Acer tahab 3D jälle ellu äratada – eksperimentaalses sülearvutis saab prillivabalt ruumilist pilti vaadata

3D prillid ja ekraanid tunduvad nii 2010ndad, kuid kadunud pole ruumilise pildi edastamine veel kuhugi. Nüüd proovivad erinevad tootjad kätt just prillivabade 3D ekraanidega. Acer on selleks loonud sülearvuti, mis kuvab (teatud tingimustel) ekraanist välja kargavat või ekraanisügavustesse ulatuvat pilti, mida saab renderdustarkvaras pöörata ja nihutada.

Acer kuulutas mai viimastel päevadel välja SpatialLabsi komplekti, mis koosneb sülearvuti ekraani optilisest lahendusest, sensooritest ja kaameratest, mis pakuvad prillivaba 3D kogemust. Ekraanil olevad kujutised peaksid ekraani ees istuja jaoks otsekui silme ees hõljuma. Disainerid saavad näiteks vastavas renderdustarkvaras oma kolmemõõtmelisi disaine uurida loomulikumalt neid silme ees 360 kraadi pöörates.

SpatialLabsi arendusprogramm on mõeldud eelkõige Unreal Engine’i arendajatele, kes on huvitatud piltide kolmemõõtmelisest esitamisest oma erinevates lahendustes.

SpatialLabsi prillivaba 3D pilt luuakse põhimõtteliselt kolme juba varem tuntud ja katsetatud lahendusega. Esiteks jälgib ekraani kohal asuv stereokaamera vaataja silmade asendit. Arendaja programmi käigus testijatele antud ConceptD sülearvuti SpatialLabsi prototüüp koosneb UHD 2D paneelist, millel on optiliselt ühendatud vedelkristalli- ja läätseklaasi kihid. Need kaks moodustavad mooduli, mis näitab vasaku ja parema silma jaoks erinevat pilti. Läätsed suunavad neid pilte nii, et korraga näeb vaid üks silm sellele mõeldud pikslit. Stereokaamera registreerib vaataja silmade asendi ning vastavalt sellele kohendatakse ka tarkvaraliselt näidatavat kujutist.

Sellise graafilise pilditöötlustehnoloogiaga ja riistvara toega saabki luua kummaski silmas pisut erineva pildi, mis tekitab eheda stereoskoopilise 3D-efekti, millega kujutis ekraani ees justkui hõljub. Reaalajas renderdamistarkvara aitab veel vastavates rakendustes 3D mudeleid erinevate nurkade alt vaadata, lihtsustades disainerite tööd. Aga eks ka mängimiseks ja meelelahutuseks on selline lahendus päris efektne.

SpatialLabsi tarkvara Model Viewer lisamoodulid on saadaval juba mõnedele 3D disaini tarkvaradele nagu näiteks Autodesk Fusion 360, kust saab pildi ruumilisse Model Vieweri aknasse liigutada vaid mõne hiireklõpsuga.

Lahendusel on ka mõned piirangud. Korraga saab ekraani vaadata ainult üks inimene ning vaataja selja taga ei tohi olla teisi inimesi, kes võiksid stereokaamerat eksitada silmade asendi jälgimisel. Samuti tuleb vältida tagantvalgustust. Sülearvuti, mis selle kõigega toime tuleb, peab olema aga tippklassi riistvaraga ning sobiva masina hinnaklass jääb kuhugi mitme tuhande euro kanti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.