Kolm põhjust, miks kasutajad Windows 11 pealt tagasi Windows 10-le liiguvad

Windows 11 Start menüü
Windows 11-e uus välimus ei meeldi kasutajateleFoto: Microsoft

Microsoft uuendab Windows 11 operatsioonisüsteemi regulaarselt ja see saab pidevalt uusi omadusi. Hoolimata sellest ja pidevalt kasvavast eelpaigaldatud Windows 11-ga arvutite müügist on hakanud Windows 11 turuosa viimasel ajal kahanema.

Portaali XDA-Developers vahendatud Statcounteri andmed näitavad, et kuigi Windows 10 tootetoe lõpp on ligidal, kasvad selle turuosa jõudsalt ja uuema Windows 11 oma väheneb. Miks see nii on ja mida Microsoft sellest õppida võiks? Siin on kolm põhilist põhjust, miks Windows 10 endiselt nii populaarne on.

Windows 11 võib olla eelkäijast aeglasem ja nõudlikum

Kuigi Microsoft on näinud kõvasti vaeva Windows 11 optimeerimisel, väidavad osad kasutajad, et nende arvutil töötab Windows 10 paremini. Eriti hästi märkasid nad peale Windows 10-le tagasi kolimist, et kõik töötab sujuvamalt.

Statistika seda kogemust küll ei toeta ja põhjuseks olla hoopis see, et Windows 11 on paigaldatud varem arvutis olnud Windows 10 uuendamise kaudu, mis võib alles jätta eelmisest versioonist pärinevaid faile ja need võivad konflikte tekitades arvuti aeglasemaks teha. Windows 10 peale tagasi saab minna aga vaid n-ö puhta paigaldusega, mis eeldab kõvaketta tühjendamist. Selline süsteem ongi aga enamasti kiirem.

Teiseks suureks põhjuseks on Windows 11 varasemast rangemad riistvara turvanõuded. See tähendab, et vanemale, aga endiselt üsna võimekale arvutile ei saa Windows 11 paigaldada. Nendest nõudmistest saab küll mööda minna, aga see on keeruline ja loomulikult ei paku Microsoft sellisel juhul mingit tuge.

Oluliseks põhjuseks on ka väga aktiivne järelturg ja kasutatud arvutite müük. Ka Eestis on üsna populaarne kasutatud äriklassi süle- ja lauaarvutite müük. Need on reeglina väga heas korras ja töötavad edukalt veel aastaid, kuid tulevad harilikult koos eelinstallitud Windows 10-ga, sest endiselt on suure arvutipargiga äriklientidel IT-osakondadel lihtsam Windows 10-ga arvuteid hulgi hallata ning paljud vanemad masinad ei toeta ka Windows 11-e süsteeminõudeid.

Windows 11 uus disain ei meeldi paljudele

Windows 11 stardimenüü ja tegumiriba disain on läbinud põhjaliku uuenduskuuri ja erineb radikaalselt sellest, mida on harjutud Windows 10 ja varasemate versioonide puhul kasutama. Lisaks uuele ja harjumatule välimusele on Windows 11 tegumiribal ja menüüdes ka vähem võimalusi ja isikupärasemaks tegemise valikuid.

Mõne eriti palju pahameelt põhjustanud muudatuse on Microsoft ka mingil määral parandanud. Näiteks saab nüüd keskele liigutatud tegumiriba ikoonid tagasi vasaku ääre juurde tõsta. Samas häirib aga kõige rohkem see, et Windows 11 ei luba tegumiriba liigutada vertikaalselt ekraani vasakule või paremale küljele. Tänapäevastel laiadel ekraanidel oleks selline paigutus palju loogilisem ja aitaks säästa väärtuslikku vertikaalset ekraanipinda. Microsoft on öelnud, et seda võimalust nad tagasi tuua ei plaani.

Microsoft teeb Windows 11 uuendamisel halbu otsuseid

Microsoft on teinud viimasel ajal otsuseid, mis paljudele kasutajatele kohe üldse ei meeldi. Kõige rohkem kajastust on saanud kindlasti ettevõtte katsed Windows 11 erinevatesse kohtadesse toppida reklaame ja makstud soovitusi. See tüütu ja kasutamist häiriv rahateenimise viis on eriti ebameeldiv, arvestades et kasutajad on Windowsi litsentsi eest juba arvutit ostes maksnud. Seepärast on kasutajad üsna vihased ning iga kord kui Microsoft avastab uue koha, kuhu Windows 11-s reklaame toppida, teeb mõni andekas arendaja lahenduse, mis need eemaldab.

Viimasel ajal püüab Microsoft üha agressiivsemalt Windowsile lisada ka erinevaid tehisintellekti põhiseid omadusi, mis tihti ei ole väga kasulikud. Päris suurele hulgale kasutajatele ei meeldi selline AI jõuga pealesurumine aga kohe üldse. Just väga intensiivne AI kasutamise rõhutamine võib olla põhiliseks põhjuseks, miks Windows 11 turuosa kasv selle aasta jaanuaris peatus ja hoopis kahanema hakkas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.