7 halba harjumust, mis tapavad su sülearvuti

Mõne kasutaja käes kestavad kõik arvutid aastaid, mõnedel aga lagunevad üsna kiiresti. Kas võib olla põhjus halvas kohtlemises?

Tõesti, nii võibki olla, sest osa harjumusi mõjuvad arvutile halvasti ning lühendavad eluiga. Selleks, et neid saaks vältida, jäta meelde need 7 harjumust, millest võiks tulevikus hoiduda.

1. Ära lase akut pidevalt täiesti tühjaks ja ära hoia kogu aeg 100% täis

Ehkki uued akud on ülelaadimise eest kaitstud ja ka täieliku tühjenemise vastu on kaitsemeetmed olemas, ei tule pidev aku tühjenemine või täislaetuna hoidmine selle elueale praegugi kasuks. Mõistlik on hoida arvuti vooluvõrgust väljas, kui seda ei kasuta ja mõnikord töötada ka akutoitel, et aku saaks vahepeal tühjeneda, kuid mitte nii, et arvuti jääb pildituks. Äärmusi vältudes kestab aku palju kauem.

2. Väldi ülekuumenemist

Üks tundlikumaid komponente ülekuumenemise suhtes on protsessor, kuhu on surutud miljardeid transistore ja selle töö tagamiseks peab hästi toimima liigse soojuse ärajuhtimine. Normaalse tööga ongi sülearvuti jahutus piisav, et protsessor ei saaks liiga kuumaks minna. Kui see siiski juhtub, on olemas lisakaitsed, mis siis arvuti või mõned komponendid kaitseks välja lülitavad. Samas on pidev ülekuumenemise piiril töötamine riistvarale ikkagi kahjulik ja lühendab selle tööiga. Ventilaator peab olema puhas, õhk peab saama vabalt arvutis ringi käia nii, nagu ette nähtud ja õhu sissevõtuavad peavad olema vabad.

Ehkki sülearvuti nimi viitaks justnagu süles töötamiseks sobivusele, võiks tegelikult süles hoidmist vältida, sest siis võib kasutaja kogemata kinni katta õhuvõtuavad ja soojendab süles oma kehaga ka arvuti põhja täiendavalt, mis mõlemad jahutuse efektiivsust üsna palju vähendavad. Kasuta arvutit pigem laual või spetsiaalsel jahutusalusel. Hea, kui arvuti põhi on pikemal töötamisel lauapinnast veidi kõrgemal, et ka põhja alt õhk läbi käiks.

3. Ära jäta arvutit liiga kauaks otsese päikesevalguse kätte

Päikese ultraviolettkiirgus mõjub plastile halvasti. Samuti võivad ereda päikesevalguse käes arvuti korpuse osad üle kuumeneda ja näiteks mõnes kohas isegi liim lahti sulada. Värvitud plastist korpus hakkab pleekima ja värvi muutma, metallkorpus aga läheb päikese käes mõnikord eriti kuumaks, nii et seda ei saa isegi katsuda ilma näppu kõrvetamata.

Lahendus on lihtne ja loogiline – tööta arvutiga varjus, kas varikatuse all või toas, kus on kardin lahtisele aknale ette tõmmatud.

4. Ära tõsta õhukest arvutit ühe käega nurkadest

Sülearvutit pidevalt ühe käega nurgast tõstes paindub see silmale märkamatult iga kord, aga pikapeale võivad sellest tekkida praod konstruktsioonis. On juhtunud sedagi, et niimoodi painutades katkeb lõpuks mõni viik emaplaadil, mille väljavahetamine võib üsna kalliks minna.

5. Ära kanna sülearvutit kaasas läbisegi teiste asjadega

Kui paned sülearvuti kotti, siis kasuta sellist, millel on tugevdatud küljega arvutisahtel. Teiste asjadega segamini kandes võib juhtuda, et midagi läheb sülearvuti kaane vahele ja kui väljast miski peale surub, ongi ekraan katki. Ka kriimustavad teised asjad, näiteks võtmed arvuti korpust väljast ja selle kaubanduslik välimus kannatab.

6. Ära aja sodi klaviatuuri vahele

Arvuti ees söömine on niigi ebatervislik sööjale, kuid ei mõju hästi ka arvuti tervisele, kuna siis võib pudeneda klaviatuuri vahele peent puru ja aineid, mis pikapeale klahvidele halvasti mõjuvad. Pikapeale võivad puruses keskkonnas ära kuluda klahvide hoovad ja siis ei aita muud kui paremal juhul klahvi, halvemal juhul kogu klaviatuuri väljavahetamine.

7. Ära hoia USB portides seadmeid, kui neid ei kasuta

USB mälupulgad, ID kaardi lugejad ja muud lisaseadmed tuleb sülearvutit kasutades paratamatult aeg-ajalt USB pesas hoida, kuid arvutiga liikudes võiks kõik lisaseadmed küljest ära olla. Ka siis, kui lisaseadmeid ei kasuta, võiks need olla USB-pesast väljas. Põhjus on selles, et arvutit liigutades võid paratamatult ka USB pesas olevat mälupulka või juhet väänata ja see nõrgendab portide ühendusi. Ühel hetkel võivad need lihtsalt emaplaadist lahti murduda. USB mälupulgaga sülearvutit ühest kohast teise kandes piisab aga väikesest müksust, et arvuti port ära rikkuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.