Neli nippi, mis su sülearvuti kiiremaks muudavad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
26463729444_c95131433e_o.jpg
Avafoto: Tanel Meos

Kui oled sülearvutit juba mõnda aega kasutanud, siis kipub see aeglaseks jääma. Masin ei käivitu enam piisavalt kiiresti ning lihtne internetibrauseri avamine võtab varasemast kauem aega.

Olgugi, et uhiuue tasemele enda seadet enam ei saa, võib neid lihtsaid näpunäiteid kasutades enda süleri siiski märgatavalt kiiremaks muuta.

Üleliigsed programmid

Üks lihtsamaid viise enda sülearvuti võimekuse taastamiseks on ebavajalike programmide kustutamine. Tihtipeale laeme endale internetist alla mitu erinevat meediamängijat või internetibrauserit. Seega tasub aeg ajalt visata enda arvuti programmimajandusele pilk peale ning ebavajalikud ära kustutada.

See aitab hoida arvutis võimalikult vähe faile ning ei koorma masinat üleliigsete programmidega, mida tegelikkuses vaja ei lähe.

SSD ketas

Üks kõige efektiivsemaid viise enda arvuti kiiruse tõstmiseks on traditsioonilise kõvaketta asemel masinasse SSD-tüüpi kõvaketta paigaldamine. Nimelt ei ole SSD-kõvaketastel tavapärasele HDD-kettale omast “kätt”, mis peab füüsiliselt mingi koha pöörleval kettal üles leidma, et arvuti kasutajale informatsiooni pakkuda.

Selle asemel hoiustatakse SSD-ketta puhul kasutaja andmeid omavahel ühendatud mälukaartide peal, millelt informatsiooni toimetamine inimeseni on märgatavalt kiirem. Seega SSD paneb programmid kiiremini käivituma, kaustad kiiremini avanema ning ka arvuti kiiremini käivituma.

Siiski eeldab SSD-tüüpi kõvaketta arvutisse paigaldamine ligikaudu 50-100 euro suurust investeeringut, seega päris tasuta seda kahjuks teha ei saa. Juhul kui arvutis juba on SSD ketas, siis pole antud nipist ilmselt suurt kasu ning rakendada tuleb teisi meetmeid.

Väline kõvaketas

Tihtipeale öeldakse, et arvuti kiiruse tõstmiseks on vaja faile kustutada. Siiski on paljudel inimestel arvutis faile, mida on kindlasti tarvis.

Siin võib heaks lahenduseks olla väline kõvaketas. Selle abiga on võimalik kõik veidigi vähemtähtsad failid arvuti sees olevalt kõvakettalt minema tõsta ning samas vältida nende kustutamist. See lahendus on ilmselt sobivam inimesele, kelle arvutis on suur kogus faile, mida ei lähe alati vaja. Seda seetõttu, et välise kõvaketta pidev arvuti külge ühendamine võib muutuda tüütuks. Seega tasub välisel kõvakettal hoida faile, mida vajad harva.

Samuti on alati võimalik üleliigseid faile hoiustada pilveteenustes, mis teeb neile ligipääsemise oluliselt mugavamaks.

Programmid käivitusel

Kui installeerid arvutisse mõnda uut programmi, siis tihtipeale on neil kombeks kasutada vaikimisi sätet, mis käivitab arvuti avamisel automaatselt ka programmi. Neid sätteid on võimalik igast programmist eraldi maha võtta. Samas on selleks ka hea lihtne viis.

Tarvis on vajutada korraga klahve Control, Alt ja Delete ning avada tegumihaldur ehk Task Manager. Seejärel liikuda lahtrisse “Startup” ning keelata programmide avanemine arvuti käivitusel. See muudab arvuti käivitumise märksa kiiremaks, kuna masin ei pea lisaks operatsioonisüsteemi laadimisele avama liialt programme.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.