’i ja iPadi omanikud seda sisse lülitanud. Kasutaja tegevuse jälgimise piiramine on osaks Apple’i jõupingutustest äppide kasutamise läbipaistvuse ja privaatsuse suurendamiseks.

Apple’i rakenduste jälgimise läbipaistvuse funktsiooni mõju on olnud tehnoloogiamaailmas suur. Funktsiooni sai palju kiidusõnu privaatsuse pooldajatelt ja samas pälvis teravat kriitikat ettevõtetelt nagu Meta, mille reklaamiäri kasutajata jälgimise piiramine kahjustab.

Jälgimise blokeerimine uutel äppidel:

Kui peale paigaldamist avada uus äpp, avaneb hüpikaken, mis küsib, kas soovid lubada äpil jälgida tegevust teistes äppides ja veebilehtedel. Samas aknas on nupp “Ask App Not to Track” mis selle tegevuse blokeerib. Samuti on võimalik lülitada välja tegevuste jälgimine kõigi tulevikus alla laaditavate äppide jaoks. Selleks tuleb minna seadete menüüs valikusse „Privacy & Security“ ning seal valida jaotis „Tracking“ ja lülitada välja valik „Allow Apps to Request to Track“.

See blokeerib äppidel võimaluse küsida tegevuste jälgimiseks luba. Muidugi ei tähenda see, et nüüd oleks elu reklaamivaba. Reklaame näitavad äpid endiselt, kuid nüüd ei saa need reklaamide näitamiseks kasutada sinu äppide ja interneti kasutamise andmeid ja näidatavad reklaamid on üldist laadi.

Jälgimise blokeerimine juba installitud äppidel:

Seda saab teha samas seadete menüüs. Seal on nimekiri äppidest, mis on tegevuse jälgimise nõusolekut küsinud. Iga sellise äpi juures on nupp, millega saab jälgimise välja lülitada. Apple jälgib rangelt et arendajad selle võimaluse toe oma äppidesse oleks lisanud. Kui mõnel äpil selline võimalus puudub või see tegelikult ei tööta, nõutakse neilt olukorra kohest parandamist ja kui seda ei tehta, võib Apple äpi oma rakenduste poest eemaldada ning üsna suure tõenäosusega seda ka tehakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.