Inteli protsessorite uus põlvkond on kohe välja tulemas, AMD tuleb aasta pärast

Ehkki meil on praegu poodides kohati veel Inteli 10. ja AMD 4. põlvkond ning uusimad 11. ja 5. põlvkond, pole järgmine kiibistikuseeria veel kaugeltki vaid paberil ja kaugetes tulevikuplaanides. Mõlemad protsessoritootjad on valmis tootmise alustamiseks ning see tähendab, et järgmiste aastate sülearvutitel on veelgi kiirem ja energiasäästlikum sisu.

Inteli 12. põlvkonna protsessorite koondnimetuseks sai Alder Lake – kõigi põlvkondade eristamiseks on juba palju aastaid kasutusel olnud järvenimed. Seekordsed protsessorid on Intelil hübriidstruktuuriga: võimsad tuumad kõrvuti eriti energiasäästlike väiksemate tuumadega, et saaks vastavalt arvutusvajadustele neid kasutusele võtta või akutoitel olles energiatarvet vähendada. Apple´i uus oma kiip M1 kasutab muide sarnast tuumade hübriidlahendust.

Uue põlvkonnaga tahab Intel AMD-le pika sammu järgi võtta, kuid siiski alles olemasolevale Ryzen 5000 seeriale. AMD-l on aga samuti plaanis uuele platvormile ja protsessoriseeriale üleminek.

Inteli Alder Lake hakkab toetama DDR5 mälusid ja sisemist PCIe 5.0 siini. Mobiilsed protsessorid toetavad aga tulevastes sülearvutites PCIe Gen 4 ja PCIe Gen 3 siini, Thunderbolt 4 ning WiFi 6E ühendust.

Uus põlvkond tuleb turule ilmselt selle aasta lõpus, uuenenud protsessoripesa pärast on vaja ka uusi emaplaate.

Täpsemalt saab aga uue põlvkonna protsessorite kohta teada juba homme, 27. oktoobril toimuval esitlusel.

AMD esitleb ilmselt 16-tuumalisi sülearvutiprotsessoreid

Kui Intel tahab oma uue põlvkonnaga vahe AMD uusimate protsessoritega olematuks teha, siis konkurent pole ometigi tukkuma jäänud ning plaanib edasi minna oma uue järgmise seeria kiipidega.

Ehkki AMD uue põlvkonnani on veel palju aega, on üht-teist netiavarustesse siiski juba lekkinud. Näiteks arvatakse, et tulekul on 16-tuumalised sülearvutiprotsessorid.

Inteli Alder Lake-S protsessoritele, mis mõeldud sülearvutitele, on vastuseks AMD Raphael-H. See põhineb Zen4 mikroarhitektuuril ja toetab DDR5 mälusid. Väljatulekuaeg on ilmselt 2022. aasta lõpp või 2023. aasta algus, seega ligi aasta hiljem, kui Inteli uus seeria Alder Lake.

Sülearvuteid tuleb aga seni (selle aasta lõpuni ja ilmselt ka suure osa algavast aastast) osta veel olemasolevate protsessoripõlvkondadega, sest arvutitootmisse jõuavad värsked kiibid tavaliselt väikese hilinemisega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.