Arstiteadus ning juura olid kunagi mainekad erialad, mida emad-isad oma lastel õppima soovitasid minna. Digiajastu arenedes tuli nende kõrvale ka informaatika ning selle olulisus on aina kasvamas. TalTechi informaatikaprofessor Tanel Tammet räägib IT-teadmiste olulisusest nüüd ja tulevikus.
Korralik IT-haridus on tähtsam kui kunagi varem
Masinad ja elektroonika mängivad tuleviku maailmas suurt rolli – praegu on maailmas umbes 22 miljardit internetivõrguga seotud seadet ja see arv kasvab kiiresti. Et õudsete ulmefilmide stsenaariumid tegelikkuseks ei saaks ja masinad meie üle võimu võtaks, peame oskama neid vallata. Juba praegu vajatakse üha enam neid, kes IT-d ja programmeerimiskeelt süvitsi mõistavad, masinaid õpetada suudavad ja nad meie kasuks tööle panevad.
Praegu ja veel pikas tulevikus toimub majanduses automatiseerimine. “Et igasugune automatiseerimine tähendab tarkvara ehitamist, siis on iga järgmine automatiseerimine eelmisest keerulisem ning vajame üha rohkem kvalifitseeritud inimesi, kellel on informaatikas põhjalikud teadmised,” sõnas TalTechi informaatikaprofessor Tanel Tammet.
Samuti annab informaatika õppimine hea üldise hariduse keeruliste süsteemide ehitamiseks. “Isegi kui inimene ei hakka tarkvarasüsteeme ehitama, siis omandab ta õppimise käigus arusaama, kuidas üldse suuri süsteeme, nagu organisatsioone, luuakse,” märkis Tammet.
IT jõuab igasse valdkonda
Ei ole valdkonda, kus IT väiksemal või suuremal määral ei esineks. “Kui tuua näiteks muusika, siis enamik sellest luuakse elektrooniliste instrumentidega, mis on omakorda seotud tarkvara kasutamisega, mida inimesed ise nullist ehitavad,” ütles Tammet. Fotograafias ja kujutavas kunstis kasutatakse näitustel arvutitega loodud efekte. Hetkel on informaatikal veel marginaalne osa, kuid võib olla kindel, et see ajas kasvab.
IT ja sõda
Sõda on olnud läbi aegade tähtis keerulist IT-d edasiviiv jõud, sest selle taga on alati suured rahalised ressursid. Tuli ehitada rakette ja radareid, mille tööd toetas omakorda masinnägemine, et raketid oskaksid tanke üles leida. “Teisest küljest on sõjandusega seotud luure – tuleb jälgida, kus keegi on, töödelda satelliidipilte ning vaenlast pealt kuulata,” sõnas Tammet. Ka selle jaoks on vaja tarkvarasüsteemi, mis selle ülesandega hakkama saaks.
Igaüks on võimeline omandama IT-teadmisi
Tammeti sõnul on IT absoluutselt õpitav ning lihttasemel ei ole see ka kuigi keeruline. “Seda võiks võrrelda kas klaverimängu või maalimisega – igaüks on võimeline õppima, iseküsimus on selles, kui hästi seda teha.”
Tase ja edukus sõltub eelkõige motivatsioonist. Kellele rohkem meeldib, teeb suurema sisseelamisega ja nii tulevadki neist paremad spetsialistid. Kui nii suurt huvi ei ole, saab hakkama küll, aga mitte nii hästi. “Neil, kes hakkavad pihta juba noorena, on enamasti loomupärane motivatsioon,” sõnas Tammet.
Suur osakaal meeskonnatööl
IT-maailmas luuakse suuri süsteeme, mis on teiste süsteemidega seotud ning seda ei saa teha üksi. Meeskond ei pea olema suur, enamasti on tiimis vaid 10–20 inimest. Tiimid peavad omavahel tihedalt suhtlema, et saada aru, kuidas süsteemid toimivad.
“Kui hakkad looma IT-süsteemi, siis pead selles valdkonnas spetsialistiks muutuma,” märkis Tammet. “See on nagu näitlejatöö – sa pead rolli sisse elama, et saada aru, kuidas antud valdkond toimib. Nii peab edukas IT-spetsialist oskama võtta ka raamatupidaja või logistiku rolli ja lahenduse välja töötamiseks vaatama, mida ja kuidas nad teevad. Siin tuleb suhtlusoskus kasuks.
Teisalt tõi Tammet välja, et kuna IT-valdkond on mitmekesine ja lai, siis saavad hakkama ka need, kellele suhelda üldse ei meeldi. “Igas valdkonnas peab leidma rolli, mis meeldib ja kus tunned end hästi – siis oled ka edukas,” ütles Tammet.
Õppekavale kandideerimiseks on vajalik laia matemaatika või enne 2014 sooritatud matemaatika riigieksam või TalTech matemaatika katse. Lisaks võetakse arvesse eesti keele eksamit / eesti keele kirjandit või eesti keele eksamit teise keelena. Õppekoha saamiseks on matemaatika eksamil nõutav tulemus vähemalt 75 punkti ning eesti keeles vähemalt 65 punkti.
Avaldusi TalTechi saab esitada juba praegu ja seda 6. juuli keskpäevani. Rohkem infot sisseastumise, selleks vajalike dokumentide ja kuupäevade kohta leiad siit.