Kuidas näha ja kustutada andmeid, mida Google on su kohta kogunud?

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Google kogub mistahes oma teenuseid kasutavate kasutajate kohta personaalseid andmeid, mille hulk on tõenäoliselt suurem, kui enamik meist arvata oskavad.

Iga otsing, vaadatud YouTube’i video ja külastatud veebileht jäädvustatakse tehnoloogiagigandi poolt, rääkimata sinu asukohast – isegi Google Mapsi avamata teab Google, kus sa käisid ja kauaks sa sinna jäid.

Kuna inimesed on üha enam hakanud enda kohta kogutud andmete vastu huvi tundma, või õigemini, saanud aru, et Google kogub nende kohta absoluutselt kõiksugu informatsiooni, pakub Google nüüd võimalust oma andmetest selget ülevaadet saada ja neid vajadusel kustutada.

Vaata, mida Google su kohta teab

Oma andmetele ligipääsemiseks tuleb minna oma Google’i konto avalehele, mis on leitav siit. Esimese asjana tasub üle vaadata enda isikuandmed ja kontrollida, missugune sinu kohta käiv informatsioon on Google’i jaoks avalik. Personaalsete andmete alt saad näha oma sünnikuupäeva, telefoninumbrit, nime ja muid andmeid, mida võid Google’i kontol avalikult kuvada.

Enda kohta kogutud andmete nägemiseks ja haldamiseks tuleb aga minna “Andmete ja personaliseerimise” lehele, kust peaks saama ülevaate kõigest, mida Google sinu kohta teab. Oma veebitegevuse (web & app activity) sätte juures saad valida, kas kustutada kõik andmed kohe, hoida need alles või lasta Google’il iga teatud aja tagant kogutud andmed eemaldada.

Järgmine oluline koht on kindlasti Google’i kogutud asukohaajalugu, mis võib nii mõnegi inimese jaoks üllatusena tulla. Google kogub kasutajate liikumise ja reisimise kohta andmeid ning sätete juurest leitavalt kaardilt saab hea ülevaate sellest, kus sa mingil ajaperioodil käinud oled.

Jällegi, kui soovid asukohaajalugu kustutada või selle kogumise lõpetada, siis “Manage location history” sätte alt on see võimalik. Andmete ja personaliseerimise alt leiab ka YouTube’i ajaloo, mida on samuti võimalik kustutada.

Andmete kustutamine võib Google’i teatel võtta aega kuni kaks kuud, et anda kasutajatele võimalus kustutamine tühistada (kui see tehti vea tõttu) ning et tagada nende põhjalik likvideerimine.

Tasub tähele panna, et isegi kui oled igas võimalikus kohas keelanud Google’il enda kohta andmete kogumise, ei tähenda see tingimata, et Google enam andmeid ei kogu. Nimelt on firma varem avaldanud, et suudab koguda asukohaajalugu ka ilma GPS-ühenduseta, kasutades selleks sinu seadme wifi-ühendust ja muid mooduseid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.