2015. aasta detsembris valmis Norras maailma kõrgeim puitehitis Treet, mille näol on tegu 14-korruselise kõrghoonega. Majas olevad 62 korterit ehitas Eesti ettevõte, Kodumaja kontserni kuuluv majatehas Kodumajatehase AS, mis alustas tegevust juba 1995. aastal.
Kodumaja kontserni valdusettevõtte Kodumaja AS juhatajaks on Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane Andrus Leppik, kelle sõnul lõi nende poolt valminud hoone käima puidust kõrghoonete ehitusbuumi.
“Peale puitehitise Treet avamist Bergenis, Norras, kerkib ja plaanitakse kõrgeid puitehitisi nagu seeni peale vihma. Samas arutletakse globaalselt järjest kõvema häälega, mida ikkagi pidada puidust ehitamiseks. Kui suur peab ühes projektis näiteks puidust kandekonstruktsiooni osakaal olema, et seda ehitist puitehitiseks nimetada. Täna kiputakse puidust kõrghoone mõiste alla liigitama ka selliseid ehitisi kus kandekonstruktsiooni põhirolli täidab võib-olla mõni muu materjal,” ütles Leppik.
Mis selle eriliseks teeb?
Kodumaja majatehase ehitatud hoone teeb eriliseks veel seegi, et tegu on hoonega, mille 62 korterit ehitati puitkarkassil ruumilistest elementidest valmis Tartus ning transporditi laevadega mööda merd Norra. Leppik võrdleb moodulmaja ehitamist tehases autode tootmisega, kus toodang liigub ja töölised lisavad sellele komponente.
Moodulmajade ehitamisel lähtutakse arendaja ning arhitektide soovidest, kuid oma olemuselt kaasnevad moodulmaja arhitektuurse projekteerimisega mõned erisused, millega ei osata veel alati arvestada. Selle tarbeks on Kodumaja kontserni ettevõtted töötanud välja spetsiaalsed juhendid, mida nad arhitektidega suheldes kasutavad.
“Treeti valmimisel oli huvitavaid väljakutseid mitmeid. Nii mitme korrusega ja nii kõrget puidust hoonet ei olnud mitte keegi enne ehitanud, praktiline kogemus puudus. Lahendada tuli mitmeid küsimusi – ehitise stabiilsus maavärina olukorras, erakorraliselt tugevate tuultega toimuva ehitise võnkumise ja võnkumiskiiruse kontrolli alla saamine, hilisem ehitise ekspluatatsioonimugavus, ehitise tulepüsivus, väga keerulistes ilmastikuoludes ehitamine, väga suurte ning erinevates riikides ja tehastes eeltoodetud ehituselementide monteerimine ning omavaheline kokkusobivus ehitusplatsil jms.”
Uus juba kerkib
Moodulmajade eeliseks on ilmastikust sõltumatus ning maja kiire valmimine. Kui tööd efektiivselt teha võtab ühe keskmise, 20-30 korteriga, moodulmaja valmimine lepingust arendajaga kuni elanike sissekolimiseni aega keskmiselt 6 kuni 8 kuud.
Parasjagu käib uue maailma kõrgeima puithoone ehitus, mis leiab samuti aset Norras ning mille üheks osapooleks on eestlastega koostööd teinud Norra liimpuit ja ristkihtliimpuidust elementide tootjad. Valmivale majale on kavandatud 18 korrust ning kõrgust on 80 meetri jagu. Ka Kodumaja kontserni ettevõtetel on käsil uued suured projektid, milledes 100-150 korterit, kuid need on enamjaolt maksimaalselt kuuekorruselised korterelamud.