Kuidas valida uut sülearvutit, et see tulevikus Windows 11-ga ühilduks?

Microsofti uus operatsioonisüsteem Windows 11 saabub tavakasutajatele selle aasta lõpus või järgmise alguses. Kui aga nüüd sülearvuti ära osta, kas siis on ikka täiesti kindel, et see on ühilduv uue operatsioonisüsteemiga?

Uue arvuti ostjad võivad end siiski üsna kindlalt tunda, sest vägagi valdav enamus praegu müügil olevatest uutest arvutitest saab tulevikus hakkama Windows 11-ga. Seda on Microsoft ise samuti kinnitanud: praegused müügil olevad uued arvutid peaksid uue operatsioonisüsteemiga ühilduvad olema. Kui siiski tekib kahtlus, siis saab alloleva nimekirja üle käia ja vajadusel poes müüjalt küsida, kas välja valitud masin ikka kõigile neile tingimustele vastab.

Pika mitmeleheküljelise nõuete loetelu leiab Microsofti veebilehelt, kuid kõige elementaarsem, millega sülearvutit valides peaks kursis olema, on ära toodud siinses nimekirjas.

  • Protsessor: 1 GHz või kiirem, vähemalt kahetuumaline (siit leiab Inteli ja siit AMD ühilduvate protsessorite täieliku nimekirja) – pole kahtlust, et uus Windowsiga sülearvuti on sellise protsessoriga
  • Operatiivmälu ehk RAM-i hulk: vähemalt 4 GB (samuti on praegu üsna raske leida vähema mäluga uut arvutit)
  • Massmälu (kõvaketas või SSD/välkmälu): vähemalt 64 GB (Pea alati on see tingimus täidetud, tulevikuks saab tavaliselt mälumahtu ka juurde hankida)
  • Süsteemi püsivara: UEFI
  • Turvalisus: TPM 2.0 nõutav, samuti UEFI Secure Boot ehk turvaline käivitamine (uutel Inteli ja AMD protsessoritel on vastav ühilduvus olemas ja eraldi TPM kiipi pole enam vaja)
  • Ekraan: vähemalt 9-tollise diagonaaliga (sülearvutite puhul on see tingimus alati täidetud, kuid Windows 11 saab installida ka teistele väiksema ekraaniga seadmetele)
  • Ekraani resolutsioon ehk eraldusvõime: vähemalt HD ehk 720p (1280 x 720 pikslit), 8 bitti värvikanali kohta (uutel masinatel toetatud)
  • Graafika: DirectX 12 API, WDDM 2.0 (valdavalt olemas)
  • Ühendused: Bluetooth (sülearvuti puhul vajalik), WiFi või Etherneti ühendus (osa seadistamisi nõuavad internetiühendust, kuid uutel arvutitel mingi ühendusvõimalus on alati olemas)
  • Hiir/juhtimine: sülearvutitel puuteplaadi-juhtseadme olemasolu
  • Füüsilised nupud: toitelüliti, helivaljuse nupud (sülearvutitel alati olemas)
  • Ühenduspordid: USB (vähemalt üks, nii USB A kui USB C sobivad), videoväljund (kui otseselt eraldi porti pole, sobib ka videoväljundit toetav USB)

Kui ostad uut sülearvutit, siis hea on uurida uue mudeli kohta ka tootja enda kodulehelt, kus on nüüdseks juba üsna paljudel tuntud brändidel ära märgitud, mis mudelid sobivad Windows 11-ga. Enamasti kõik praegu müügil olevad uued sülearvutid ühilduvad. Asus on näiteks eraldi välja toonud nimekirja Windows 11-le uuendatavatest mudelitest, Dell samuti. HP vastab Windows 11 kohta käivatele korduvatele küsimustele ja sama teeb ka Lenovo.

Veel üks hea koht, kust näha, kas uus mudel saab tasuta Windows 11 uuenduse, on Microsofti enda e-pood. Seal on kõigi ühilduvate sülearvutite juures vastav silt. Kui kogu nimekiri läbi vaadata, siis ei leia praegu ühtegi müügil olevat masinat, millel puuduks Windows 11 ühilduvus. Seega võib öelda üsna kindlalt, et praegu uut arvutit ostes saab sellele ka aasta lõpus või uue aasta alguses Windows 11 tasuta uuenduse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.