Kuidas pikendada oma sülearvuti SSD eluiga?

Kõvaketastega võrreldes on SSD-del mitmeid eeliseid: need on kiiremad, vastupidavamad ja kergemad. Paraku on need endiselt ka natuke kallimad ja vähema salvestusmahuga, kui traditsioonilised kõvakettad. SSD-de eluiga peeti varem ka tunduvalt lühemaks, kui mehaanilistel kõvaketastel, kuigi nüüd see enam nii pole. Siiski tasub oma sülearvuti SSD ketast hoida, kui plaanis on masinat kauem kasutada või kui tahad olla kindel, et seal olev väärtuslik info hiljem kaduma ei läheks. Siin on mõned nipid, mismoodi oma välkmäluketast hoida.

1. Väldi kõrgeid temperatuure ja järske temperatuurikõikumisi

Ükski arvuti komponent ei talu kõrgeid temperatuure, nii ka SSD. See võib põhjustada vigu andmete lugemisel ja kiirendada mäluplokkide “väsimist”. Seega kui vähegi võimalik, hoia oma arvutit püsivalt keskmisel toatemperatuuril, kuuma ilmaga väljas töötades hoolitse korraliku jahutuse eest (lase õhk arvuti põhja alt vabalt läbi käima, kasuta jahutusalust vms) ning külmaga oota pakase käest tulles toas mõnda aega, et sülearvuti ja SSD jõuaksid piisavalt üles soojeneda. Siiski on välkmälukettad palju parema temperatuuritaluvusega kui HDD-d ehk tavalised kõvakettad, kuid head ei tee temperatuuriäärmused kummalegi.

2. Väldi elektrikatkestusi ja pingekõikumisi

Kuigi sülearvutil on aku ja tundub turvaline igas olukorras olla oma masinaga otse elektripistiku pesas, võib arvuti toiteplokist siiski mööda pääseda mõni järsem pingemuutus ja see mõjutab ka SSD tööd. Halvemal juhul võib SSD muutuda üldse kasutuskõlbmatuks. Seepärast oleks väga hea sellistes kohtades, kuis toide on väga kõikuv, kasutada mõnda väikest katkematu toite allikat. Ka lihtsamad UPS-id suudavad ära hoida ülepinget ning aitavad tasandada liiga madalat toidet. Veelgi odavam lahendus on mõni ülepingekaitsega pikendusjuhe, mis aitab samuti ootamatu pingehüppe vastu.

3. Hoia SSD-l piisavalt palju vaba mäluruumi

Kui mehaanilisel kõvakettal võib olla ühe ploki ülekirjutamiste arv väga suur, siis SSD-del on iga mälupesa kasutamise arv piiratud ja ühte kohta saab üle kirjutada kindel arv kordi (see on siiski piisavalt palju, et ketas kestaks aastaid). SSD juhtimisskeem hoolitseb selle eest ja püüab andmeid paigutada võimalikult hajutatult, et sama kohta pidevalt uuesti üle ei kirjutataks. Kui SSD on täis, siis ei ole võimalik näiteks operatsioonisüsteemil pidevalt salvestatavaid andmeid enam hajutada ja aina rohkem kirjutatakse üle ühtesid ja samu kohti. Seega on hea hoida alati SSD-l piisavalt vaba mahtu, et andmete kirjutamist oleks võimalik hajutada ja mõne mälupesa koormus ei muutuks liiga suureks.

4. Ära kasuta kõvaketta andmete ülekirjutamise programme

Kõvakettalt andmeid kustutades jääb osa andmeid siiski ka pärast kustutamist sinna alles ja mõne spetsiaaltarkvaraga on võimalik see välja lugeda. Selle vastu aitab kõvaketta vaba pinna korduv ülekirjutamine ühtede ja nullidega. SSD-de puhul töötavad need rakendused samuti, kuid selline massiivne ülekirjutamine vähendab SSD eluiga. Parem on SSD-de puhul kasutada omaette programme, mis välkmälukettal kasutusel olevad plokid vabastavad ilma kogu sisu üle kirjutamata. SSD juhtprogrammi jaoks muutub salvestatud ruum siis vabaks ruumiks ja andmeid sealt kätte enam ei saa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.