Maavälise elu leidmine on inimkonna üks suurimaid väljakutseid. Teadlased töötavad välja üha rohkem uusi viise, kuidas otsida veenvaid tõendeid elu kohta planeetidel, mis asuvad väljaspool meie päikesesüsteemi. Üks värskemaid avastusi on “brokoli gaas”.
Nimelt eraldab brokoli koos teiste taimede ja mikroorganismidega gaase, mis aitavad neil toksiine väljutada. Seda tüüpi gaasid tekivad siis, kui organismid lisavad soovimatule keemilisele elemendile süsiniku ja kolm vesinikuaatomit. See protsess, mida nimetatakse metüülimiseks, võib muuta potentsiaalsed toksiinid gaasideks, mis hõljuvad ohutult atmosfääri.
“Metüleerimine on Maal niivõrd laialt levinud, et me eeldame, et seda tehakse ka väljaspool meie päikesesüsteemi,” sõnas planeediteadlane Michaela Leung.
Leung on ajakirjas The Astrophysical Journal avaldatud artikli juhtiv autor, kes uurib seda, kuidas metüülitud gaasid teistes maailmades võivad olla biosignatuurid – keemilised ühendid, mis näitavad elu olemasolu.
Eelkõige võttis teadlaste meeskond luubi alla metüülbromiidi kui parima kandidaadi, osaliselt selle lühikese aja tõttu, mis see atmosfääris viibib. “Kui avastad metüülbromiidi, on tõenäosus hea, et see loodi mitte nii kaua aega tagasi – ja mis iganes selle valmistas, toodab seda endiselt,” selgitas Leung.
Vaatluskeskustel oleks Maaga sarnase tähesüsteemiga planeedil metüülbromiidi raske märgata, mistõttu soovitavad teadlased uurida süsteeme, millel on väiksemad ja jahedamad M-klassi kääbustähed.
“M-klassi kääbuse peremeestäht suurendab metüülbromiidi kontsentratsiooni ja tuvastatavust päikesega võrreldes nelja suurusjärgu võrra,” ütles Leung.
Teadlaste meeskond on olnud hõivatud eksoplaneetidel igasuguste gaaside mõtisklemisega. Samuti juhtisid nad eelmisel nädalal avaldatud uuringut, mis soovitab elumärgina otsida naerugaasi. Nad tahaksid neid ideid katsetada ja loodavad, et tulevased teleskoobid hakkavad neid gaase eksoplaneetide atmosfääris tuvastama.