Austraalia valitsus kavatseb alla 16-aastastele sotsiaalmeedia kasutamise ära keelata

Alla 16-aastased austraallased võivad ligipääsu sotsiaalmeediale varsti kaotada.Foto: Depositphotos

Austraalia valitsus esitas eile esindajatekojale seaduseelnõu, mis keelaks alla 16-aastastel lastel sotsiaalmeedia kasutamise. Vastutus pannakse laste või lapsevanemate asemel sotsiaalvõrgustikele ning trahvid võivad ulatuda 32,2 miljoni dollarini.

Keeld kehtiks muuhulgas sellistele platvormidele nagu Snapchat, TikTok, Instagram ja X. Need võrgustikud peaksid alla 16-aastased kasutajad ja nende kohta kogutud andmed eemaldama.

Seaduseelnõu ei kehtiks aga sellistele tervise ja haridusega seotud teenustele nagu Headspace, Google Classroom ja YouTube.

Reuters märgib, et tegemist oleks kõige agressiivsema seadusega maailmas, mille eesmärgiks reguleerida laste sotsiaalmeedia kasutust. See ei hõlmaks erandeid vanemliku nõusoleku või olemasolevate kontode suhtes.

Ilmselt kiidetakse seadus esindajatekojas heaks, kuna selle on esitanud enamust omav Tööpartei ning lisaks toetavad eelnõud opositsioonis olevad liberaalid.

Austraalia kommunikatsiooniministri Michelle Rowlandi sõnul on sotsiaalmeedia keeld põhjendatud, kuna väidetavalt tarbib kolmandik 14–17 aastastest austraallastest äärmuslikult kahjulikku sisu, sealhulgas narkootikumide kuritarvitamine, enesetapp, enesevigastamine ja muu vägivald.

See-eest juhib rohelisi esindav Sarah Hanson-Young tähelepanu asjaolule, et vanusepõhine keeld ei muuda sotsiaalmeediat kellegi jaoks turvalisemaks. Samuti on tema sõnul selline seadusemuudatus raskesti rakendatav ning soovimatute tagajärgedega.

Ameerika Ühendriikides on võitlus sotsiaalmeedia kahjuliku mõju vastu noorukitele juba pikka aega päevakorras olnud. Eelmisel aastal järeldati, et lastel ja noorukitel, kes veedavad sotsiaalmeedias rohkem kui 3 tundi päevas, on kaks korda suurem risk vaimse tervise probleemide tekkeks, sealhulgas depressiooni ja ärevuse sümptomiteks.

USA nõuab, et tehnoloogiaettevõtted küsiksid alla 13-aastaste laste andmetele juurdepääsuks vanemate nõusolekut. Prantsusmaa kehtestas eelmisel aastal alla 15-aastastele lastele sotsiaalmeedia keelu, kuid see võimaldab lastel teenustele vanemate nõusolekul siiski juurde pääseda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.