Lekkinud andmebaasiga näotuvastusfirma klientide seas on nii võimuesindajaid kui ka erafirmasid

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

USA näotuvastusettevõte Clearview AI teeb hoolimata laiaulatuslikust kriitikast koostööd 2200 riigi- ja erafirmaga, kirjutab Buzzfeed News, kes on enda kätte saanud lekkinud kliendinimekirja.

Hoolimata sellest, et Facebook, Google, Twitter, YouTube ja LinkedIn on nõudnud Clearview AI-lt nende andmete kasutamise lõpetamist, paistab, et ettevõte rendib või müüb oma tehnoloogiat ülemaailmselt tuhandetele firmadele.

Clearviewi andmebaas sisaldab üle 3 miljardi sotsiaalmeediast ja mujalt internetist kogutud pildi, et näotuvastuse abil võimudel kurjategijaid leida aidata. Nii kirjutas vähemalt New York Times möödunud kuul ilmunud hoiatava tooniga artiklis.

Firma näotuvastustehnoloogia kasutus ei piirdu ainult USAga: Interpol ja Araabia Ühendemiraatide investeerimisfond on samuti Buzzfeed Newsi teatel Clearview AI klientide seas. Lisaks leiab sealt erafirmad nagu Walmart, Macy’s, Best Buy ja isegi NBA.

Buzzfeed News võttis mitmete firma klientidega ka ühendust ja paljudel puhkudel selgus, et ettevõtte juhatus ei olnud isegi teadlik, et mõni firma töötaja on tarkvara kasutanud, tihti 30-päevase prooviperioodi raames.

Clearview AI tegevjuht Hoan Ton-That on öelnud, et firmal on luba kogutud andmeid kasutada, kuna need on avalikult kättesaadavad. Ettevõtte teatel pole nende tarkvara “avalikkusele kättesaadav”, kuid see ei vasta kõikidele küsimustele, mis tehnoloogiaga endiselt seotud on.

Näiteks ei ole seni teada, milliste võimuesindajatega Clearview AI koostööd teeb, milline on tehnoloogia täpsus, kas ettevõttel on plaanis tehnoloogiat ka teistele ettevõtetele peale võimuasutuste jagada ning kuidas firma laste privaatsust kaitseb.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.