Arvamus: Praegu oli see hetk, kui Google päästis eesti keele

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eile saabus vaikselt selle aasta kõige olulisem tehnikauudis, vähemalt meie jaoks, sest see hakkab meie suhtlust tehnikaseadmetega mõjutama ka kümnete aastate pärast. Google hakkab tõenäoliselt tegema enda seadmetele eesti keele kõnetuvastust ja see on samm, mille olulisust on raske ületähtsustada.

Ma ei imestaks, kui 50 aasta pärast eesti keele ajalugu õppides tuleks esimese säilinud trükiteksti ehk Wanradti ja Koelli katekismuse kõrval aastast 1535 teada ka seda, et 2018. aasta alguses tegi Google eesti keele kõnetuvastuse ühe tarkvarauuendusega kasutatavaks sadade tuhandete eestlaste Androidides. Sest just nii vähe võib selle esialgse versiooni arendamine eesti keeleteadlaste sõnul aega võtta.

See, kas me saame enda tehnikavidinatega eesti keeles rääkida, sõltub täielikult suurfirmade suvast, nii halb kui see ka ei ole. Siinkohal tuleb tänada neid Androidi kasutajaid, kes pole hakanud enda telefoni või teleriga inglise keeles rääkima ja on saatnud Google’ile signaali, et meie turule tuleb emakeeles läheneda. Inglise keeles enda teleri või telefoniga rääkida on veider, seda on mulle paljud inimesed ka öelnud ja ma ei tee seda ka ise.

Rääkimine on normaalne

Kümne aasta pärast võib see aga uuele põlvkonnale olla juba täiesti normaalne, sest muud moodi nende tarkade ja ägedate vidinatega suhelda pole võimalik, kui ainult inglise keeles. Ja siis ei paneks miski enam Google’it mõtlema sellele, et nende isejuhtiv auto saaks aru sinu kolkakeelsest soovist sõidutada sind Vastseliinasse või silmas olevad nutiläätsed broneeriks sulle pileti 10.30 lahkuvale Saaremaa praamile.

Häälkäsklustel põhinevaid seadmeid tuleb aina rohkem juurde, kõik need targad kõlarid ja häälassistendid, ja see oligi ikka üsna viimane hetk, sest varsti oleks selleks hilja. Kas Google teeb kõnetuvastuse ka meie väiksele keelele või lihtsalt pikema aja jooksul harjume võõra keelega ära ning võtame teadmiseks, et ühes valdkonnas me lihtsalt eesti keelt kasutada ei saa.

Ära oma iPhone’iga räägi!

Eesti keele kõnetuvastus on muidugi juba olemas, eesti keeleteadlased on selle valmis teinud ja see on päris hea. See ressurss, mis on Google’il kõnetuvastuse tegemiseks on aga täiesti teisest kategooriast, lisaks puuduvad eesti keeleteadlastel sellised võimalused enda kõnetuvastuse kättesaadavaks tegemisel, nagu seda on Google’il.

Kindlasti ei tasu unustada seda, et Google ei tee seda tasuta ja selle hinnaks oleme meie ise, aga mulle tundub, et see on üsna aus kaup, niikaua kuni privaatsust olulisel määral ei riivata.

Ja tähelepanu nüüd Apple’i seadmete omanikud! Kui tahate, et teie iPhone mõistaks eesti keelt, siis ärge jumala eest selle ingliskeelse Siriga rääkige, kui vähegi võimalik. Kui te selle kasutusele võtate, siis annate Apple’ile selge signaali, et eesti keelt Siril mõista ei ole vaja. Kui te seda ei kasuta, siis äkki saab ka Apple aru, et me tahame iPhone’iga rääkida enda emakeeles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.