Puust ja punaseks: mis on podcastid ja kuidas neid kuulata?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Podcastide kuulamine on taas hoogu kogumas. Ka Eestis on viimaste aastate jooksul tekkinud hulgaliselt kohalike tegijate poolt loodavaid häid taskuhäälinguid. Aga kui vanasti, podcastide algusaegadel, tuli uusi episoode kuulamisseadmesse hankida läbi arvuti, siis nüüd on selleks olemas äpid, mis asja märksa lihtsamaks muudavad.

Siin on kõik, mida pead teadma taskuhäälingute kuulamisest.

Mis on podcastid?

Alustame sellest, et mis asi see podcast üldse on. Podcast on nagu ette salvestatud raadiosaade. Seda võib teha igaüks, kel mikrofon ja võimalus heli salvestada. Iga kord kui looja lisab uue episoodi, jõuab see läbi äpi sinu seadmesse ning sa võid uut episoodi kuulata millal iganes soovid.

Podcaste on väga erinevates valdkondades – tehnoloogiast ajalooni, bioloogiast muusikani, kosmoseteadusest disainini. Podcaste on ka väga erinevaid – on sääraseid, kus saatejuhid lihtsalt kõnelevad valitud teemadel, on sääraseid, kus üks episood on loodud tervikliku loona, taustamuusika, heliefektide ja intervjuudega. On ka otseeetris olnud raadiosaadete järelkuulatavaid versioone.

Kust podcaste saab?

Tavaliselt leidub enamus podcaste sinu valitud rakenduse otsingusüsteemis. Tuleb vaid saate nimi otsingusse sisestada ja see leitakse. Loomulikult on paljudel podcastidel ka oma koduleht ning sotsiaalmeedia konto, kus vajalik levitusinfo kirjas.

Tegelikult on ka sinu telefonis tõenäoliselt podcastide rakendus juba olemas. iOS-i kasutajad leiavad oma seadmest Podcasts rakenduse, Androidi kasutajad leiavad kuulamisvõimaluse Google Play Music rakendusest.

Kust neid veel leida ja kuulata?

Aga nagu alati, ei pruugi operatsioonisüsteemiga kaasa tulevad rakendused kasutajale sobida. Eksisteerib veel terve müriaad rakendusi, millel hulgaliselt lisafunktsioone. Näiteks Overcast (saadaval vaid Apple’i seadmetele) on tuntud nutika kiirenduse poolest. Nimelt saab äpp aru, kus saates on vaikus ning jätab selle automaatselt vahele, et kuulamine kiiremaks muutuks. Loomulikult lubab rakendus ka kogu episoodi kiirendada.

Sarnaseid funktsioone pakub ka Pocket Casts, mis on saadaval nii Androidile kui ka iOS-ile. Pocket Casts lubab sul paremini saateid ja episoode kureerida ning filtreerida, paigutades need erinevatesse kategooriatesse.

Viimaks ei saa unustada Soundcloudi. Kui sa kuskilt mujalt podcaste ei leia, siis on saated ilmselt seal. See on populaarseks üleslaadimiskohaks ning ilma igasuguse kahtluseta leiad sealt endale meelepärase saate. See töötab arvutis, Androidis ja iOS-is.

Kui ka need kanalid vilja ei kanna ehk sa ei suuda leida endale meelepärast saadet, siis on kõige lihtsam lüüa endale meelepärased märksõnad sisse Google’isse ja lisada sinna otsa sõna “podcast”. Veidi otsimist ja leiad kindla peale mõne saate, mis just sinu vajadusi rahuldab.

Tihtilugu pakutakse võimalust ka saateid alla laadida, see kui internet ja rakendused ei meeldi, saad soovitud taskuhäälingut kuulata otse arvuti töölaualt.

Geeniuse toimetuse loodud podcaste saad kuulata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.