Kolm iganenud paroolireeglit, mida enam järgida ei tasuks

Rubriiki toetab

Parool on endiselt levinuim viis oma kontode kaitsmiseks ning tõenäoliselt kasutame seda veel keskkondadesse sisse logimiseks pikalt. Siiski on viimase paari kümnendiga internetis palju muutunud ja kõik kunagised reeglid ning soovitused ei pruugi enam paika pidada.

Paroolide puhul soovitavad küberturbe eksperdid loobuda kolmest vanast reeglist: Ära kunagi kirjuta oma paroole üles, ära ütle kellelegi oma parooli ja vaheta oma parooli sageli.

Peale vaadates tunduvad reeglid tänagi asjalikud ja sugugi mitte ohtlikud, kuid arvestada tuleb, et need pärinevad ajast, mil suurimaks ohuks olid inimesed, kes said füüsiliselt sinu seadmele ligi. Täna on olukord täiesti teistsugune ja häkkerid võivad kasutajaid rünnata mistahes maailma nurgast.

Parim viis parooli loomiseks on valida suvaline järjestus sõnu, mille tulemusena saad pika ja raskesti ära arvatava parooli. Sääraste pikkade salafraaside meelde jätmiseks on soovitatav kasutada ka paroolihaldurit.

Ära karda paroolide üles kirjutamist

Paroolide meelde jätmise soovitus pärineb juba päris esimeste arvutite ja nende kasutajatega: juba 1963. aastast pidid MIT-s kasutajad esimese operatsioonisüsteemiga – CTSS – varustatud arvutitesse sisse logides oma tunnused ja paroolid meelde jätma.

Tegelikult ei ole paroolide üles kirjutamine enam sugugi riskantne ja hoopis soovitatav tegevus. Parooli kirja panemine on kõige kindlam viis selle meeles pidamiseks. Arvestada tuleb muidugi, et ka füüsiliselt kirja pandud paroole on võimalik üles leida.

Jaga rahus oma kasutajaid

Paroolide ehk täpsemalt kasutajate jagamise keelamine ei ole päris vale, aga enamjaolt ebarealistlik. Inimesed jagavad pidevalt oma Netflixi, Amazoni ja muude teenuste ning keskkonda kasutajaid tuttavate ja sõpradega. Sageli pole majapidamisse üle ühe säärase kasutaja üldse vajagi (nt Netflixi või Amazon Prime puhul).

Oma kasutaja jagamine või mittejagamine on muidugi inimese enda otsustada ja kindlasti tuleks seda teha inimeste vahel, keda sa tõesti usaldad. Sageli pakuvad teenused võimalust kasutajat ka nö ametlikult jagada, nagu näiteks Amazon Prime, mis võimaldab ühe majapidamise pereliikmetel ühe konto alla mitu kasutajat luua.

Paroole ei tasu pidevalt muuta

Kolmas soovitus kõlab peale vaadates täiesti loogiliselt ja efektiivselt: paroole sageli vahetades vähendad ju riski, et sinu sisselogimisandmed mõnes andmelekkes ei levi.

Uuringud näitasid aga juba ligi 10 aastat tagasi, et pidevalt paroolide muutmine toob rohkem kahju kui kasu. Põhjus peitub selles, et säärane praktika paneb inimesi üldiselt nõrgemaid paroole valima kui esialgu.

Ühest uuringust tuli välja, et inimesed tegid iga kolme kuu tagant paroole vahetades väikseid ja ettearvatavaid muudatusi, mis muutsid nende paroolid lõpuks hoopis nõrgemaks ja äraarvatavamaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.