Aasta tähtsaim kohtuasi: USA justiitsministeerium süüdistab Apple’it konkurentsi kahjustamises ja monopoolse seisundi kuritarvitamises

iPhone ja Apple Watch
Apple hoiab kasutajaid iga hinna eest oma ökosüsteemis kinni.Foto: Pixabay

USA justiitsministeerium koos mitmete osariikide peaprokuröridega alustas kohtuasja Apple’i vastu, süüdistades firmat mitmes konkurentsi kahjustavas äripraktikas ja monopolistlike ärivõtete kasutamises. Lisaks süüdistatakse Applet kasutajate kunstlikus iPhone’idest sõltuvusse seadmises, arendajatele ebaõiglaste lepingutingimuste peale surumises ning firma seadmete kasutusvõimaluste piiramist selleks, et takistata konkureerivate seadmete kasutamist.

Justiitsministeeriumi kõneisiku sõnul kasutab Apple oma monopoolset seisundit selleks, et välja pressida rohkem raha tarbijatelt, arendajatelt, sisuloojatelt ning artistidelt ning edasimüüjatelt.

Süüdistuse kohaselt kahjustab Apple konkurentsi ja säilitab monopoolset seisundit mitmel moel, sealhulgas:

• Takistab mitmeid teenuseid pakkuvate superäppide loomist.
• Blokeerib pilveteenuste ja voogedastusteenuste kasutamist, mis vähendaks tarbijate sõltuvust kallitest seadmetest.
• Piirab kunstlikult sõnumirakenduste platvormiüleste võimaluste kasutamist iOS’i ja konkureerivate platvormide, nagu näiteks Androidi vahel.
• Piirab kolmandate tootjate nutikellade funktsioone iOS’iga kasutades, mis teeb kasutajatele Apple Watchilt konkureerivale kellale üleminekukeeruliseks või lausa võimatuks.
• Keelab arendajatel luua iPhone’ile konkureerivaid digikukrute lahendusi.
• Piirab konkurentsi auto auto meelelahutussüsteemides, surudes peale CarPlayd ja sellega seotud teenuseid.

Süüdistajad paluvad kohtul muuhulgas “takistada Apple’il kasutamast oma kontrolli äppide levitamise üle, et õõnestada platvormide vahelisi tehnoloogiaid, nagu superäpid ja pilve-  ning voogesitusteenused, takistada Apple’il kasutada privaatseid API-sid platvormiülestes tehnoloogiates, nagu sõnumivahetus, suhtlus nutikelladega ja digitaalsetes rahakottides ning takistada Apple’il kasutada arendajate, tarvikute tootjate, tarbijate või teistega sõlmitud lepingute tingimusi monopoli omandamiseks, säilitamiseks, laiendamiseks või juurutamiseks”.

Apple esindaja ütles kommentaaris, et kohtuasi ähvardab firma põhimõtteid ning takistab Apple’il tiheda konkurentsiga turul edukas olla. Kui kohtuasi osutub edukaks, võib see Apple’i sõnul piirata ettevõtte võimet luua uuenduslikke tooteid ja teenuseid, mida tarbijad ootavad.

Lisaks väitis Apple’i esindaja, et kui Apple kohtus kaotab, loob see ohtliku pretsedendi, lubades valitsusel liigselt sekkuda eraettevõtete tootearendusse. Apple usub ka, et süüdistuses toodud monopoolse ettevõtte määratlus peaks võtma arvesse firma turuosa kogu maailmas, mitte ainult USA’s.

Apple kavatseb paluda kohtult süüdistuse tühistamist. Täpselt samade argumentidega on Apple välja tulnud ka varem, näiteks võideldes hiljuti vastu võetud Euroopa digiturgude määruse vastu.

Samal ajal on käimas sarnane kohtuasi Google’i vastu. USA justiitsmimisteerium süüdistab firmat otsingu- ja reklaamiäris monopoolse seisundi kuritarvitamises.

USA justiitsministeerium võrdleb neid kaasusi märgilise Microsofti kohtuasjaga 25 aasta tagant, kus firmat süüdistati samuti monopoolse seisundi kuritarvitamises. Selle kohtuasja kaotamine sundis Microsofti avama Windowsi konkureerivatele veebibrauseritele ning tegema teisi muudatusi, mis on konkurentsile väga hästi mõjunud.

Värskelt välja kuulutatud kohtuasi on nii suur ja selle tulemuse tagajärjed nii olulised, et see läbib kindlasti kõik kohtuastmed ülemkohtuni välja. See tähendab, et lõpliku otsuse ja sellest tulenevate tagajärgede saabumiseni läheb ilmselt üsna mitu aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.