Süleaarvutite müük maailmas läheneb rekorditele, kuid komponentide puudus tõmbab pidurit

Sülearvutitootjatel on viimase aasta jooksul üsna hästi läinud. Suur hulk prognoose on purustatud ja müügis mingit tagasilööki hetkel ei paista. Tulevikus võib aga terendada komponentide puudus, sest protsessorite ja muude kiipide tootmine pole nõudlusele järele jõudnud ja pigem on tootmisvõimsused pandeemia pärast kahanenud.

Trendforce´i viimase turu-uuringu järgi suurenes 2020. aastal sülearvutite müük aastaga ligi 26%, mis oli päris suur kõrvalekalle ajaloolisest ligi 3% kasvust aastas. Eeldatavasti püsib sülearvutite nõudluse kasv kõrge ka 2021. aastal, mille jooksul sülearvutite tarnimine jõuab tõenäoliselt 236 miljoni ühikuni, kasvades aastaga 15%.

Selleaastane korralik kasv saab tuge kooliarvutitena aina enam ostetavatest Chromebookidest. Erinevate brändide osas ennustatakse kõige suuremat kasvu Samsungile ja Apple´ile, kusjuures esimese puhul moodustavad Chromebookid sel aastal juba ligi 50% kogu sülearvutite müügist. Apple aga ​​jätkab oma edukate M1 kiibiga varustatud MacBookide müüki.

Chromebookide osakaal sülearvutite turul on viimastel aastatel kasvanud ning eeldatavasti jõuab Chromebookide turuosa tänavu ajaloolise tipuni, ulatudes 47 miljoni ühikuni. Aasta jooksul teeb see kasvuks ligi 50%. Paraku ei väljenda see Eesti turu trendi, sest valdav enamus (ligi 70%) ülemaailmsest Chromebookide müügist toimub USA-s, samas kui Jaapan on vaid 10 protsendiga teisel kohal. Jaapanis toetab müüki GIGA kooliprogramm, mis varustab õpilasi arvutite ja internetiühendusega ning pakubki õppuritele just Chromebooke, mis on odavamad.

Ülemaailmne nõudlus sülearvutite järele aeglustub Trendforce´i ennustuste põhjal 2021. aasta teises pooles veidi, suurem aeglustumine toimub neljandas kvartalis.

Müügikasvu languse põhjuseks võib uuringufirma sõnul olla asjaolu, et sülearvutitootjate jaoks on Chromebookide marginaalid madalad või isegi kahjumlikud ja komponentide hinnad on samas hüppeliselt tõusnud, kuna saadavus väheneb. Nende mõjurite tõttu hakkavad tootjad ilmselt vähendama Chromebookide osakaalu kogu sülearvutite müügis ja tava-sülearvutid nii suurt kasvu sel aastal ei näita.

TrendForce eeldab, et ka tarbijate nõudlus Euroopas ja USAs väheneb 3. kvartalis.

Lisaks on pandeemia Euroopas ja USA-s järk-järgult kontrolli alla saamas tänu vaktsineerimisele, usutakse uuringu prognoosides ja koduõpet seega nii palju enam ei tule. 4. kvartalis 2021 jõuab eeldatavasti sülearvutite müügimaht 58 miljoni ühikuni, mis tähendab eelmise aasta sama kvartaliga võrreldes isegi 3% langust. Edaspidi nõudlus sülearvutite järele aeglustub tõenäoliselt veel ja 2022. aastal müük kokku aasta jooksul veidi väheneb.

Vaata lähemalt uuringu ja prognooside kohta lisa siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.