Milline on hea parool ja kuidas nendega õigesti talitada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
keyboard-computer-keys-white.jpg

Paroolid on need, mis internetis inimeste privaatsuse tagavad. Kui aga paroolid on nõrgad või neid kasutatakse valesti, pole neist erilist abi. Seega, et oma turvalisust ja privaatsust tagada, tuleks meeles pidada neid nippe.

Ära kasuta samu paroole

Ühte ja sama parooli ei tohiks erinevatel lehtedel või teenustes kasutada. Kui sa tead, et sa ei suuda kümneid paroole meeles pidada, siis muuda parooli kõikjal kasvõi natukene: lisa mõni täht või sümbol, et seda eristada.

Kui mõnelt lehelt kasutajaandmed koos paroolidega lekivad, siis saad olla kindel, et pahalaste kätte jõudnud parooli abil ei saa nad sisse kõikidesse sinu kontodesse.

Hea parool on keeruline

Selleks, et nutikad arvutisüsteemid ei saaks mõne minutiga sinu parooli ära arvata, on mõttekas kasutada keerulisi paroole. Kindlasti ei tohiks kasutada lihtsaid sõnu, mõnetähelisi paroole või hästituntud salasõnu nagu “parool” või “1234”.

Selleks, et saada tõeliselt turvaline parool, tasuks sinna lisada sümboleid, tähti ja numbreid. Mida suvalisemad need on, seda parem. Siiski on oluline, et suudaksid neid meeles pidada.

Kui parool on liiga keeruline ja see meeles ei püsi, siis kirjutatakse see harilikult kuskile üles. See on aga äärmisel ebaturvaline.

Meilikontod on kõige olulisemad

Kõige tugevamalt peaksid turvama oma meilikontosid. Meilikontod on need, mille abil saab teiste lehtede paroole taastada, seega kui selle teenuse parool on nõrk, võivad pahalased saada võtme kõikide sinu teiste kontode jaoks.

Kasuta pikki ning turvalisi parooli ning kui meilikontosid on mitu, kasuta kindlalt erinevaid paroole. Samuti on mõttekas sisse lülitada kaheastmeline autentimine, et tagada veelgi parem kaitse.

Pidev paroolide vahetamine

Osad eksperdid väidavad, et paroole tuleks vahetada iga kolme kuu tagant. Sõltuvalt inimesest võib see olla sobiv. Tihti aga ei suudeta uusi paroole meeles hoida, seega kui iga kolme kuu tagant parooli vahetada, kirjutatakse need pahatihti kuskile üles.

Seega peaks iga kasutaja ise teadma, kas ta suudab uut parooli meeles pidada. Kui see on tehtav, siis tasuks seda kindlasti võimalikult tihti teha. Kui aga ei, siis tasuks seda siiski teha vähemalt iga poole aasta tagant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.