TalTechi Arengufondi kaudu on ettevõtted ja eraisikud juba aastaid andnud tublidele TalTechi tudengitele välja stipendiumeid nende õppimise motiveerimiseks. Sageli kiputakse arvama, et stipendiumeid peaksid tudengitele jagama suured edukad ettevõtted ning alustavatel organisatsioonidel sellesse valdkonda asja pole.
Möödunud aastal TalTechi Arengufondi juures Sander Paasi stipendiumi asutanud idufirma Comodule elektritõukeratast Tuul teab suur osa eestlastest. Ettevõtte personalijuht Kertu Karu väitega, et stipendiumide jagamine jäägu suurtele tuntud firmadele, ei nõustu. Tema sõnul on palju põhjuseid, miks tasub just alustavatel või ka juba toimivatel idufirmadel mõelda stipendiumi avamisele.
Eriala arengusse ja järelkasvu on vajalik panustada
Kertu Karu avaldab, et Comodule’i ühe esimese meeskonnaliikme Sander Paasi stipendium sai loodud selleks, et mälestada varalahkunud inspireerivat inseneri ning ühtlasi toetada noorte, innukate inseneride arenguteed. Stipendiumi suurus on 2000 eurot ning see antakse ühele Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia või elektroonika magistrieriala üliõpilasele.
“Meil on praegu värbamise fookus pigem seeniorinseneridel ja kompetentsi kasvatamisel tiimis, kuid Comodule sai ise alguse verivärskete tudengite entusiasmist maailma muuta ja peame oluliseks midagi ka ühiskonnale tagasi anda. Stipendiumit jagades saamegi lisaks Sandri mälestuse hoidmisele panustada ka noorte inseneride arengusse,” toob Karu välja asjaolu, et tudengite seas aitab stipendium tuntust koguda ning tutvustada ettevõtet kui võimalikku tulevast töökohta.
Alustavatel või juba toimivatel idufirmadel on Karu sõnul selle protsessi käigus tudengitele tohutult palju pakkuda. Ettevõte saab piltlikult öeldes anda tudengile maitsta tükikest põnevast ja väljakutsuvast tööelust, tutvustada firma kultuuri ja näidata, kuidas töötab toetav meeskond. Nii saab koguda ettevõttele tuntust ning anda teada, et väärt töökoha leidmiseks ei pea sugugi vaatama väljapoole kodumaad.
“Teame, kui keeruline on head talenti leida, seega kõik idufirmad peaksid arvestama järelkasvuga. Tudengid on ju meie tulevik ja maailm vajab muutusteks kirglikke insenere,” on Karu sõnum.
Stipendium näitab ettevõtte tugevust ja usku oma lahendustesse
Kertu Karuga sarnaselt ütleb ka SA Tallinna Tehnikaülikooli Arengufondi (edaspidi Arengufond) juhatuse liige Elinor Toming, et stipendiumide jagamine aitab toetada tööandja positiivset kuvandit ning on ettevõtjatele suurepärane võimalus tuua enda juurde andekaid noori, kellest võiks pärast ülikooli lõpetamist saada nende tulevased töötajad.
Näiteks iduettevõtetel, kes ei ole veel ükssarviku staatust pälvinud või kelle toode või teenus on spetsiifilise suunaga ja seepärast ei pruugi avalikkus sellest midagi ei teada, võib olla tavapärase tööpakkumise kaudu keerukas spetsialiste leida.
“Stipendiumi välja panemisega saab erialastele tudengitele silma paista, aga kindlasti näitab see ka ettevõtte tugevust ja usku oma lahendustesse, sest ollakse valmis juba järelkasvu panustama,” sõnastab Toming kasu, mille toob potentsiaalsele tööandjale rahastu loomine.
Ta lisab, et need tudengid, kes juba teatud ettevõtte stipendiumile on kandideerinud, näitavad üles huvi ettevõtte, kui võimaliku tulevase tööandja vastu. Seda kinnitab 2021. aasta lõpus TalTechi tudengite seas tehtud küsitlus, kus osalejad tõid välja, et pigem kandideerivad nad selle ettevõtte stipendiumile, kes neid kõnetab ning kelle juures tulevikus näevad end ka töötavat.
Tuntud tegijate seast leiab ka uusi ettevõtteid
Elinor Toming avaldab, et on ettevõtteid, kes on Arengufondi kaudu juba aastakümneid stipendiume välja pannud ja nende organisatsioonide nimesid teab tõenäoliselt pea iga eestlane. Sellised on näiteks Eesti Energia, ABB, Nordecon jt. Õnneks on üha rohkem näha, et ka start-upid ning uusettevõtted on märganud järelkasvu toetamise vajadust ning viimastel aastatel on Arengufondiga liitunud väiksemaid ja iduettevõtte staatuses olevaid organisatsioone.
“Mul on hea meel näha, et stipendiume annavad välja ka erialaliidud,” ütleb Toming ja nimetab näidetena Eesti kütte- ja ventilatsiooniinseneride ühendust, Eesti mööblitootjate liitu ning Eesti mäeseltsi, kes hoolitsevad selle eest, et valdkonna ettevõtetel oleks tulevikus motiveeritud tippspetsialiste.
Ta toob välja, et 2021. aastal anti Arengufondi kaudu ühekordsete maksetena välja 104 stipendiumi kogusummas 223 000 eurot. Valdavalt annab ühte stipendiumit välja üks ettevõte (sellest tuleneb ka rahastu nimetus), näiteks Skeletoni stipendium. Kuid on ka selliseid, mille raha pannakse kokku mitme ettevõtte peale, näiteks Peep Sürje nimeline stipendium, kuhu panustab pea 30 teedeehituse ja projekteerimise ettevõtet.
Stipendiumite suurused on Tominga sõnul ettevõtetele üsna taskukohased ja pikemas perspektiivis on kasu kordades suurem. Lisaks toetab tänastesse üliõpilastesse panustamine ka valdkonna populaariseerimist gümnasistide seas, kes ülikooli astumisel valivad eriala enda eelistuste järgi, aga mõjutajaks võib seejuures olla ka valdkonna populaarsus.
“Mida enam ettevõtteid toetab mitte nii poppide erialade tudengeid, seda enam on eriala pildis ja selle populaarsus kasvab,” selgitab Toming. Ta kinnitab, et iga toetus tähendab tudengile head võimalust. Seega on iga ettevõtte panus väga teretulnud ja kindlasti leiab vajadusel alati ka n-ö rätsepalahendusi.
TalTechi Arengufondi kohta saad täpsemalt lugeda SIIT.