5 sammu, kuidas oma Windowsiga sülearvuti ilma riistvara uuendamata kiiremaks saada

Paratamatult kipub juba mõne kuu pärast arvuti aeglasemaks minema ning kui oma asju hoolega pilve ei suuna, siis saab ka väiksemamahuline SSD kiiresti täis. Mida teha? Alati võib muidugi ka suurema SSD osta või rohkem operatiivmälu lisada, kuid protsessorit tavaliselt siiski ei vahetata. Mõnikord pole vaja aga riistvara kallale minna – piisab, kui hoolitsed oma masina tarkvara eest ja teed ära suurpuhastuse.

Siin on seitse sammu, mida võiksid oma sülearvutis ette võtta selle kiiremaks saamiseks. Tegemist on lihtsate nippidega, mille jaoks pole vaja veel üht lisatarkvara – mõnda Windowsi puhastusprogrammi paigaldama hakata. Ise saab samad tööd üsna edukalt ära teha.

1. Kustuta ajutised failid

Windows 10 saab liigse prahi koristamisega ajutiste failide kataloogidest juba päris hästi hakkama. Siiski kipub aja jooksul neid juurde tekkima ja pikapeale kuhjuma.

Võta Windowsis lahti soovitud ketas (näiteks C:), ava selle seaded (vasak hiireklõps ja Properties) ning seal ongi olemas nupp Disk Cleanup:

Igivana tööriist pole küll moodsa ja ilusa kasutajaliidesega, kuid teeb hädavajaliku endiselt ilusti ära – puhastab ketta ebavajalikest ajutistest failidest.

Avaneb nimekiri, millest soovid ketast puhastada – lisa vajalike ridade ette linnuke:

Hetke pärast ongi vaba ruum olemas, kuid lisaks võib Windows 10 ise samuti natuke kiiremini tööle hakata. Eriti just pärast seda, kui oled viimase suurema Windowsi uuenduse teinud – sel puhul on tõenäoliselt arvutis veel ka failid eelmisele versioonile tagasiminekuks, mida Windows hoiab igaks juhuks alles kümme päeva. Kui kõik töötab, võid need failid kohe ära kustutada.

2. Kustuta ära väga suured failid, mida enam vaja pole

Kindlasti on suurte failide seas neid, mida vajad igapäevaselt, aga tavaliselt leidub sülearvutis ka neid hiigelfaile, mille oled juba ammu unustanud ja mida ei pea oma kerge mobiilse masina SSD-l iga päev kaasas kandma. Kopeeri need pilve või välisele kõvakettale ja nii saab salvestusmahtu väga lihtsalt juurde.

Suuri faile otsida on samuti lihtne. Selleks ava File Explorer, mine soovitud kettale (näiteks C:), vali ülamenüüst Otsing (Search) ja sealt leiab alammenüüst seade Size ehk failisuurus.

Valides näiteks Huge (“Hiiglaslik”), hakatakse otsima 1-4 GB suuruseid faile. Nimekiri tuleb muidugi endal hoolega enne üle vaadata, kui kustutama hakata, sest leitud hiigelfailide seas võib olla süsteemi tööks vajalike asju ning ka neid salvestisi, mida endal vaja läheb.

Kui hiiglaslike seas on ka .pst laiendiga failid, siis võiks oma Outlooki e-kirjade postkastid kriitilise pilguga üle vaadata – tõenäoliselt võtavad Outlooki andmefailides ruumi kunagi ammu saadetud hiiglaslikud meili-lisandid, mida enam ei pruugi vaja olla.

3. Installi maha mittevajalikud ja suured programmid

Paljude arvutitega tuleb tootja poolt kaasa hulk programme, mis on sinna reklaami eesmärgil või muul põhjusel lisatud, aga mida sul kunagi vaja ei lähe. Need võib maha installida, sest halvemal juhul istuvad mõned neist kogu aeg arvuti operatiivmälus ja raiskavad ressursse.

Esiteks otsi üle mahu järgi suured programmid. Need leiab seadetest Apps & features alt. Reasta programmid suuruse (Size) järgi:

Kui leiad nimekirja algusest mittevajalikke programme, saab need lihtsalt eemaldada, võites juurde ruumi ja töökiirust.

Teine võimalus mittevajalike programmide eemaldamiseks on Start-menüüs ringi vaatamine. Seal on tähestiku järjekorras Windowsi äpid. Kui leidub pealtnäha mittevajalikke, siis parema hiireklõpsuga saab needki lihtsalt eemaldada (Uninstall).

Mõned näited mittevajalikest programmidest on Quicktime (kasuta VLC-d selle asemel), Flash Player ja Shockwave Player (lootusetult vananenud ja ebaturvalised), Java (uuemates brauserites on kõik vajalikud toed olemas ja vana eraldi Javat pole enam vaja), vaikimisi kaasa tulnud mängud (Candy Crush jm), tootja mittevajalikud programmid, brauserite mittevajalikud lisandid jne.

Head abi selle kohta, kas programm on vajalik või mitte, leiab sellelt saidilt: www.shouldiremoveit.com.

4. Eemalda suured failid töölaualt ehk Desktopilt

Ehkki uuem Windows 10 saab juba paremini hakkama sellega, kui töölauale on tiritud hulk suuri faile, võib see ikkagi arvuti töö natuke aeglasemaks teha. Selle asemel tõsta töölauale lingid suurtele failidele, mis võtab vähem ressurssi ja failid ise saavad olla oma teemakohastes kataloogides, mitte Desktop´il.

Selleks klõpsa failil parema hiirenupuga, vali Send to ja edasi Desktop (create shortcut). Ongi tehtud. Tõsta tekkinud lühitee ikoon töölaual sulle sobivasse kohta ning masinas on jälle puhtam ja muretum olukord.

5. Vajadusel tee Windowsile Refresh

Kui tundub, et aja jooksul on Windows hakanud imelikult käituma või liiga aeglaseks muutunud, siis võib aidata ka Refresh. See on Windows 10 lahendus, mis värskendab küll operatsioonisüsteemi enda koodi, kuid jätab seaded ja isiklikud failid alles nii, nagu need on. Programmid tuleb küll uuesti paigaldada, seega hoia vajalikud võtmed ja installifailid või allalaadimislingid käepärast.

Recovery menüüst leiad Reset this PC valiku, sealt edasi saab valida, kas teha täielik tehaseseadete taastamine või jätta oma failid alles (Keep my Files). Vali see viimane variant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.